Porady domowe

Ekologiczne i oszczędne ogrzewanie

Tegoroczna kampania Ministerstwa Ochrony Środowiska udowadnia, że oszczędzanie prądu jest nie tylko proste, ale również korzystne dla zdrowia i środowiska. Jak ogrzewać dom ekologicznie i oszczędnie?
Ekologiczne i oszczędne ogrzewanie
REKLAMA
Przegrzane, niewietrzone pomieszczenia, problemy z układem oddechowym, infekcje, a pod koniec miesiąca wysoki rachunek za prąd. Problemy ze zdrowiem i niekorzystny wpływ na środowisko naturalne mogą iść w niepamięć dzięki kilku prostym zasadom. Ich konsekwentne przestrzeganie jest receptą na dobre samopoczucie i zadbane środowisko naturalne.
 
70% energii zużywanej w domu wykorzystywane jest na ogrzewanie. Kampania MOŚ „Polak tym bardziej oszczędza” przypomina o kilku podstawowych zasadach ekologicznego funkcjonowania domu w czasie miesięcy grzewczych. 
 
Zasada 1: 
 
Dom należy wietrzyć intensywnie, ale przez krótki czas. Ciągle uchylone okna powodują, że ogrzewanie jest nieefektywne. Powoduje to wyziębienie domu czy mieszkania, a ponowne ogrzanie to zdecydowanie więcej zużytej energii niż w przypadku krótkotrwałego wietrzenia. Pamiętamy więc o wietrzeniu częstszym, ale krótszym. Unikajmy też przeciągów, które obniżają temperaturę. 
 
Zasada 2: 
 
Podczas wietrzenia dbamy o zamykanie zaworów termostatycznych. Jeśli podczas wietrzenia grzejniki pracują, ciepłe powietrze ulatuje na zewnątrz. W efekcie marnowana jest energia, ciepłe powietrze, ale też pieniądze. Po zamknięciu okien możemy spokojnie otworzyć zawory grzejnika i ustawić je odpowiednią temperaturę. 
 
Zasada 3:
 
Aby całkowicie wykorzystać ciepło pochodzące z ogrzewania, należy odsłonić grzejniki. Zasłonięcie ich meblami lub zasłonami ogranicza cyrkulację ciepłego powietrza. Ogrzewane są wtedy przedmioty znajdujące się bezpośrednio przy grzejniku, natomiast my nie odczuwamy cieplejszego powietrza. 
 
Zasada 4:
 
Jeśli wyjeżdżamy na kilka dni, musimy pamiętać o skręceniu zaworów termostatycznych. Minimalna praca grzejników sprawi, że mieszkanie nie wyziębi się, a energia nie będzie marnowana. 
 
 
Zasada 5:
 
Kolejna zasada to dbanie zarówno o środowisko, jak i o czystość domu. Mowa o odkurzaniu kaloryferów. Powszechnie wiadomo, że zakurzone pomieszczenia mają niekorzystny wpływ na zdrowie, a w szczególności na układ oddechowy. W przypadku grzejników, zalegający na nich kurz ogranicza uwalnianie się ciepła. Aby maksymalnie wykorzystać ciepło, należy regularnie sprawdzać, czy grzejniki nie są zakurzone.
 
Zasada 6:
 
Aby ogrzewanie było efektywne, zadbajmy o odpowiednią wentylację. Utrzymująca się w powietrzu wilgoć sprawia, że czas ogrzewania pomieszczenia zdecydowanie się wydłuża. Poza tym wilgoć jest niekorzystna dla zdrowia i jej duże ilości utrzymujące się w powietrzu źle wpływają na samopoczucie. Jest to problem, z którym wciąż trzeba walczyć, ponieważ wilgoć pojawia się cały czas: przez oddychanie, przy gotowaniu lub spalaniu gazu. Aby wyeliminować wilgoć w powietrzu, najskuteczniejszą i najłatwiejszą metodą jest oczywiście wietrzenie pomieszczeń. Należy również dbać o wentylację i regularnie sprawdzać jej sprawność.
 
 
Zasada 7:
 
Ekologiczne ogrzewanie, to również wykorzystanie naturalnych zasobów energii. Podczas słonecznych dni możemy wpuścić do pomieszczeń ciepłe promienie. Odsłonięcie okien pozwoli na stopniowe ogrzewanie powietrza. Jest to ciepło naturalne, a więc całkowicie ekologiczne. Co więcej, to nie tylko oszczędność energii, ale też pieniędzy.
 
Zasada 8:
 
Poza ogrzewaniem domu należy pamiętać o chronieniu go przed zimnem. Szczególnie dotyczy to mroźnych, zimowych nocy. Szczelne okna to ochrona przed zimnem i oszczędności. Dodatkową izolacją mogą stać się zasłony. Ważne jednak, by zasłony były krótkie, jeśli jest to okno znajdujące się nad grzejnikiem. 
 
Tych 8 krótkich i prostych zasad pozwala zmienić nawyki na lepsze. Korzyści są oczywiste i dotyczą dwóch najważniejszych sfer życia – zdrowia oraz środowiska. MOŚ zachęca do łatwego oszczędzania energii przez każdego i planuje na najbliższy rok kontynuację kampanii. Będzie ona kierowana do inwestorów, architektów, wspólnot mieszkaniowych i firm budowlanych. Celem będzie propagowanie energooszczędnych rozwiązań przy budowaniu domów i ich remontowaniu. Skoro oszczędzanie energii jest tak proste, zacznijmy już dzisiaj!
 
Dominika Graca/Deccoria.pl

Foto: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

helciak

Panele na podczerwień i system fotowoltaiczny to z pewno duża oszczędność, ogrzewanie macie za darmo. My swoje, markowe i certyfikowane panele na podczerwień kupiliśmy w firmie infrashop, to pierwsza firma w Polsce która zaczęła je sprzedawać. Dlatego ich wybraliśmy.https://infrashop.eu/

Tomik1

Ekologiczny, wydajnym, a przy tym niedrogim w użytkowaniu i instalacji, jest ogrzewanie gazowe. Niedawno sam usunąłem stary piec węglowy, na którego miejsce został zamontowany nowoczesny kocioł firmy http://bongioanni.pl/ - dokładnie model Raya, na który dostałem 5 lat gwarancji. Różnica w wygodzie jest ogromna, a rachunki wcale sie nie zwiększyły jakoś znacząco.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ekologiczne i oszczędne ogrzewanie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.