Poradniki

Tapetowanie bez błędów - poradnik

Tapety są prostym i stosunkowo mało kosztowym sposobem na efektowną zmianę w mieszkaniu. Mogą optycznie rozjaśniać i powiększać pomieszczenia, ale również podkreślać ich charakter. Tapetowanie nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać, należy jednak kierować się kilkoma prostymi zasadami. O czym należy pamiętać? Przygotowaliśmy dla was poradnik samodzielnego tapetowania.
REKLAMA
Potrzebne narzędzia i materiały
1. Ostre nożyczki.
2. Gumowy wałek.
3. Pędzel do nanoszenia kleju.
4. Wiadro lub słoik do rozrobienia kleju.
5. Śrubokręty do odkręcania kontaktów i gniazdek.
6. Drabina i taboret.
7. Centymetr.
8. Rękawiczki.
9. Ubranie robocze.
10. Tapeta.
11. Klej do tapet
12  Gąbka.
 
Jeśli ściany są nierówne przyda się również papier ścierny, oraz narzędzia potrzebne do wyrównania niedoskonałości.  Pamiętajmy również o zapasowym kawałku tapety, na wypadek, jakby coś poszło nie tak. Jeśli planujemy zrywać stare tapety, koniecznie zaopatrzmy się w nóż tynkarski i skrobak do tapet.
 
 
Jak przygotować ściany do tapetowania
Ściana musi być sucha, gładka i bez zabrudzeń. Jeśli jest nieotynkowana trzeba ją wcześniej zagruntować, a pod najcieńsze tapety położyć warstwę tapety izolacyjnej. Brudne ściany najlepiej umyć wodą z mydłem malarskim. 
 
Stare tapety można usunąć specjalnym środkiem do usuwania tapet. Jeśli nie mamy takiego środka możemy zwyczajnie je namoczyć, a potem zerwać. Po zerwaniu tapet dobrze jest dokładnie umyć ścianę. Lekkie nierówności i przebarwienia pozostałe po tapecie można pokryć farbą podkładową lub podkładem do tapet. Jeśli ściana jest nierówna albo się kruszy, koniecznie trzeba nanieść na nią grunt. Tak samo w przypadku złuszczającej się farby. Przed tapetowaniem należy ją usunąć, a potem zagruntować.
 
Uwaga: Miejsca za grzejnikami trzeba gruntować dwa razy. 
 
 
Jak wybrać najlepszą tapetę?
 
Wybierając tapetę trzeba pomyśleć o tym, do jakiego rodzaju pomieszczenia jest potrzebna. Kuchnia i łazienka to pomieszczenia o podwyższonej wilgotności, więc najlepiej sprawdzą się tam tapety winylowe lub korkowe (są wodoodporne i zmywalne). Do sypialni, pokoju dziennego i gościnnego najlepiej wybrać tapetę papierową lub tekstylną.

Do przedpokoju polecamy tapetę winylową. W pokoju dziecięcym najlepiej sprawdzi się tapeta papierowa, bo jest niedroga, a i tak po kilku latach trzeba będzie ją zmienić.

Na sufit idealna będzie tapeta winylowa spieniona. Na ścianach z niedoskonałościami i nierównościami trzeba położyć tapety z głębokimi tłoczeniami

 Najłatwiej utrzymać w czystości tapety winylowe i te, wykonane z włókna szklanego.
 
Uwaga: Aby odświeżyć tapetę z włókna szklanego, można pomalować ją farbą. 
 
 
Jak przygotować tapetę?
 Na początku mierzymy ścianę, którą chcemy tapetować. Następnie tniemy tapetę na tzw. bryty, czyli pasy, które podczas tapetowania będziemy ze sobą łączyć.
 
Jeśli nasza tapeta ma wzory, przycięte pasy powinny mieć trochę naddatku na suficie (ok. 10 cm), byśmy mogli je potem przesuwać i ewentualnie wyrównywać różnicę wysokości. Oznaczenia dotyczące pasowania wzorów i ich przesunięć są podane na rolkach każdej tapety.
 
Jeśli tapeta jest jednokolorowa nie potrzebujemy naddatków. Wysokości przyciętych pasów będą równe wysokości ściany.
 
Uwaga: Bardzo ważne, by tapety były rozwijane w jednym kierunku.
 
 
Jaki klej wybrać?
Klej dobiera się w zależności od rodzaju tapety (innego użyjemy do papierowej, a innego do winylowej). Przykładowo: Uniwersalny klej do tapet, który oferują producenci, nadaje się wyłącznie do tapet papierowych. Nie utrzyma on ciężkiej, winylowej tapety. 
Do tapet winylowych lub wykonanych z fizeliny warto wybrać Metylan Direct, Metylan Special lub Primacol.
 
Nakładanie kleju na tapetę 
Na każdej rolce tapety znajdziemy oznaczenia obrazkowe informujące o sposobie nanoszenia kleju. Klej można nakładać na ścianę albo na tapetę (w zależności od rodzaju tapety). 
Przykładowo: Jeśli mamy tapetę z włókna szklanego lub z podkładem fizeliny, klej nakładamy wyłącznie na ścianę.   Klej przed użyciem należy dokładnie wymieszać.
 
 
Nakłada się go pędzlem ławkowcem lub wałkiem z włosiem od środka do zewnętrznej krawędzi spodniej pasu tapety. Warstwa kleju powinna być rozłożona równomiernie, na 2/3 długości pasu.  Po nałożeniu kleju, pas składamy na pół i pozostawiamy na 5-10 minut (czym grubsza tapeta, tym dłużej powinna być złożona). Ma to na celu odpowiednie zmiękczenie powierzchni tapety. 
 
Klej nakładamy również na ścianę, w miejscu górnego i dolnego pasu, na szerokość 10 cm. 
 
Uwaga: Tapety winylowe pokryte klejem należy zwinąć. To zapobiegnie ewentualnemu wyschnięciu krawędzi tapety.
 
Tapetowanie krok po kroku:
Przed tapetowaniem warto usunąć listwy przypodłogowe, gniazda elektryczne, kinkiety i włączniki światła. Specjaliści twierdzą, że tapetowanie powinno się zacząć od drzwi lub okna.  Do nakładania pierwszego pasa tapety użyjmy poziomicy. Należy wyrównać go poziomo, by kolejne pasy miały punkt odniesienia. 
 
 
Po przyklejeniu pierwszego pasu, tapetę dociskamy wałkiem gumowym i przesuwamy od środka na bok, aby usunąć pęcherzyki powietrza. Jeśli klej wycieknie na brzegach, trzeba go natychmiast zebrać wilgotną ściereczką. Wyschnięty klej może spowodować odbarwienia tapety i pozostawić nieestetyczne zacieki. 
 
Kolejny arkusz tapety równamy do linii poprzednio położonego. Dociskamy go dłonią i pozbywamy się pęcherzyków powietrza pomagając sobie gumowym wałkiem. Po nałożeniu wszystkich pasów trzeba wygładzić brzegi łączenia poszczególnych arkuszy (można to zrobić gumowym wałkiem).  
 
Agnieszka Śliwińska/Deccoria.pl

Foto: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Tapetowanie bez błędów - poradnik"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.