Porady domowe

Dobry środek na pleśń w domu. Znajdziesz go w swojej kuchni

Na obecność pleśni na ścianach wpływa wiele czynników. Najlepiej rozwijają się ona w środowisku o dużej wilgotności i umiarkowanej temperaturze. Aby się jej pozbyć, nie wystarczy jedynie ją usunąć. Koniecznym będzie także częste wietrzenie i odpowiednie wentylowanie mieszkania, dzięki czemu pozbędziemy się brzydkiego zapachu, a grzyb nie powróci.

Dobry środek na pleśń w domu. Znajdziesz go w swojej kuchni
Te domowe specyfiki rozprawią się z pleśnią raz na zawsze!Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się

Przyczyny powstawania pleśni w domu

Pleśń pojawia się w miejscach zawilgoconych, w których brakuje dobrej cyrkulacji powietrza. Osadzające się na wilgotnym podłożu zarodniki pleśni szybko wytwarzają grzybnię, która systematycznie wrasta w ścianę. Obumieranie starych komórek i mnożenie się nowych, zwiększa obecność substancji organicznych, które stanowią podłoże dla rozwoju innych organizmów. Pojawianie się kolonii pleśni, może również wynikać z przyczyn iście prozaicznych: z winy zaburzonej cyrkulacji powietrza lub zbyt dużej wilgotności panującej w domu.

Zagrożenia związane z pleśnią

  • Rozwijający się na ścianach grzyb przyczynia się do powstawania alergii oraz chorób układu oddechowego.
     
  • Mykotoksyny (które są substancją rakotwórczą) wytwarzane przez strzępki pleśni mogą wywoływać również bóle głowy, mięśni i stawów, a także rozdrażnienie, bezsenność czy zaburzenia pamięci i koncentracji. 

  • Istnieją badania sugerujące, że pleśń może powodować depresję. Związek między wysoką wilgocią i grzybem, a podwyższonym ryzykiem zachorowania na depresję zaobserwowali naukowcy z USA, pracujący w ramach projektu badawczego „Large Analysis and Review of European Housing and Health Status” (LARES) zorganizowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Co ciekawe, celem tego projektu było obalenie innych badań dowodzących silny związek zachorowań na depresję z występowaniem pleśni w przestrzeniach mieszkalnych – jak widać, nie udało się. 

  • Mykotoksyny mogą również zaburzać pracę układu pokarmowego, co z kolei może prowadzić do otyłości.

Grzyb na ścianie – jakie chemikalia są w nich zawarte?

Chemikalia, które wytwarzane są przez grzyby, zwane są mikotoksynami. Mimo że są one niewidoczne dla ludzkiego oka, wykazują właściwości trujące. Mikotoksyny pojawiają się zazwyczaj przy nagłych zmianach temperatur. Początkowe ich działanie również nie jest zauważalne –  to jednak mocno zdradliwe! Często zbyt późne zauważenie ich działania może doprowadzić bowiem do trwałych i nieodwracalnych zmian w organizmie. Oto kilka mikotoksyn, wykazujących dużą szkodliwość dla człowieka:

  • aflatoksyny – mogą uszkodzić wątrobę, ponieważ są to aktywne czynniki rakotwórcze,
  • ochratoksyny – kolejna substancja rakotwórcza i nefrotoksyczna,
  • sterigmatocystyna – może spowodować raka wątroby,
  • trichotheceny – często powodują krwotoki oraz wymioty, a także źle wpływają na układ immunologiczny.

Pleśń w domu - skutki dla zdrowia

Czy grzyb na ścianie szkodzi zdrowiu? Owszem, bardzo! W skrajnych przypadkach bywa, że może doprowadzić nawet do martwicy wątroby, dysfunkcji nerek czy… raka. Pleśń ma poważny wpływ na zdrowie, wywołując często zaburzenia w wydzielaniu hormonów trzustki bądź jajników czy prostaty – a to prowadzi do niepłodności! Toksyczny grzyb na ścianie może również zaszkodzić kobietom w ciąży. Dlatego, kiedy tylko dostrzeżemy pojawiającą się na ścianie pleśń, nie zastanawiajmy się zbyt długo i poszukajmy sposobów, jak zlikwidować wilgoć w domu!

pleśń Obecność pleśni w domu jest bardzo szkodliwa dla zdrowia. Fot.123RF.com

Domowe sposoby na pleśń w domu

Wiadomo już z czym wiąże się częsta i przeciągająca się ekspozycja na pleśń, jak zatem pozbyć się jej skutecznie z domu? Jest na to kilka domowych sposobów. Jeżeli one nie pomagają, wówczas pozostaje mechaniczne usuwanie pleśni oraz zastosowanie środków chemicznych.

  • Ocet

Ocet jest naturalnym środkiem do utrzymywania czystości w domu. Dzięki zawartości dużej ilości kwasu, zabija wszelkiego rodzaju zarazki i bakterie. Znajdzie on zastosowanie w każdym pomieszczeniu dotkniętym grzybim problemem.  W butelce z atomizerem połącz wodę z octem w proporcji 1:2. Taką mieszanka spryskuj zainfekowane miejsce codziennie przez tydzień.

  • Soda oczyszczona

Swoimi właściwościami antybakteryjnymi i przeciwgrzybiczymi soda nie ustępuje octowi.  Nie tylko pomoże ona usunąć grzyby, ale też brzydki zapach stęchlizny, jaki często pozostaje po skolonizowaniu.

Jak jej używać?
Zmieszaj sodę z wodą, tak aby powstała gęsta pasta. Obficie nałóż i wetrzyj ją w zapleśnione miejsca (koniecznie rób to w rękawiczkach ochronnych!). Nadmiar usuń szczoteczką.  Zabieg powtarzaj przez 7 kolejnych dni. Warto również rozłożyć  w kilku kątach w domu małe pojemniczki wypełnione sodą.  To zniweluje brzydki zapach i zapobiegnie nawrotowi grzyba.

  • Sól

Sól to najpopularniejsza przyprawa, jednak jej zastosowanie nie kończy się na poprawianiu smaku potraw.  Ponieważ  posiada ona właściwości dezynfekujące oraz antygrzybiczne i bakteryjne, doskonale poradzi sobie z wieloma zabrudzeniami oraz pleśnią. Stosuj ją tak, jak sodę oczyszczoną – przygotuj z niej pastę, a następnie nakładaj ją na zakażone powierzchnie.  Profilaktycznie, dobrym pomysłem jest wsypanie jej do niewielkich miseczek i rozłożenie w kilku zakamarkach domu. Sól wchłonie nadmiar wilgoci oraz zlikwiduje nieprzyjemne zapachy.

  • Olejki eteryczne

Z pleśnią i innymi grzybami świetnie radzą sobie niektóre olejki zapachowe, np. z drzewa herbacianego lub eukaliptusowy. Kilka kropel pachnącej esencji dodaj do wody z mydlinami. Całość przelej do butelki ze spryskiwaczem.  Regularnie nanoś substancję na zainfekowaną ścianę. Olejki zniszczą grzybnię, a wraz z nią twój problem. Olejek można stosować również profilaktycznie, ponieważ zabija on grzyby we wczesnej fazie rozwoju. Wystarczy jedynie dodawać olejek do wody w czasie każdego sprzątania.

  • Boraks

Często bywa niedoceniany, czy wręcz demonizowany jako toksyczna i trująca substancja. Zupełnie niesłusznie! Jest on pochodną boru, jako minerał występuje naturalnie w przyrodzie, w skałach osadowych.  Działa antyseptycznie, przeciwgrzybiczo i owadobójczo. Łyżkę boraksu rozcieńcz w półtora litra wody.  Powstały roztwór nanieś na powierzchnie skolonizowaną grzybem, wetrzyj go szczoteczką i pozostaw na kilkadziesiąt minut. Po tym czasie zetrzyj boraks wilgotną ścierką. W razie konieczności powtarzaj.

  • Czosnek

Kiedy wszystko zawodzi, warto wypróbować „babcine sposoby”. Jednym z nich jest czosnek.  Można z niego przygotować skuteczny środek do spryskiwania. Do 1/2 szklanki octu wyciśnij 4 ząbki świeżego czosnku oraz dodaj 2 łyżeczki czosnku granulowanego. Miejsce zakażone grzybem należy posypać sodą oczyszczoną, spryskać octowo-czosnkowym preparatem i zostawić na 2 godziny, a najlepiej na całą noc. Po tym czasie dokładnie wyszoruj. Opłukuj wodą i bardzo dokładnie wysusz.

Uwaga!

W internecie możesz znaleźć wiele domowych sposobów, jak radzić sobie z grzybem na ścianie. Pamiętaj jednak, żeby nigdy nie stosować wybielaczy! One nie zabijają pleśni – działają tylko powierzchniowo. Mało tego, zostawiają po sobie obojętny odczyn środowiska – niestety, ale grzyby go lubią i mogą zagnieździć się tam… na nowo! Tak więc daruj sobie detergenty z chlorem i postaraj się znaleźć bardziej skuteczny sposób.

Pleśń w łazience

Pleśń pojawia się w miejscach zawilgoconych, w których brakuje dobrej cyrkulacji powietrza. Brzmi znajomo? Takie właśnie warunki panują w niemalże każdej łazience. Po kąpieli często zapominamy, by ją przewietrzyć lub osuszyć, umożliwiając tym samym rozwój grzyba, który szczególnie upodobał sobie fugi przy wannie. Przeczytaj również: Jak usunąć czarny nalot z fug?

Walka z grzybem nie jest prosta. Specjalne środki czyszczące i pleśniobójcze są niemalże nieskuteczne, pleśń będzie ciągle wracała. Nie znaczy to jednak, że nie da się temu zaradzić. Najlepszym sposobem, by się jej pozbyć, jest wymiana silikonu okalającego wannę. Nie wpadaj w panikę, nie musisz wzywać fachowców do pomocy. Taką drobną pracę bez problemu wykonasz sam. Przeczytaj: W jaki sposób usunąć stary silikon?

Jak zapobiegać pleńsni w domu?

Regularnie wietrz mieszkanie – nawet w okresie zimowym otwieraj okna i wietrz wszystkie pomieszczenia. Odpowiednia cyrkulacja powietrza zmienia środowisko z wilgotnego, na osuszone, które nie sprzyja rozwojowi pleśni.

Panuj nad wilgocią w mieszkaniu – utrzymanie odpowiedniej wilgoci w pomieszczeniach jest ważne – zbyt duża przyczynia się do rozrostu pleśni, zbyt mała szkodzi naszemu zdrowi i samopoczuciu.

Stosuj środki profilaktyczne – udało ci się pokonać pleśń?  Świetnie, ale na tym walka się nie kończy. Aby grzyb nie powrócił, pamiętaj aby raz na jakiś czas przetrzeć zainfekowane miejsce np. wodą z octem.

Reaguj - widzisz na ścianach czarne, pleśniowe plamy? Nie zasłaniaj ich tapetą i nie zamalowuj! To tylko pogorszy sytuację.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.