Porady domowe

Uprawa roślin zgodnie z fazami Księżyca

Roślinom do wzrostu potrzeba przede wszystkim słońca i odpowiedniego nawodnienia – wie o tym każdy. Nieliczni zdają sobie sprawę z tego, że wpływ na ich wegetację wywiera również Księżyc, a dokładniej, jego położenie względem Słońca i Ziemi. Fazy, w których znajduje się naturalny satelita naszej planety, wyznaczają porę siewu, zbioru, a nawet przycinania i przesadzania danych roślin.
Uprawa roślin zgodnie z fazami Księżyca

Rytm życia naszych przodków wyznaczała natura i nawracające cykle – następstwo dnia i nocy, faz Księżyca, pór roku. Zauważywszy zależności między pewnymi zjawiskami a położeniem Srebrnego Globu, zaczęli oni przypisywać mu szczególne znaczenie. Wyznaczał on kolejne święta, obrzędy i rytuały, czas połowu ryb, siewu i zbierania roślin. Do dzisiaj na tej podstawie wyznacza się termin Wielkanocy. Obecnie wiemy dużo więcej na temat naturalnego satelity i ogromnej roli, jaką odgrywa. Jego położenie względem naszej planety oraz Słońca decyduje o pływach morskich. Siła grawitacyjna, którą wytwarza Srebrny Glob, oddziałuje nie tylko na wielkie zbiorniki wodne, ale właściwie na całą wilgoć na Ziemi i w ziemi, co, jak sadzą niektórzy, może wspomagać wegetację roślin.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Chociaż zdaje się, że nowoczesne techniki uprawy roślin wyparły metody wypracowane przez naszych przodków, coraz więcej ludzi wraca do ich stosowania, chcąc żyć w zgodzie z naturą. Dla przykładu coraz większą popularnością cieszy się ogrodnictwo, w którym o kolejnych pracach do wykonania decydują cztery fazy Księżyca.

Faza I, czyli nów – trwa 3 dni, satelita znajduje się dokładnie między Słońcem, a Ziemią, a więc nie dociera do niego światło i nie widać go gołym okiem. Nie jest to dobry termin na prace, podczas których przypadkowo naruszyć można podziemne części rośliny np. przesadzanie czy okopywanie. Woda odpływa od korzeni, które w efekcie stają się bardziej wrażliwe na uszkodzenia. Można natomiast podlewać glebę i nawozić ją. W dniach poprzedzającym i następującym po kulminacji nowiu, zaleca się plewienie chwastów oraz usuwanie i przycinanie pędów.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Faza II, czyli I kwadra – zaczyna „przybywać” Księżyca, w tym czasie zbliża się on do pełni. Dla obserwatora znajdującego się na północnej półkuli Ziemi, kształtem przypomina on literę D. Woda przenoszona jest wtedy w górę, od korzenia przez łodygę do owoców i pędów.  Należy uważać na przycinanie – zbyt intensywne spowoduje, że roślina wypuści za dużo soków. Korzenie wzmacniają się, a zatem można okopywać je, spulchniać ziemię wokół nich, tworzyć sadzonki i rozsady.  To również odpowiednia pora na siew warzyw liściastych oraz sadzenie krzewów i drzew.  Owoce i warzywa zebrane podczas I kwadry są wyjątkowo soczyste i smaczne, a zioła – bardziej aromatyczne.

Faza III, czyli pełnia – podobnie jak nów, trwa trzy dni. Widoczna jest wówczas cala półkula Księżyca. Podczas pełni nie wolno przeprowadzać siewu i nasadzenia. Nie powinno się także szczepić i przycinać drzew oraz krzewów, nadal dozwolone jest natomiast nawożenie oraz podlewanie. Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne nie stwarzają zagrożenia dla roślin i ich korzeni.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

 

Faza IV, czyli III kwadra – „ubywa” Księżyca, upodabnia się on do litery C. W I fazie woda odpływa od korzeni, w tej kwadrze spływa do nich z naziemnych części rośliny, które jednocześnie stają się bardziej wytrzymałe na uszkodzenia.  Warto wtedy zbierać owoce oraz kwiaty – na dłużej zachowają one świeżość. Przesadzone rośliny szybciej zaadaptują się w nowym miejscu. Bez przeszkód przycinać można żywopłoty, krzewy ozdobne oraz drzewa owocowe.  To także najlepsza pora na sadzenie roślin cebulowych, motylkowych i korzeniowych.  Co ciekawe, przetwory  owocowe i warzywne przygotowane w tym czasie wychodzą najsmaczniejsze.   

Aleksandra Kozera Deccoria.pl

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również:

Jakie rośliny urosną z pestki?

Jak uprawiać kawę na parapecie?

Ogród permakulturowy

Szukasz pomysłu na aranżację tarasu

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.