Poradniki

Rodzaje poduszek - jaką wybrać dla siebie?

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz – mówi znane polskie przysłowie. Twój zdrowy i mocny sen zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest dobrze przygotowane posłanie. Zazwyczaj starasz się dobrze dobrać dla siebie materac i kołdrę, ale jak to jest z poduszką? Czy wiesz, że jej wielkość, wysokość i wypełnienie ma ogromne znaczenie?

REKLAMA

Nieprawidłowy wybór poduszki wpływa negatywnie na ułożenie karku podczas snu. Jeżeli nie chcesz obudzić się rano z bólem szyi i głowy, koniecznie zapoznaj się z różnymi rodzajami poduszek. Na rynku dostępne są poduszki z wypełnieniem naturalnym i syntetycznym. Ich kształt, wielkość, wysokość i twardość wpływają znacząco na komfort doznawany podczas odpoczynku. Dodatkowo musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy najczęściej śpisz na brzuchu, na boku czy na plecach? Poduszka nie może być ani za wysoka, ani za niska. Zapewnisz sobie zdrowy sen i bezbolesne przebudzenie, jeżeli odcinek szyjny, spoczywając na poduszce, nie będzie zbyt uniesiony, wygięty do tyłu lub w bok. Kark powinien tworzyć z resztą kręgosłupa linię prostą. 

Położenie głowy na poduszce.
Źródło zdjęcia: 123RF.com

Jeżeli najczęściej śpisz na brzuchu, zalecamy poduszkę bardzo płaską i miękką. Gdy nadal czujesz naprężenie karku, spróbuj położyć głowę na samym materacu. Przy tej pozycji poduszka czasami bywa zbędna. Dla osób zasypiających na boku najwygodniejsze będą poduszki wysokie i twarde. Najlepiej jeśli przestrzeń między uchem a barkiem zostanie wypełniona. Średnio twarda i średnio wysoka przysłuży się tym, którzy lubią spać na plecach. Ważne, żeby poduszka nie wypychała zbytnio głowy do przodu. Dokonując wyboru poduszki, weź też pod uwagę miękkość materaca oraz to, jak ciało się w nim zapada. Jeżeli rzeczywiście „opadasz”, wówczas potrzebujesz nieco niższej poduszki.

Zobacz więcej zdjęć

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Rodzaje poduszek - jaką wybrać dla siebie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.