Poradniki

Rybiki cukrowe: jak pozbyć się tych szkodników?

W twojej łazience pojawiły się małe, srebrne robaczki? To znaczy, że masz problem z rybikami. Są niegroźne i stosunkowo łatwo je wytępić. Podpowiadamy jak się ich pozbyć. Oto domowe, skuteczne sposoby na zwalczanie szkodników w mieszkaniu.
Rybiki cukrowe: jak pozbyć się tych szkodników?
REKLAMA

Rybik to podłużny, bardzo zwinny owad o srebrnych łuskach. Jego szybkie, zygzakowate ruchy w połączeniu ze zwężającym się odwłokiem przypominają sposób poruszania się ryb – stąd jego nazwa (w języku angielskim jest określany mianem „srebrnej ryby”– silverfish). Upodobał sobie łazienki i kuchnie ze względu na panujące tam ciepło, wilgoć i ciemność. Szkodniki te budzą się do życia, gdy w naszych domach zapada noc, a domownicy idą już spać. Możemy je również spotkać w  kuchni, w szafach, pościeli i ubraniach. Idealne miejsce dla srebrzyków to zagęszczone osiedla, gdzie jest dużo odpadów, a budynki są dobrze ocieplone.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Domowe sposoby na walkę z rybikami
1. Dbajmy o suchość w łazience/ kuchni - jeśli mamy okno, otwierajmy je po każdej kąpieli, nie zostawiajmy też zamkniętych drzwi. Rybiki bardzo lubią wilgoć, w tych warunkach rozmnażają się najszybciej. Warto zainwestować również w  pochłaniacz wilgoci. Pamiętajmy też o jak najszybszym osuszaniu ręczników po kąpieli i ściereczek kuchennych.

2. Wypróbuj środki owadobójcze - najlepiej użyj ich wieczorem. Zaaplikuj je na kafelki zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Rano dokładnie zmyj produkt i osusz czyszczone powierzchnie.

Sposoby naszych babć

Rozłóż na noc w łazience warstwę tektury posmarowanej miodem lub słodkim i klejącym się syropem. Rybiki, żywiące się zarówno cukrami, jak i celulozą, zwabione w taką pułapkę nie będą mogły się ruszyć. Rano spal tekturę lub polej ją wrzątkiem. Nie wyrzucaj jej bez zabijania rybików! W ten sposób nie eliminujesz problemu, a jedynie go przenosisz. Uważaj na tapety i naklejki - jeśli twoje meble i dodatki łazienkowe są oklejone tapetą lub innym materiałem, sprawdź, czy nie zadomowiły się tam rybiki. Często żywią się one klejem, a więc mogą być w najdrobniejszych szczelinach lub miejscach odklejania się tapety.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!



Systematycznie zamiataj podłogę - owady żywią się także produktami skrobiowymi i resztkami. Uważaj więc wszędzie, gdzie te mogłyby się znaleźć. Zawsze zamiataj łazienkę i kuchnie nawet, jeśli jesteś pewny, że nie znajdowały się tam żadne produkty spożywcze (mogły przenieść się np. na podeszwie kapcia).

Nie bójmy się  używania  chemii
Wymieszaj kwas borowy lub tetraboran sodu z cukrem pudrem. Mieszanką wysmaruj wszystkie miejsca, które mogą być odwiedzane przez rybiki. Za każdym razem dokładnie zmywaj ten specyfik.

Walcząc z rybikami, musimy mieć świadomość, że mogą one przetrwać bez pożywienia nawet do roku. Warto więc być cierpliwym i powtarzać nasze zabiegi, aż nie będziemy pewni, że w pełni się ich pozbyliśmy. Wszystkie czynności najlepiej wykonywać wieczorem, ponieważ owady te są najaktywniejsze nocą.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również:
Jak pozbyć się mrówek z balkonu?
Jak się pozbyć moli odzieżowych?
Jak sprzątać za pomocą olejków eterycznych?
Jak usunąć kamienny osad w łazience? Sprawdzone sposoby
Jak pozbyć się moli spożywczych?

Te inspircje mogą ci się spodobać (kliknij w zdjęcie)!

 

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Rybiki cukrowe: jak pozbyć się tych szkodników?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.