Poradniki

Sposoby na krety w ogrodzie

Krety nie są mile widzianymi gośćmi w większości ogrodów. Drążą podziemne korytarze, podkopują korzenie roślin, szpecą trawniki, tworząc na nich kopczyki z ziemią. Zostały objęte częściową ochroną. W jaki sposób je zwalczać?
Sposoby na krety w ogrodzie
REKLAMA

O kretach
Krety (Talpa europaea) to niewielkie owadożerne ssaki z rodziny kretowatych. Odżywiają się dżdżownicami, larwami owadów i drobnymi kręgowcami. Długość ich ciał wynosi od 17 do 20 cm, a waga dochodzi do 120 g. Ryjkowate pyski wyposażone są w 44 zęby. Zwierzęta te mają niewielkie oczy o milimetrowej średnicy, które są prawdopodobnie niewrażliwe na światło. Panujący pogląd o ich ślepocie nie jest do końca prawdziwy – budowa siatkówki oka kreta umożliwia widzenie dzienne. W przeważającej jednak mierze polegają one na innych zmysłach, np. wyczulonym węchu i słuchu.

Poza tym mają one duże, łopatowate łapy zakończone twardymi pazurami, przystosowanymi do przekopywania zbitej ziemi i tworzenia tuneli. Krecie podkopy, w zależności od pory roku, znajdują się zazwyczaj na głębokości ok. 10 – 40 cm (lato), 50 cm (zima). Łączna długość systemów korytarzy może osiągać nawet 100 m.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Prawna ochrona częściowa
Rozporządzeniem ministra środowiska z 16 grudnia 2016 roku, krety znajdują się pod częściową ochroną. Zakazane jest ich umyślne okaleczanie lub chwytanie. W dokumencie zaznaczono, że nadzorem objęte są osobniki znajdujące się poza terenem ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych, trawiastych lotnisk, ziemnych konstrukcji, hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych. W świetle przepisów, kreta, który zaczął bytować na zagospodarowanym ogrodzie, można przenosić w inne miejsce lub przepłaszać. Nie wolno go natomiast zabijać np. z użyciem uśmiercających pułapek (mimo że znajdują się w ofercie handlowej) – za to grozi grzywna do 5 tys. złotych albo areszt.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jak zatem pozbyć się kreta z ogrodu?

Siatka zabezpieczająca
W miejscu planowanego trawnika można rozłożyć siatkę zabezpieczającą z tworzywa sztucznego. Tak przygotowane podłoże zasypuje się ziemią (przynajmniej 10-centymetrową warstwą) i dopiero później wysiewa się na nim nasiona trawy lub rozkłada darń z rolki.

Podmurówka
Dobrym, profilaktycznym sposobem jest także otoczenie działki ogrodzeniem z głęboką podmurówką lub obwarowanie jej wykopanym tuż przy ogrodzeniu rowem, zasypanym gruzem i kamieniami.

Odstraszacze i pułapki
Na rynku dostępne są również pułapki na krety oraz specjalne odstraszacze elektroakustyczne, emitujące nieprzyjemne dla kreciego ucha fale dźwiękowe. Zwykle wtyka się je w ziemne kopczyki.

Pułapki żywołowne umieszcza się w wydrążonych tunelach (np. tuż przy świeżym kopcu). Mają one po dwa wejścia i specjalne dźwignie z zapadkami, blokującymi drogi ucieczki. Pozwalają one na humanitarne złapanie zwierzęcia i przeniesienie go poza obszar ogrodu. Po założeniu zasadzki należy sprawdzać ją codziennie. W zamknięciu, bez dostępu do żywności, zwierzę przeżyje ok. 10 godzin.

Kreta łatwo wypłoszyć, oddziałując na jego wrażliwe zmysły. Zwierzęta te nie przepadają za hałasem i wibracjami. Jeśli nie chcemy inwestować w sklepowe rozwiązania, możemy wykorzystywać wiatraki, czy stare, plastikowe butelki nałożone na pręty zatknięte w ziemi.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Naturalne metody
Ogród zabezpieczymy również, stosując bardziej naturalne metody. Wokół ogrodu posadźmy komosę, bazylię, czosnek, aksamitki, żywotniki, czarny bez, miętę, lawendę czy wilczomlecze. Wydzielane przez nie substancje zapachowe działają odstręczająco na małych kopaczy.

Pomocne będzie też umieszczenie wewnątrz kopczyków skórki cytrynowej, kawałków śledzia, wypalone papierosy czy… sierść zwierząt domowych. Jeśli mamy kota lub psa i regularnie je wyczesujemy, zamiast wyrzucać kłaczki do kosza na śmieci, wsadźmy je do kreciego tunelu. Przestraszony ryjówkokształtny przeniesie się gdzie indziej, z dala od zagrożenia.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

 

Przeczytaj również:
Piękny ogród na piasku. Które kwiaty wybrać i jak użyźnić podłoże?
TOP10 Kwitnących krzewów ogrodowych
10 roślin, które wyrosną w cieniu
Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot
Stwórz staw przyjazny dla zwierząt
Sposób na skarpę w ogrodzie
Ogród skalny. Jak go zbudować?
Ogród dla niecierpliwych. Rośliny szybkorosnące

Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Sposoby na krety w ogrodzie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.