Porady domowe

Jak zaoszczędzić 1000 zł? Wypróbuj perlator!

To niepozorne urządzenie pozwoli ci zaoszczędzić od 15-80% wody, co w rocznym rozrachunku daje od 100-1000 zł! Jak to działa? Ile kosztuje i czy rzeczywiście jest skuteczne?
REKLAMA

Jak wygląda perlator?

Perlator to mała nakładka, która ma zwykle kształt metalowych pierścieni z wkładem. Wewnątrz ma zamontowny system sitek i komór.

Perlator w bardzo prosty sposób przykręca się do wlotu kranu. Większość obecnie używanych baterii kuchennych i łazienkowych posiada końcówki, do których pasuje perlator. W zestawie z perlatorem najczęściej otrzymujemy również klucz, dzięki któremu montaż nie powinien zająć więcej, niż 5 minut.

Jak działa perlator?

Woda przepływająca przez perlator wywołuje ciśnienie i zasysa powietrze. Powoduje to napowietrzenie wody i optyczne zwiększenie objętości strumienia.

Sitka zamontowane wewnątrz perlatora w sposób mechanizczny rozbijają strumień wody. Może nam się wydawać, że wody płynie o wiele więcej niż w rzeczywistości. Dzieje się tak, ponieważ otrzymujemy wodę zmieszaną z bąbelkami powietrza.

Jak oszczędzamy?

W standardowych bateriach kranowych przepływa ok. 10-15 litrów na minutę. Perlatory potrafią zmniejszyć przepływ wody aż do 2 litrów na minutę.

To niepozorne urządzenie pozwala  zaoszczędzić od 15-80% wody, co w rocznym rozrachunku daje od 100-1000 zł! Najtańszy perlator kosztuje już od 4,15 zł za sztukę, więc jak widać zakup urządzenia zwraca się bardzo szybko.

Mniej wody to również mniej ścieków za które musimy płacić (oszczędność do 84%).

Wady perlatorów

Największą wadą perlatorów jest ich szybkie zakamienianie. Aby temu zapobiec trzeba raz na jakiś czas wyczyścić urządzenie.

Kolejną oczywistą wadą jest fakt, że przy stosowaniu perlatora, dużo dłużej zajmie napełnianie pojemników wodą. Chcąc ugotować zupę czy umyć podłogę, podczas nalewania wody do garnków, będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość.

O czym należy pamiętać kupując perlator?

Przy kupnie parlatora powinniśmy zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonany. Nie warto kupować najtańszych modeli, ponieważ najczęściej są wykonane z gorszych jakościowo materiałów. Co więcej, nie można ich rozkładać na części, dokładnie odkamienić i wyczyścić.

Wybierajmy urządzenia zrobione z silikonu lub prastiku. Perlator, którego siateczka wykonana jest z metalu dużo szybciej ulega korozji i pokrywa się kamieniem. Na siateczkach zrobionych z silikonu lub plastiku kamień osadza się wolniej i dużo prościej będzie nam je wyczyścić.

Agnieszka Śliwińska/Deccoria.pl 

Foto: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak zaoszczędzić 1000 zł? Wypróbuj perlator!"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.