Urządzanie wnętrz

Jak odnowić podłogę i nie wydać na to majątku? Praktyczny poradnik krok po kroku

Jak odnowić podłogę i nie wydać na to majątku? Jest na to dobry, sprawdzony patent – malowanie. Stary parkiet drewniany odzyska urok nie tylko dzięki cyklinowaniu. Podpowiadamy też, jak odnowić i poddać metamorfozie inne rodzaje posadzek.

Jak odnowić podłogę i nie wydać na to majątku? Praktyczny poradnik krok po kroku
Do malowania paneli drewnopodobnych używa się farb wodorozcieńczalnych lub rozpuszczalnikowych. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Podłogi nie mają łatwego życia

Podłoga w jest jedną z najbardziej eksploatowanych przestrzeni w domu. Narażona jest na:

  • uszkodzenia mechaniczne,
  • brud,
  • działanie różnych substancji, bo co chwilę coś na nią spada lub skapuje (resztki jedzenia, środki czystości).

Słowem – nie ma łatwego życia. Zresztą z upływem czasu samoistnie niszczeje. Każdy w końcu staje przed problemem jej wymiany lub odnowy. Wiemy, jak uciążliwe mogą być posadzkowe prace remontowe, bez względu na to, z jakiego materiału je wykonano.

Malowanie podłóg

Sposobem na szybkie i nie tak bardzo pracochłonne odnowienie parkietu jest malowanie, dzięki któremu możemy nadać podłodze nowego wyglądu lub ukryć niektóre jej mankamenty, wynikających z intensywnego użytkowania. Emulsje dostępne na rynku umożliwiają odmalowanie posadzki wykonanej zarówno z płytek, jak i betonu, drewna, czy laminowanych paneli. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w każdym z tych przypadków podłoże będzie wymagało solidnego przygotowania czyszczenia, szczotkowania, szlifowania czy polerownia.

Malowanie podłóg drewnianych

Przed malowaniem farbą kryjącą starej podłogi drewnianej, trzeba ją odpowiednio przygotować, dzięki czemu wyeliminujemy problemy z rolowaniem lub odpryskami koloru.

  • W pierwszej kolejności zaczynamy od zeszlifowania jej powierzchni — usuwamy starą powłokę i wygładzamy ewentualne nierówności. Większe ubytki, których w ten sposób nie udało się wyrównać, wypełniamy przeznaczoną w tym celu masą szpachlową z dodatkiem pyłu zebranego po szlifowaniu. Ich również nie zapomnijmy później wygładzić!

  • W kolejnym kroku posadzkę trzeba dokładnie odkurzyć i umyć. Kiedy obeschnie po gruntownym czyszczeniu, sprawdźmy jeszcze, czy z sęków nie wydostaje się żywica. Jest to problem, który częściej dotyczy nowych posadzek – trzeba je wtedy ogrzać i zebrać żywiczny wysięk. Ze starych parkietów zaschnięte zabrudzenia zeskrobujemy.

  • Później zabieramy się za właściwe prace – najpierw powierzchnię gruntujemy, a później zaczynamy malowanie emalią na wybrany kolor.

Ważne jest, aby na czas schnięcia pomalowanej płaszczyzny, zapewnić jej równomierne naświetlenie (lub jego brak). To zazwyczaj bywa kłopotliwe, dlatego dobrze zasłońmy okna, tak by zacienić całe pomieszczenie. Na koniec dobrze zabezpieczyć odnowioną posadzkę warstwą przeźroczystego lakieru. Farba, którą naniesiemy na podłogę, powinna być odporna na ścieranie, zarysowania i szorowanie — takie parametry spełniają najczęściej emulsje ftalowe oraz uretanowo-alkidowe. 

Jak odnowić drewnianą podłogę domowym sposobem?

Poważniejsze zabrudzenia doczyścić można, stosując stare, domowe, sprawdzone sposoby:

  • tłuste plamy, jak również te po smole, paście do butów i czekoladzie znikają po przetarciu ich odrobiną benzyny ekstrakcyjnej.
  • ślady po alkoholach usunie woda z płynem do naczyń (pamiętajmy jednak, by nie zalewać podłogi bezpośrednio wodą),
  • plamy po atramencie usunie spirytus.

Po doprowadzeniu podłogi do porządku zalecane jest nałożenie na nią warstwy substancji zabezpieczającej, w której składzie znajdują się woski i polimery.

Niewielkie uszkodzenia nie wymagają szlifowania, można więc uzupełnić je z pomocą szpachli woskowej, wosku naprawczego i farby artystycznej – dobrze wybierać odcień o ton jaśniejszy niż nasza posadzka. Takie produkty delikatnie ciemnieją, zatem koloryt podłogi będzie ładnie wyrównany, bez widocznych przebarwień. Po wypełnieniu „wyrwy”, na okalającą ją przestrzeń, dobrze jest nanieść cienką warstwę rozrzedzonego lakieru.

Z większymi wgłębieniami i wyszczerbieniami pracuje się inaczej.

  • W pierwszej kolejności uszkodzoną powierzchnię szlifujemy gruboziarnistym papierem ściernym lub szlifierką.
  • Po dokładnym odpyleniu wypełniamy szparę masą szpachlową.
  • Kiedy zaschnie, polerujemy i nanosimy powłokę zabezpieczającą.
  • Przed szlifowaniem upewnijmy się, że z podłogi nie wystają stare gwoździe.

Stosując się do podanych wskazówek z zastosowaniem bardziej profesjonalnego instrumentarium, np. szlifierki taśmowej właściwie samodzielnie będziemy w stanie odnowić powierzchnię podłogi. Po dokładnym oszlifowaniu i odpyleniu na jej powierzchnię nanieść można np. barwioną lakierobejcę.

Przeczytaj również: Jak odnowić drewnianą podłogę bez cyklinowania?

Malowanie posadzek betonowych

Pokryć kolorową farbą można również starsze posadzki betonowe (nowe – dopiero po zakończeniu sezonowania).

  • Wpierw posadzkę przygotowujemy: kontrolujemy jej wilgotność (nie powinna przekraczać więcej niż 5%) oraz sprawdzamy, czy nie pojawiły się na niej uszkodzenia: spękania, tłuste plamy wymagające naszej interwencji.

  • Następnie podłoże piaskujemy, tak by w odczuciu pod palcami przypominało strukturę papieru ściernego.

  • Powierzchnię betonowej posadzki gruntujemy podkładem przeznaczonym do tego materiału – i możemy zabrać się za malowanie.

  • Kładziemy dwie warstwy farby. O zalecanej długości przerwy między kolejnymi malowaniami — może ona wynosić od godziny do nawet całej doby — producenci zazwyczaj informują na etykietach produktów, dlatego miejmy to na uwadze. Do malowania betonowej posadzki nadają się farby akrylowe, akrylowo-silikonowe, uretanowo-alkidowe oraz epoksydowe.

Konserwacja starych podłóg z płytek

Zamalowanie płytek podłogowych to dobra alternatywa dla długotrwałego remontu, obejmującego zrywanie i kucie starych płytek ceramicznych. Jak we wcześniej opisywanych przypadkach, glazura podłogowa będzie wymagała odpowiedniego przygotowania, czyli dokładnego oczyszczenia i odtłuszczenia. To wiąże się również z koniecznością wyczyszczenia fug, jednak bez obaw – istnieją na to skuteczne i mało pracochłonne metody. Sprawdźmy również, czy między podłożem a płytkami nie ma żadnych luzów. Wystarczy zapukać w kafelki – pusty dźwięk powinien nas zaalarmować.

Przeczytaj również: Układanie płytek krok po kroku - poradnik praktyczny

Ewentualne rysy i pęknięcia w strukturze kafelek uzupełniamy wodoodporną masą nadającą się do ich naprawy. Przed malowaniem warto zabezpieczyć taśmą malarską te elementy, na których nie chcemy, by pojawiła się farba. Niezbędne będzie również zastosowanie podkładu do powierzchni ceramicznych – to szczególnie ważne, jeśli glazura jest połyskująca, szkliwiona. Do pomalowania płytek używajmy farb odpornych przede wszystkim na wilgoć, ale też wodę, ścieranie, szorowanie czy detergenty czyszczące.

Jak tanio odnowić podłogę z paneli laminowanych?

Często słyszy się, że malowanie paneli laminowanych jest niemożliwe. Nie jest to do końca prawda, choć faktycznie, jest to zabieg potencjalnie problematyczny. Przede wszystkim możliwość ich przeprowadzenia zależy od producenta – jeśli w opisie paneli podkreślał on, że nadają się one do odmalowania – droga wolna. W innym przypadku taka forma renowacji nie wchodzi w grę. Nie każdy grunt czy farba chwyci się takiego podłoża, jak również niektóre panele mogą być zbyt cienkie, by udało się je z powodzeniem zeszlifować, co jest niezbędnym krokiem przed taką metamorfozą. Później powierzchnię „tradycyjnie” oczyszczamy, odtłuszczamy i gruntujemy. Do malowania paneli drewnopodobnych używa się farb wodorozcieńczalnych lub rozpuszczalnikowych – np. farb w spray do metalu (ale nie tych do drewna).

Przeczytaj również: Jak odnowić panele podłogowe?

Przeczytaj również: Jak kłaść panele krok po kroku? Praktyczny poradnik

układanie paneli Dużą zaletą paneli jest możliwość ich samodzielnego montażu. Fot. 123RF/PICSEL

Jak pomalować linoleum?

Wbrew pozorom linoleum jest bardzo trwałe – w dobrym stanie może przetrwać nawet 30-40 lat. Mnogość wzorów, kolorów, wariantów, deseni sprawia, że łatwo wpasować linoleum do każdej aranżacji – od skandynawskiej począwszy, na industrialnej skończywszy. Dawniej jednak dominowały proste, uniwersalne wzory. Takie niezbyt ciekawe wykończenia nadal można spotkać w wielu mieszkaniach, tak jak i inne PRL-owskie „perełki”: sosnową, lakierowaną boazerię czy półko tapczany… Nic zatem dziwnego, że mało kto wspomina ciepło ten materiał. Stare linoleum, o ile nadal jest w dobrym stanie, można w prosty sposób odnowić. Ma sporo zalet, jest trwałe, czasem wręcz nie opłaca się zrywać go z podłogi.

Linoleum bez widocznych, dużych uszkodzeń można odmalować przeznaczonym w tym celu lakierem, który wypełni mikroubytki lub farbą akrylową.

  • Przed przystąpieniem do prac malarskich podłogę należy dokładnie oczyścić z plam, a później z pozostałości środków czyszczących i odplamiających, jakich używano.

  • Po wyczyszczeniu posadzki dobrze przemyć ją dwukrotnie wodą i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

  • Na tak przygotowane linoleum z użyciem wałka malarskiego nanosimy warstwę lakieru. Z reguły jedna powłoka wystarcza, by zakryć drobne zarysowania.

Jeśli zdecydowaliśmy się na metamorfozę z użyciem farby akrylowej, po dokładnym oczyszczeniu podłogi wyłożonej linoleum, dobrze jeszcze delikatnie przeszlifować jego powierzchnię. Po takim zabiegu podłogę dokładnie odkurzamy i nanosimy na nią grunt, poprawiający przyczepność farby. Pełne krycie zapewnią 2-3 warstwy emulsji.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.