Porady domowe

Szybko zapomnisz o kamieniu pod prysznicem. Ta mikstura potrafi zdziałać cuda

Mycie kabiny prysznicowej z osadzającego się w niej kamienia to mozolna i nielubiana praca. Wiemy jednak, jak sobie ją ułatwić stosując domowe środki czystości. Sprawdźcie, jak skutecznie usunąć kamień z kabiny prysznicowej oraz czym zwalczyć pleśń i zacieki.

Szybko zapomnisz o kamieniu pod prysznicem. Ta mikstura potrafi zdziałać cuda
Ocet jest skutecznym przeciwnikiem kamienia w kabinie prysznicowej. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Kamień w kabinie prysznicowej - jak się go pozbyć?

Osad z kamienia to jeden z najbardziej uciążliwych problemów w domu. Kiedy pojawi się na drzwiach kabiny prysznicowej, stanowi dla nas nie lada wyzwanie. Jeśli zaniedbamy ten problem, z czasem powstaną zacieki, które jeszcze trudniej będzie nam usunąć. Na dodatek osad z mydła, w połączeniu z ciągłą wilgocią, przyczynia się do powstania pleśni.

Aby usunąć kamień w kabinie prysznicowej, wcale nie musisz inwestować w specjalistyczne detergenty, ponieważ produkty, które znajdziesz w swojej kuchni są równie skuteczne.

Domowe sposoby na kamień w kabinie prysznicowej:

  • ocet kuchenny i woda utleniona - te produkty potrafią zdziałać cuda. Ocet połączony z wodą utlenioną błyskawicznie usunie kamień oraz osad z mydła z kabiny. Do butelki ze spryskiwaczem wlej: 2 szklanki wody, łyżkę octu, pół szklanki alkoholu, łyżkę płynu do mycia naczyń, pół szklanki wody utlenionej. Tak przygotowaną mieszankę nanosimy na zabrudzone miejsca i przecieramy je miękką ścierką.

  • soda oczyszczona - pomoże pozbyć się zacieków z kabiny prysznicowej. Sodę połącz z wodą, tak aby powstała gęsta papka. Następnie mieszankę nałóż za pomocą gąbki na zabrudzony brodzik i płytki. Soda zadziała jak peeling, usuwając osad i zacieki.

  • kwasek cytrynowy - oprócz octu i wody utlenionej z kamieniem w kabinie prysznicowej świetnie poradzi sobie też kwasek cytrynowy. Do spryskiwacza wlej szklankę ciepłej wody i dodaj dwie łyżki kwasku. Dokładnie wymieszaj, następnie nanieś roztwór na zabrudzone miejsca, odczekaj chwilę, a następnie wyczyść ściereczką.

Przeczytaj również: Szybko pozbędziesz się kamienia na baterii łazienkowej. Wystarczy środek, który masz w kuchni!

Połączenie octu i wody utlenionej skutecznie usuwa nagromadzony kamień. Fot. 123RF/PICSEL

Usuwanie kamienia i zacieków ze szkła kabiny prysznicowej

Skoro wyjaśniliśmy, czym umyć kabinę, czas na podpowiedź, jak wyszorować kamień zgromadzony na drzwiach kabiny prysznicowej. Przygotuj:

  • roztwór wody z octem w proporcji 1:1 - namocz gąbkę w roztworze i wymyj dokładnie drzwi wewnątrz kabiny. Ocet powinien szybko poradzić sobie z nieestetycznymi zaciekami i osadem. Na koniec opłukaj szybę wodą.

W przypadku trudnego brudu wystarczy trochę podgrzać ocet - zadziała wtedy ze zdwojoną siłą. Warto podkreślić, że ocet ma też świetne właściwości dezynfekujące. Jeśli jednak nie mamy go w domu, możemy użyć kwasku cytrynowego. Wystarczy, że nasypiemy niewielką ilość produktu na zwilżoną gąbkę i umyjemy nią kabinę. Efekt powinien być równie dobry, jak w po zastosowaniu octu.

Stosując domowe metody czyszczenia, mamy pewność, że będą one całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia, czego nie można powiedzieć o gotowych środkach chemicznych. Dlatego, zanim pomyślimy o specjalistycznych środkach czyszczących, wypróbujmy nieinwazyjne domowe sposoby.

Źródło: Jak wyczyścić kabinę prysznicową z osadu mydła, kamienia i pleśni | Bez chemiiYotube.com kanał: Take Look

Czym nie czyścić prysznica?

Prysznica nie należy czyścić preparatami, które zawierają twarde mikrogranulki, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię kabiny prysznicowej - zarówno brodzik, jak i szyby. Do czyszczenia drzwi prysznicowych nie powinno się także używać twardych i ostrych ściereczek tzw. drucików. Czyszcząc nimi drzwi, możemy zostawić wyraźne rysy. Najlepiej posłużyć się delikatnymi ściereczkami.

Kamień pod prysznicem — jak zapobiegać?

Podstawową metodą, która pozwoli uniknąć gromadzenia się kamienia w kabinie prysznicowej, jest regularne (po każdej kąpieli) ściąganie wody ze ścian i szyb prysznica za pomocą specjalnej ściągaczki lub ręcznika papierowego.

Częste sprzątanie prysznica również zapobiegnie tworzeniu się nadmiernego i trudnego do usunięcia kamienia. Dlatego kluczem do sukcesu jest systematyczne sprzątanie i przecieranie ścianek prysznica roztworem z octem.

Zobacz więcej zdjęć

Czym umyć pleśń w kabinie prysznicowej?

Panująca w łazience ciągła wilgoć sprawia, że jest to idealne miejsce do rozwoju pleśni. Najczęściej grzyb pojawia się w zakamarkach prysznica. Mocno sprzyjającym miejscem jest właśnie kabina prysznicowa. Na szczęście z pleśnią w kabinie prysznicowej bez problemu poradzi sobie soda oczyszczona i woda utleniona.

Pleśń posypujemy sodą i czekamy ok. 10 minut. Następnie za pomocą starej szczoteczki do zębów dokładnie szorujemy. Na koniec polewamy miejsce 3 proc. wodą utlenioną i zostawiamy do wyschnięcia. Kabinę należy otworzyć, by jej wnętrze swobodnie wyschło.

Dzięki powyższym wskazówkom nikt nie powinien mieć już wątpliwości, jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej. To dziecinnie proste i co najważniejsze, bardzo ekonomiczne. Mając w domu powyższe produkty, na mycie kabiny prysznicowej nie wydamy ani grosza.

Jak wyczyścić prysznic? Domowy sposób na mycie kabiny prysznicowej na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.