Apteka w ogrodzie

Apteka w ogrodzie: Oczar wirginijski. Krzew, który najpiękniej wygląda zimą

Apteka w ogrodzie to cykl artykułów, w którym przybliżamy wam i podpowiadamy jak uprawiać zapomniane lub mniej znane rośliny zielne, które posiadają przydatne i zdrowotne właściwości. Tym razem opowiemy wam o „złocie Indian”, czyli popularnym krzewie - oczarze wirginijskim.

Apteka w ogrodzie: Oczar wirginijski. Krzew, który najpiękniej wygląda zimą

Oczar wirginijski to niewielki krzew o luźnym, rozłożystym pokroju oraz charakterystycznych czerwonych i żółtych kwiatach przypominających poskręcane tasiemki. Pojawiają się one jesienią i utrzymują się aż do wiosny. W okresie zimowym płatki kwiatów zawijają się do środka, co sprawia, że gałązki rośliny pokryte szronem lub oprószone śniegiem prezentują się bardzo efektownie. Po przekwitnięciu krzew wytwarza jadalne owoce: zdrewniałe torebki, zawierające nasiona. Ze względu na termin kwitnienia i atrakcyjny wygląd oczar często bywa stosowany do nasadzeń w parkach i na skwerach.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Pépinières Choteau (@pepiniereschoteau)

Oczar wirginijski – uprawa

Zaletą oczaru wirginijskiego są jego małe wymagania względem warunków uprawy. Będzie dobrze rósł zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i zacienionych. Toleruje różne rodzaje gleb, ale najlepiej czuje się w podłożu żyznym, próchniczym, lekko kwaśnym i wilgotnym. Tuż po posadzeniu regularnie i obficie krzew podlewamy, później wodę dostarczamy jedynie w przypadku długotrwałych susz. Oczar jest odporny na spadki temperatur, ale młode okazy na zimę dobrze zabezpieczyć agrowłókniną, by nie przemarzły.

Zobacz więcej zdjęć

Starsze drzewka nie przepadają za przesadzaniem, zatem decydując się na ich uprawę w ogrodzie, warto przemyśleć ich umiejscowienie. Dobrze wyglądać będą na tle iglaków, ale równie urokliwie prezentują się samodzielnie. Roślina źle znosi przycinanie, dlatego należy ograniczyć się jedynie do usuwania uszkodzonych lub uschniętych gałęzi.

Oczar wirginijski - właściwości

Oczar wirginijski jest nie tylko piękny, ale też pożyteczny. Z jego zdrowotnych właściwości korzystali już Indianie, którzy z drewna krzewu wykonywali także szamańskie różdżki do wykrywania żył wodnych. Surowcem medycznym i kosmetycznym są korzeń i liście rośliny. Przygotowuje się z nich ekstrakty, odwary, napary, nalewki, kremy, toniki i szampony.

Ususzone liście i kora bogate są w antybakteryjnie i antyutleniająco działające garbniki i flawonoidy, kwas galusowy o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych, kwas elagowy, a także leukoantocyjany oraz saponiny, które wzmacniają układ krwionośny.

Zobacz więcej zdjęć

Ekstrakty pozyskiwane z oczaru często wykorzystywane są w kosmetycznych produktach do pielęgnacji skóry – kremach, maściach, tonikach. Substancje zawarte w roślinie regulują podskórne krążenie i zwężają naczynia krwionośne. Łagodzą stany zapalne skóry - zaczerwienienia i swędzenia - spowodowane oparzeniami słonecznymi, łuszczycą i egzemą. Regularnie stosowane preparaty na bazie oczaru przyśpieszają gojenie ran i redukują blizny. Kosmetyki do twarzy z dodatkiem wyciągu z rośliny niemal nie powodują podrażnień, doskonale oczyszczają, redukują nadmiar wydzielanego sebum. 

Popijanie naparu z ususzonych liści ukoi nieprzyjemne dolegliwości związane z infekcjami układu oddechowego – zmniejszają kaszel, koją ból gardła. Napar wykorzystuje się również jako płukankę w przypadku stanów zapalanych gardeł i krtani.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.