Porady domowe

Jak zwiększyć wydajność pracownika

Złe oświetlenie może negatywnie wpływać na pracownika i jego wydajność w pracy. Naukowcy udowodnili, że niskie natężenie światła powoduje zaburzenia snu, przemęczenie, większą podatność na choroby, osłabienie koncentracji i aktywności w pracy. Zmieniając oświetlenie można zwiększyć wydajność pracowników nawet o 20%. Jak to działa?
REKLAMA

Organizm ludzki najlepiej funkcjonuje w cyklu naturalnego oświetlenia kuli ziemskiej – 12 godzin światła i 12 godzin ciemności. Zmiana tego cyklu, szczególnie obserwowana zimą, wpływa negatywnie na ludzki organizm, zaburzając działanie jego zegara biologicznego.

Wzrok a zegar biologiczny człowieka

Cykle światło-ciemność mają kluczowy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie zegara biologicznego człowieka poprzez wpływ na produkcję ważnych hormonów w ciele ludzkim.

W 2002 roku, w ludzkim oku, naukowcy odkryli nowy typ receptora. Światło padające na ten receptor powoduje skomplikowane reakcje chemiczne. Wywołuje sygnały, które przekazywane są do mózgu przez połączenia nerwowe. Sygnały trafiają do obszaru nazywanego jądrem nadskrzyżowań, który odpowiada za sterowanie ludzkim zegarem biologicznym.

Wydolność wzrokowa a wiek człowieka

Tzw. "wydolność wzrokowa" - jest to wydolność układu wzrokowego. Mierzona jest ona na przykład szybkością i dokładnością wykonania danej pracy wzrokowej.

Zwiększenie poziomu natężenia oświetlenia powoduje wzrost wydolności wzrokowej.

Przy tym samym oświetleniu wydolność wzrokowa może być jednak różna. Jest to bezpośrednio związane z wiekiem danej osoby.

Ludzie do 30-go roku życia do pełnej wydolności wzroku potrzebują natężenia oświetlenia o wartości 300 lx. Ludzie starsi, powyżej 55-go roku życia, by osiągnąć tą samą wydolność potrzebują dużo większego natężenia – bo ponad 1000 lx. Osoby starsze potrzebują prawie 6 razy większej ilości światła, niż osoby w wieku 30 lat.

(Wyjaśnienie skrótu lx znajdziecie poniżej).

Norma europejska natężenia oświetlenia w zakładzie pracy

W większości przypadków norma europejska określa, że w zakładach pracy natężenie oświetlenia powinno wynosić tylko 300 lx. To oznacza, że osoby do 30 roku życia będą w tych warunkach pracować w pełni wydajnie. Niestety, starsze osoby będą mieć dużo mniejszą wydajność.

W starszym wieku występuje efekt zażółcenia wierzchniej warstwy soczewki oka człowieka. Zażółconą soczewkę można porównać do filtru, który świetnie przepuszcza promieniowanie widzialne o kolorze żółtym, słabiej w czerwonym i zielonym i zatrzymuje barwy niebieskie. Osoby starsze widzą świat „mniej niebieski”, niż ludzie młodsi.

Z badań wynika, że aby wyrównać wydajność pracowniczą, trzeba by było podwyższyć natężenie oświetlenia do około 1200 lx.

Wydolność wzrokową u osób starszych można również poprawić poprzez zastosowania światła zawierającego niebieską część widma.

Natężenie światła a samopoczucie

Badania wykazują, że jeśli pracodawca zapewni swoim pracownikom na ich stanowiskach pracy natężenie oświetlenia na poziomie ponad 1000 lx, to pracownik będzie nie tylko wydajny ale również bardziej zadowolony.

Takie natężenie światła na stanowisku pracy poprawia samopoczucie pracowników, zwiększa ich aktywność i co najważniejsze zapobiega zmęczeniu i senności w trakcie wykonywanej pracy.

Dobre oświetlenie powoduje szybsze wykonywanie czynności, zmniejsza liczbę popełnianych błędów, obniża ilość braków produkcyjnych, poprawia bezpieczeństwo, zmniejsza liczbę wypadków i obniża podatność na choroby.

Naukowcy stwierdzili, że podwyższenie natężenia światła z 300 lx do 500 lx pozwala zwiększyć wydajność pracowników o 8%. Podwyższenie natężenia natężenia do 2000 lx zwiększa wydajność aż o 20%.

Natężenie światła Lux Lx

Lux (lx) – jednostka natężenia oświetlenia. Nazwa pochodzi od łac. lux - czyli światło.

Natężenie światła Lux mówi o tym, ile światła z umownej żarówki dociera do danej powierzchni. informuje nas ile światła wyemitowanego przez dane źródło faktycznie dociera do danej powierzchni. 

Producenci niektórych źródeł światła, szczególnie lamp ulicznych LED informują swoich klientów ile Luxów będzie na określonej powierzchni, jeśli lampę zamontujemy na wysokości 8, 10, czy 12 metrów.

Tak, jak wcześniej wpominajliśmy, istnieją określone normy dotyczące oświetlenia różnych powierzchni. Oto kilka przykładowych:

Sklepy - oświetlenie 500 lx.

Stanowiska kreślarskie - 750 lx.

Stadiony - aby telewizja mogła przeprowadzać transmisje przy zastosowaniu kamer HD, natężenie światła na powierzchni stadionu musi wynosić przynajmniej 1300 luxów.

Do pomiaru natężenie światła służy luksomierz, który umożliwia zbadanie natężenia światła na danej płaszczyźnie.

Agnieszka Śliwińska/Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak zwiększyć wydajność pracownika"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.