Porady domowe

Jak szybko wyprasować ubrania? Już zawsze będziesz korzystać z tego

Prasowanie to jeden z najbardziej nielubianych obowiązków domowych, gdyż wydaje się niezwykle żmudny i czasochłonny, a efekt często nie zadowala. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym prasowanie może stać się dużo łatwiejsze, szybsze i wygodniejsze. Sprawdź!   

Jak szybko wyprasować ubrania? Już zawsze będziesz korzystać z tego
Prasowanie jest jedną z najbardziej znienawidzonych czynności domowych. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak rozwieszać ubrania, żeby łatwiej się prasowało?

Ręczne zmywanie naczyń zastąpiła zmywarka, odkurzaniem zajmuje się za nas odkurzacz automatyczny, a na rynku pojawiły się już pierwsze samobieżne roboty do mycia okien. Spośród najbardziej przykrych i czasochłonnych obowiązków tylko dla prasowania nie znaleziono jeszcze przyjemniejszej alternatywy. Podpowiadamy, jak prać tkaniny, by ułatwić sobie prasowanie.

Jaki jest najlepszy sposób, by odczarować męki prasowania? Najlepiej – nie prasować wcale. Jeśli odpowiednio rozwiesimy ubrania po wyjęciu ich z pralki, wcale nie będzie ich trzeba dodatkowo traktować żelazkiem. Wyschną i pod wpływem grawitacji rozprostują się same.

Tutaj zwracajmy uwagę na rodzaj materiału, z jakiego wykonano ubrania. Do mocno mnących się tkanin zaliczają się m.in. len i bawełna. One więc mimo wszystko będą wymagały użycia żelazka lub parownicy. Domieszka sztucznych włókien sprawia, że ubrania zaginają się mniej lub wcale.

  • Po wyciągnięciu z bębna pralki rozłóżmy i powyciągajmy zawinięte części ubrania, następnie strzepnijmy porządnie każdą rzecz.

  • Ubrań nie zawieszajmy na metalowych prętach, tylko mocujmy je do nich przy użyciu klamerek.

  • Koszulki i bluzki zapinajmy za kołnierzyk i szwy biegnące wzdłuż ramienia, a spodnie na wysokości pasa.

  • Koszule z kolei najlepiej suszyć na wieszaku.

  • Jeśli jednak nie chcemy korzystać ze spinaczy, ciekawym pomysłem jest również zawieszenie mokrej odzieży na elastycznych sznurkach lub rajstopach przewieszonych przez ramiona suszarki. Są one miększe, a więc nie odgniotą jej tak bardzo.

  • Niezależnie od sposobu suszenia, na który się zdecydujemy, wszystkie tkaniny oczywiście dokładnie rozciągamy, tak by nie pozostawić na nich żadnych zagnieceń.

Jak suszyć ubrania z dzianiny bez zagnieceń?

Niepoprawnie rozwieszone ubrania z dzianiny mogą się trwale wyciągnąć. Z tego powodu odradza się trzymanie ich np. na wieszakach. Swetry i inne części garderoby wykonane z tego materiału najlepiej suszyć, gdy są całkiem rozłożone. Nie układajmy ich jednak bezpośrednio na metalowych drążkach, bo inaczej na tkaninie odcisną się nieestetyczne paski. Tutaj z pomocą przychodzą nam specjalne nakładki z siatki, które układa się na suszarce. Dopiero na nich możemy swobodnie rozłożyć tkaninę bez obaw o zagięcia.

Przeczytaj również: Jak suszyć pranie, żeby nie śmierdziało? Proste patenty na suszenie prania w zimne dni

Jak ułatwić sobie prasowanie? 

Co zrobić, by prasowanie było szybkie i łatwe? Te domowe sposoby są niezawodne! 

  • Wilgotne pranie

Zdecydowanie łatwiej wyprasować ubrania, które są jeszcze lekko wilgotne, dlatego zbierajmy je do prasowania, zanim całkowicie obeschną.

  • Mikstura z wódki i wody

Suchą odzież można zwilżyć domowej roboty sprayem o właściwościach usztywniających. W butelce z atomizerem wystarczy zmieszać: 200 ml wody z 50 ml wódki lub spirytusu i kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego. Spryskane delikatnie ubrania prasujemy tak jak zwykle. Taka mikstura sprawi, że ubrania będą wyglądać, jakby były lekko wykrochmalone. 

domowe sposoby na szybkie prasowanie Prasowanie ubrań bez wykorzystania żelazka jest możliwe, a nawet bardzo proste. Fot.123RF.com

  • Temperatura a tkanina

Dopasowujmy temperaturę prasowania do wymagań danej tkaniny – taką informację z pewnością znajdziemy na metce. Każda styczność z rozgrzaną stopą żelazka osłabia włókna materiału, co oznacza, że szybciej się on niszczy.

  • Odpowiednie pranie

Jeśli zależy nam na tym, by ubrania nie gniotły się w praniu, nie ustawiajmy ich na mocne wirowanie. Pakując ubrania do pralki, pamiętajmy też, by nigdy nie wypełniać bębna w całości. Załadowujmy go jedynie w 2/3 pojemności. Unikaj też wrzucania do jednego prania ubrań z ciężkich i lekkich materiałów jednocześnie. Ciężkie tkaniny, takie jak np. dżins czy sztruks, zwiększają ilość zagnieceń na delikatnych tkaninach. 

  • Folia aluminiowa

Folia nie tylko przyciąga ciepło, ale także je odbija. Wykładając deskę do prasowania warstwą folii sprawisz, że prasowanie pójdzie ci znacznie szybciej, ponieważ materiał prędzej się nagrzeje. Odpowiednio duży kawałek wytnij i „obij” nim deskę. Na tą warstwę nałóż pokrowiec i dobrze go zawiąż. Dzięki temu skrócisz czas prasowania o połowę

Domowe sposoby na szybkie prasowanie bez żelazka 

Prasowanie ubrań to chyba najbardziej nielubiana praca domowa. Monotonna, długa, męcząca i wcale nie taka prosta, na jaką wygląda. Wielu tak uważa, chociaż nie przyzna tego na głos. Zobaczcie, jak łatwo można doprowadzić ubrania do porządku – bez deski do prasowania i żelazka.

  • Prysznic

Śpieszysz się do pracy, ale twoje ubranie brzydko się mnie? Z pomocą przyjdzie... prysznic. Wystarczy, że podczas kąpieli bądź prysznica umieścisz w niedalekiej odległości od siebie rozwieszone na wieszaku ubranie, a następnie odczekasz przynajmniej kilkanaście minut. Pod wpływem pary wodnej wszystkie załamania rozprostują się.

Wygładzającą parę wyprodukujesz również przy pomocy zwykłego garnka lub czajnika. Podczas gotowania wody powieś daną odzież bezpośrednio nad naczyniem. Unosząca się z niego para zrobi porządek z zagięciami.

  • Metoda rolowania

To dopiero ciekawa metoda – polega na rolowaniu wymiętego materiału. Fragment odzieży rozłóż na płaskiej powierzchni i zawiń ją ciasno tak jak naleśnika. Zawiniątko obłóż czymś ciężkim i odczekaj 20 minut.

  • Suszarka do włosów

W kryzysowej sytuacji, kiedy brakuje ci czasu na prasowanie, sięgnij po suszarkę. Ubrania powieś na wieszakach i potraktuj je ciepłym strumieniem powietrza wydmuchiwanym przez urządzenie. Po kilku minutach nie będzie śladu po „zmarszczkach”.

  • Kostki lodu

Jeśli masz w domu pralkę z trybem suszenia, jesteś prawdziwym szczęściarzem – ten sposób na „prasowanie” jest właśnie dla ciebie. W bębnie pralki umieść wymięte ciuchy i trzy kostki lodu, a następnie uruchom tryb suszenia. Po 10 minutach ubrania będą wyglądać jak nowe.

  • Spraye i domowy środek do prasowania bez żelazka

Na rynku dostępne są specjalne spraye wygładzające bawełniane tkaniny. Można je znaleźć w dobrze wyposażonych drogeriach i sklepach internetowych.

Podobny preparat z łatwością można też przygotować samemu – z kilku składników, które znajdziesz w kuchni. W butelce z rozpylaczem zmieszaj wodę z octem w proporcji 3:1. Do mieszanki można też dodać kilka kropli olejku lawendowego, który posiada relaksujące działanie i nada ubraniu wspaniały zapach. Porządnie wstrząśnij i gotowe. Nie martw się, że ocet pozostawi na tkaninie nieprzyjemny, kwaśny zapach. Ulotni się on już po kilku chwilach. 

Przeczytaj również: Zaskakujące zastosowanie aspiryny w domu. Wrzuć do prania, szybko zobaczysz efekty

Awaryjne prasowanie bez żelazka na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.