Przegrzane, niewietrzone pomieszczenia, problemy z układem oddechowym, infekcje, a pod koniec miesiąca wysoki rachunek za prąd. Problemy ze zdrowiem i niekorzystny wpływ na środowisko naturalne mogą iść w niepamięć dzięki kilku prostym zasadom. Ich konsekwentne przestrzeganie jest receptą na dobre samopoczucie i zadbane środowisko naturalne.
70% energii zużywanej w domu wykorzystywane jest na ogrzewanie. Kampania MOŚ „Polak tym bardziej oszczędza” przypomina o kilku podstawowych zasadach ekologicznego funkcjonowania domu w czasie miesięcy grzewczych.
Zasada 1:
Dom należy wietrzyć intensywnie, ale przez krótki czas. Ciągle uchylone okna powodują, że ogrzewanie jest nieefektywne. Powoduje to wyziębienie domu czy mieszkania, a ponowne ogrzanie to zdecydowanie więcej zużytej energii niż w przypadku krótkotrwałego wietrzenia. Pamiętamy więc o wietrzeniu częstszym, ale krótszym. Unikajmy też przeciągów, które obniżają temperaturę.
Zasada 2:
Podczas wietrzenia dbamy o zamykanie zaworów termostatycznych. Jeśli podczas wietrzenia grzejniki pracują, ciepłe powietrze ulatuje na zewnątrz. W efekcie marnowana jest energia, ciepłe powietrze, ale też pieniądze. Po zamknięciu okien możemy spokojnie otworzyć zawory grzejnika i ustawić je odpowiednią temperaturę.
Zasada 3:
Aby całkowicie wykorzystać ciepło pochodzące z ogrzewania, należy odsłonić grzejniki. Zasłonięcie ich meblami lub zasłonami ogranicza cyrkulację ciepłego powietrza. Ogrzewane są wtedy przedmioty znajdujące się bezpośrednio przy grzejniku, natomiast my nie odczuwamy cieplejszego powietrza.
Zasada 4:
Jeśli wyjeżdżamy na kilka dni, musimy pamiętać o skręceniu zaworów termostatycznych. Minimalna praca grzejników sprawi, że mieszkanie nie wyziębi się, a energia nie będzie marnowana.
Zasada 5:
Kolejna zasada to dbanie zarówno o środowisko, jak i o czystość domu. Mowa o odkurzaniu kaloryferów. Powszechnie wiadomo, że zakurzone pomieszczenia mają niekorzystny wpływ na zdrowie, a w szczególności na układ oddechowy. W przypadku grzejników, zalegający na nich kurz ogranicza uwalnianie się ciepła. Aby maksymalnie wykorzystać ciepło, należy regularnie sprawdzać, czy grzejniki nie są zakurzone.
Zasada 6:
Aby ogrzewanie było efektywne, zadbajmy o odpowiednią wentylację. Utrzymująca się w powietrzu wilgoć sprawia, że czas ogrzewania pomieszczenia zdecydowanie się wydłuża. Poza tym wilgoć jest niekorzystna dla zdrowia i jej duże ilości utrzymujące się w powietrzu źle wpływają na samopoczucie. Jest to problem, z którym wciąż trzeba walczyć, ponieważ wilgoć pojawia się cały czas: przez oddychanie, przy gotowaniu lub spalaniu gazu. Aby wyeliminować wilgoć w powietrzu, najskuteczniejszą i najłatwiejszą metodą jest oczywiście wietrzenie pomieszczeń. Należy również dbać o wentylację i regularnie sprawdzać jej sprawność.
Zasada 7:
Ekologiczne ogrzewanie, to również wykorzystanie naturalnych zasobów energii. Podczas słonecznych dni możemy wpuścić do pomieszczeń ciepłe promienie. Odsłonięcie okien pozwoli na stopniowe ogrzewanie powietrza. Jest to ciepło naturalne, a więc całkowicie ekologiczne. Co więcej, to nie tylko oszczędność energii, ale też pieniędzy.
Zasada 8:
Poza ogrzewaniem domu należy pamiętać o chronieniu go przed zimnem. Szczególnie dotyczy to mroźnych, zimowych nocy. Szczelne okna to ochrona przed zimnem i oszczędności. Dodatkową izolacją mogą stać się zasłony. Ważne jednak, by zasłony były krótkie, jeśli jest to okno znajdujące się nad grzejnikiem.
Tych 8 krótkich i prostych zasad pozwala zmienić nawyki na lepsze. Korzyści są oczywiste i dotyczą dwóch najważniejszych sfer życia – zdrowia oraz środowiska. MOŚ zachęca do łatwego oszczędzania energii przez każdego i planuje na najbliższy rok kontynuację kampanii. Będzie ona kierowana do inwestorów, architektów, wspólnot mieszkaniowych i firm budowlanych. Celem będzie propagowanie energooszczędnych rozwiązań przy budowaniu domów i ich remontowaniu. Skoro oszczędzanie energii jest tak proste, zacznijmy już dzisiaj!
Dominika Graca/Deccoria.pl
Foto: ©123RF/PICSEL