Porady domowe

Wady i zalety czyszczenia parą. Jaką parownicę wybrać?

Czyszczenie z użyciem pary to coraz popularniejszy sposób na sprzątanie domu. Ma sporo zalet: przebiega szybciej, jest prostsze i bardziej higieniczne, nie wymaga używania żadnych dodatkowych detergentów. Czyszczenie parą pozwala wyeliminować szkodliwe patogeny – bakterie, grzyby oraz wirusy, w tym także koronawirusy.

Wady i zalety czyszczenia parą. Jaką parownicę wybrać?

fot. 123RF/PICSEL

Jak działa parownica?

Parownica wyposażona jest w zbiornik na wodę, w którym jest ona doprowadzana do wrzenia. Powstająca w ten sposób para wodna, pod wysokim ciśnieniem jest prowadzona do dysz i głowic, których używa się do sprzątania.

Sprawdź koniecznie: Jak sprzątać, gdy dziecko jest w domu

Co można wyczyścić parownicą?

Silny strumień pary umożliwia czyszczenie dowolnych, wodoodpornych powierzchni: gresów, płytek, betonów, stali nierdzewnej, kamienia naturalnego, szkła, linoleum i wielu innych - takie informacje zawsze załączone są w instrukcji obsługi urządzenia, które zakupiliśmy. Co najważniejsze, sprzątanie przebiega bez potrzeby stosowania żadnych detergentów. Para wodna doskonale usuwa brud i zacieki różnego pochodzenia; czyścić nią można: podłogi, okna, dywany, tapicerowane meble, AGD, urządzenia sanitarne, ale też fugi i zlewozmywaki. Pod wpływem temperatury pary cząsteczki brudu rozszerzają się szybciej, niż czyszczona powierzchnia i samoczynnie się od niej odspajają.

 fot.123RF/PICSEL

Rodzaje urządzeń parowych

Na rynku dostępny jest szereg urządzeń parowych o różnych parametrach i rozmiarach:

- poręczne, niewielkie i nieskomplikowane w obsłudze czyściki i myjki parowe, którymi łatwo wyczyścić wnętrze np. piekarnika;

- mopy parowe – doskonale czyszczące duże powierzchnie;

parownice – modele najbardziej zaawansowane, wyglądem przypominające odkurzacz piorący. Wytwarzają największe ciśnienie pary wodnej. Najczęściej zakupić je można wraz z zestawem nakładek umożliwiających mycie różnorodnych powierzchni, a nawet prasowanie.

Najprostsze urządzenia parowe zakupić można już w cenie do 200 złotych, nawet w dyskoncie spożywczym.  Niestety mają one przeważnie niską wydajność. W zależności od rodzaju urządzenia, pojemności, mocy pary czy zakresu działania ceny będą się różnić. Potężne urządzenia mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Parownice a bakterie i wirusy

Urządzenia parowe poza typowymi zanieczyszczeniami, z jakimi mamy odczynienia w domu eliminują 99,9% bakterii, wirusów i inne drobnoustrojów; można zatem używać ich jako domowego środka do dezynfekcji. Wg.  badań Instytutu Higieny i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Bonn urządzenia parowe skutecznie eliminują najpopularniejsze domowe bakterie, w tym: e.coli, gronkowca złocistego, paciorkowca i salmonelli.

Epidemia koronawirusa - jak dbać o higienę w domu? Przeczytaj:

O czym pamiętać, używając parownicy?

Parownice nie są remedium na każdy brud. Mimo że są całkiem uniwersalne, nie nadają się do stosowania na każdych powierzchniach - np. na olejowanym drewnie. Przed ich użyciem, tak jak i po, czyszczone miejsca należy odkurzyć: sprzęty te nie zasysają kurzu. Parownicami nie należy czyścić chropowatych i antypoślizgowych powierzeni, ponieważ w ten sposób szybko niszczy się tkanina z mikrofibry, zakładana na głowicę pary.

Na co zwrócić uwagę, wybierając urządzenie parowe

Przede wszystkim należy zastanowić się, co chcemy parownicą czyścić. Do niewielkich, ograniczonych przestrzeni, do których ciężko dotrzeć konwencjonalnymi środkami i sprzętami czyszczącymi, lepiej sprawdzi się mały czyścik parowy. Jeśli chcemy myć głównie podłogi, czy okna – lepiej skupić uwagę na większych, bardziej wydajnych urządzeniach o większej mocy i dużym pojemniku.

Czy myjki parowe niszczą koronawirusa

Na twardych powierzchniach koronawirus SARS-CoV-2, tzw. może przetrwać szacowany na średnio 4-5 dni, a w sprzyjających warunkach nawet 9 dni. Jest to jednak uzależnione od temperatury oraz poziomu wilgotności – im wilgotność większa, tym aktywniejsze stają się wirusy. Badania nad ludzkim koronawirusem wciąż trwają, jednak badania nad innymi patogenami z tej grupy (wywołującymi SARS i MERS), wskazują, że ich aktywność maleje w temperaturze 30-40 st. C. Temperatura 80-90 st. C, jaką osiąga para u wylotu dyszy urządzenia parowego, jest w stanie zdezaktywować koronawirusa, co potwierdził wirusolog dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski z WUM w programie Onet Rano.

Deccoria.pl

Jak zrobić żel antybakteryjny w domu? Przepisy na środki do dezynfekcji

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.