Poradniki

Skoki napięcia lub piorun zniszczyły sprzęt RTV lub AGD. Kto za to zapłaci?

Prawnik Luka Szaranowicz wyjaśnił w studiu "Dzień Dobry TVN" co zrobić, kiedy domowy sprzęt elektroniczny, taki jak pralka, lodówka czy telewizor zostanie uszkodzony w wyniku skoków napięcia wywołanych przez awarię transformatora. Szaranowicz wytłumaczył również, czy można żądać odszkodowania za straty wyrządzone przez piorun.
REKLAMA

Czy można żądać odszkodowania za straty wyrządzone przez piorun?

- To zdarzenie nagłe, nieprzewidywalne, określane w prawie "siłą wyższą". Z jednej strony nie możemy przewidzieć, czy na skutek burzy coś takiego się wydarzy, ale z drugiej strony orzecznictwo sądów polskich wskazuje na to, że zakłady energetyczne również mogą odpowiadać w takiej sytuacji.

Zakłady odpowiadają na podstawie zasady ryzyka. Chodzi o to, że aby zakłady mogły uwolnić sie od odpowiedzialności, to muszą wykazać, że posiadały najwyższej jakości zabezpieczenia, które miały doprowadzić do neutralizacji skutków takiego zdarzenia zewnętrznego. Jeżeli tego nie wykażą, to również będa ponosić odpowiedzialność, mimo tego, że mamy do czynienia z tzw. siłą wyższą, bo nie da się przewidzieć, czy dojdzie do uderzenia przez piorun i jakie ono spowoduje konsekwencje - tłumaczy Luka Szaranowicz, prawnik.

Załóżmy, że piorun uderzy w budynek i zabezpieczenia nie zadziałają. Piorun spalił nam telewizor, który był na gwarancji. Czy możemy go reklamować?

- Rozróżnijmy dwie rzeczy. Jeżeli piorun uderzy w budynek, to nie sądzę, że będzie za to odpowiadał zakład energetyczny, dlatego, że ta kwestia nie jest związana z instalacją. Tutaj bardziej chodziło o zdarzenia wynikające z uszkodzeń powstałych na drodze przesyłu prądu.

Jeśli dochodzi do uszkodzenia u nas w domu, to jeśli nie posiadaliśmy piorunochronu, to nie wymienimy takiego telewizora na gwarancji. To uszkodzenie wynika z normalnej eksploatacji i nie jest to wada, która nastąpiła z przyczyn wewnętrznych w urządzeniu, tylko z przyczyn zewnętrznych (losowych).

Można z tym zwrócić się do ubezpieczyciela, który ubezpiecza zakład energetyczny - poucza Luka Szaranowicz, prawnik.

Skoki napięcia zniszczyły sprzęt RTV lub AGD. Kto za to zapłaci?

- Niskie napięcie prądu może spowodować poważne uszkodzenia w sprzęcie elektronicznym. Jeśli nasze urządzenie zostało uszkodzone w wyniku spadku napięcia prądu, możemy zwrócić się do zakładu energetycznego i reklamować wadliwą usługę. Należy nam się odszkodowanie.

Przede wszystkim, jeśli coś takiego się stanie, to powinniśmy zachować uszkodzone części urządzenia. Zachowujemy je na wypadek, gdyby zakład ubezpieczeń, który ubezpiecza zakład energetyczny nie chciał wypłacić pieniędzy. Będziemy musieli przechodzić przez proces "wykazywania", że doszło do uszkodzeń. Najważniejsze jest to, żeby w toku tej całej sytuacji posiadać dane tych osób, które jako pierwsze przyjechały na miejsce i stwierdziły, że napięcie prądu było niewłaściwe.

Jeśli to wina transformatora, to znaczy, że umowa była wykonywana nienależycie. Odpowiedzialność za niewłaściwe wykonanie zobowiązania ponosi zakład ubezpieczeń, który ubezpiecza zakład energetyczny - komentuje Luka Szaranowicz, prawnik.

Źródło: x-news

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Skoki napięcia lub piorun zniszczyły sprzęt RTV lub AGD. Kto za to zapłaci?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.