Porady domowe

Rodzaje poduszek - jaką wybrać dla siebie?

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz – mówi znane polskie przysłowie. Twój zdrowy i mocny sen zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest dobrze przygotowane posłanie. Zazwyczaj starasz się dobrze dobrać dla siebie materac i kołdrę, ale jak to jest z poduszką? Czy wiesz, że jej wielkość, wysokość i wypełnienie ma ogromne znaczenie?

Rodzaje poduszek - jaką wybrać dla siebie?

Nieprawidłowy wybór poduszki wpływa negatywnie na ułożenie karku podczas snu. Jeżeli nie chcesz obudzić się rano z bólem szyi i głowy, koniecznie zapoznaj się z różnymi rodzajami poduszek. Na rynku dostępne są poduszki z wypełnieniem naturalnym i syntetycznym. Ich kształt, wielkość, wysokość i twardość wpływają znacząco na komfort doznawany podczas odpoczynku. Dodatkowo musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy najczęściej śpisz na brzuchu, na boku czy na plecach? Poduszka nie może być ani za wysoka, ani za niska. Zapewnisz sobie zdrowy sen i bezbolesne przebudzenie, jeżeli odcinek szyjny, spoczywając na poduszce, nie będzie zbyt uniesiony, wygięty do tyłu lub w bok. Kark powinien tworzyć z resztą kręgosłupa linię prostą. 

Położenie głowy na poduszce.
Źródło zdjęcia: 123RF.com

Jeżeli najczęściej śpisz na brzuchu, zalecamy poduszkę bardzo płaską i miękką. Gdy nadal czujesz naprężenie karku, spróbuj położyć głowę na samym materacu. Przy tej pozycji poduszka czasami bywa zbędna. Dla osób zasypiających na boku najwygodniejsze będą poduszki wysokie i twarde. Najlepiej jeśli przestrzeń między uchem a barkiem zostanie wypełniona. Średnio twarda i średnio wysoka przysłuży się tym, którzy lubią spać na plecach. Ważne, żeby poduszka nie wypychała zbytnio głowy do przodu. Dokonując wyboru poduszki, weź też pod uwagę miękkość materaca oraz to, jak ciało się w nim zapada. Jeżeli rzeczywiście „opadasz”, wówczas potrzebujesz nieco niższej poduszki.

REKLAMA

Rodzaj, kształt i wielkość

Tradycyjne poduszki (klasyczne) mają prostokątny lub kwadratowy kształt i najczęściej są wypełnione rozdrobnionym materiałem, co pozwala je zginać i dowolnie formować. Oprócz rozmiarów podanych na grafice poniżej na rynku dostępne są również rozmiary: 40×40 cm, 60×70 cm i 70×80 cm. Im szersze masz ramiona, tym wyższa powinna być poduszka. Jednak te wielkie poduchy nie są odpowiednim podparciem dla kręgosłupa, gdyż zwykle kładziemy na nich także łopatki, ramiona. Często potrzebujemy precyzyjnego podparcia, dlatego wybierz poduszkę profilowaną (ergonomiczną, anatomiczną, ortopedyczną), która przynosi ulgę w wielu dolegliwościach (m.in. chrapanie, bóle głowy, karku, pleców).

Rodzaje poduszek.
Źródło zdjęcia: 123RF.com

Wypełnienie poduszki

Wadą naturalnych wsadów do poduszki jest to, że są drogie, zaletą natomiast świetne odprowadzanie nadmiaru wilgoci i właściwości oddychające. Najczęściej spotykasz wypełnienie puchowe lub z pierza, przy czym to drugie jest mieszanką puchu i piór, a więc jest cięższe i gorsze jakościowo. Wsad jedwabny i lniany nie przyciąga kurzu oraz zapewnia chłód w gorące letnie noce. Z kolei wsad wełniany albo z prosa grzeje w zimie i również nie skupia w sobie kurzu. Wypełnienie z orkiszu lub gryki dopasowuje się do kształtu głowy, działa podobnie jak poduszka profilowana. Dzięki niemu pozbędziesz się bólu głowy czy mięśni stawów. Dla alergików odpowiednie będą wsady z bambusa lub zielonej herbaty – są bakteriobójcze, relaksujące i pozwalają skórze oddychać.

Wypełnienie syntetyczne jest tanie, bezpieczne dla alergików i szybko schnie. Jednocześnie jednak niewielki koszt równa się gorszej jakości i złej przepuszczalności powietrza (wypełnienie z analiny lub granulatu). Jeżeli chcesz spać na wsadzie wysokiej jakości, zainwestuj w wypełnienie z:
– włókna – bardzo dobra wentylacja, sprężystość, elastyczność i dopasowanie do kształtu głowy;
– pianki – świetna przewiewność, dopasowanie do temperatury ciała i jego kształtu;

– lateksu – słabe właściwości oddychające, ale dobra elastyczność.

REKLAMA

Pokrycie poduszki

Podobnie jak w przypadku wsadu istnieją różne rodzaje poszewek, które możesz nawlec na poduszkę. Pokrycia syntetyczne są najtańsze, łatwo je uprać i szybko schną, ale to materiał o złych właściwościach oddychających. Poszewki bawełniane cechują się dobrą wentylacją, ale niszczą się już po kilku praniach. Dobrym wyjściem jest zakup pokrycia łączącego syntetyk z bawełną lub wykonanego z mikrowłókien, dzięki czemu jest ono trwalsze i zarazem przewiewne. Dla alergików oraz osób potrzebujących poczucia chłodu podczas snu najlepsza będzie poszewka z lnu. Najwyższej jakości są pokrycia jedwabne i wełniane, przy czym te pierwsze idealnie chłodzą w lecie, a drugie grzeją w zimie. 

Jak często wymieniać poduszki na nowe?

Niektórzy nie zmieniają swoich poduszek od ponad 10 lat, ale nie jest to coś, czego należy się wstydzić. Tak długo jak poduszka sprawia komfort podczas spania i nie budzisz się z bólem, jest ona zdatna do użytku. Nie zwalnia to jednak z obowiązku prania jej. Poduszkę należy prać regularnie, 2-3 razy do roku. To, co najbardziej szkodliwe, to roztocza kurzu domowego, które osadzają się w pościeli i wywołują alergie a w konsekwencji astmę. Przeczytaj o nich w naszym artykule: Roztocza – groźny lokator, którego nie widać.

Iza Osiadły – Deccoria.pl
Źródło zdjęcia głównego: Unsplash.com

Weź udział w konkursie!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.