Porady domowe

Domowe sposoby na elektryzujące się włosy i ubrania

Zimą, ubrania oraz inne przedmioty elektryzują się na potęgę. Włosy oswobodzone z czapki unoszą się niesfornie, sukienki podwijają się i przyklejają do rajstop, a po dotknięciu klamki, kaloryfery i metalowe wieszaki na ubrania „kopią prądem”. Winnym tych nieprzyjemnych zdarzeń są oddziaływania elektrostatyczne.
REKLAMA

Kiedy za oknem panuje chłód, w domach w ruch idą kaloryfery. Pracują pełną parą, dostarczając mieszkańcom komfortową ilość ciepła, przy okazji znacznie osuszając powietrze. Takie warunki sprzyjają częstszym wyładowaniom elektrostatycznym, których naocznym efektem są unoszące się włosy (np. tuż po uczesaniu), samoistnie podwijające się spódnice, a także uczucie „kopnięcia” towarzyszące dotykaniu metalowych przedmiotów. Powietrze o zbyt małej wilgotności izoluje odprowadzanie ładunków elektrycznych z ciała i ubrań, stąd pojawiają się wyładowania.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!Jak to działa? Włosy i ubrania są naładowane dodatnio. W momencie gwałtownego zetknięcia się włosów z ubraniem (np. podczas ściągania swetra czy czapki) jony (również dodatnie) w nich zawarte odpychają się wzajemnie, dlatego po zdjęciu czapki włosy latają dookoła głowy.

Z kolei „kopnięcia” są efektem nagromadzenia różnych ładunków elektrycznych na ciałach i przedmiotach. Przy zetknięciu z metalowymi przedmiotami (np. klamką) albo innymi osobami, dochodzi do przeskoku iskry: z obiektu, na którym jest więcej ładunku, na ten, na którym ładunku jest mniej.

Jak temu zapobiec? Istnieje kilka sposobów, by poskromić fizykę i suche powietrze.

1 2 3 4 5

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

magma00

Niestety nie zawsze domowe sposoby działają :/ ja od kiedy pamiętam w okresie zimowym stosuję na mokre jeszcze włosy https://ph-progress.pl/kosswell-ionic-smoother-250ml/ i od dawna nie mam problemu z elektryzowaniem się włosów

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Domowe sposoby na elektryzujące się włosy i ubrania"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.