Porady ogrodnicze

Apteka w ogrodzie: Rdest japoński (łac. Polygonum cuspidatum, ang. Japanese knotweed)

Rdest japoński nazywany jest również rdestowcem japońskim (Reynoutria japonica), rdestem ostrokończystym albo rdestówką japońską. Pochodzi z południowej Azji. W Europie pojawił się w 1825 r. Obecnie występuje dość pospolicie w całej Polsce. Rośnie w górach, na brzegach rowów oraz poboczach dróg. Zbiór najlepiej przeprowadzić w Dolinie Wisłoka i innych rzek Podkarpacia, gdzie występuje masowo. Pierwsze, wiosenne pędy można zjadać jak rabarbar, mają, lekko kwaśny smak.

Apteka w ogrodzie: Rdest japoński  (łac. Polygonum cuspidatum, ang. Japanese knotweed)
REKLAMA

Fot.123rf.com

Rdest pokrojem i pędami przypomina bambus, choć ich liście znacznie się różnią. Bylina ta charakteryzuje się ogromną dynamiką wzrostu (może przyrosnąć nawet o 10 cm ciągu dnia) osiąga wysokość ok. 3 m. i jest bardzo łatwa do rozmnażania wegetatywnego (poprzez kłącza).

Wegetację rozpoczyna późną wiosną – na przełomie kwietnia i maja. Z nadejściem pierwszych przymrozków rdest japoński ginie. Ma bardzo niewielkie wymagania glebowe i przez swoją plenność może stać się groźna, opanowując zbyt mocno ogród. Jego korzenie wytwarzają substancje hamujące rozwój innych roślin, rosną szeroko tworząc siatkę  pędów trudnych do wyrwania i przecięcia.


Fot.123rf.com

W Polsce rdest zaczęto uprawiać w połowie XIX wieku, przy czym należy zaznaczyć, że aktualnie roślina ta uznawana jest za gatunek inwazyjny, stanowiący zagrożenie dla rodzimej przyrody. Wprowadzanie rdestu do środowiska jest zabroniona, o czym mówi nowelizacja ustawy o ochronie przyrody z 2016r. Możliwość prowadzenia hodowli lub sprzedaży wymaga akceptacji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

CZYTAJ DALEJ: RDEST - WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE I PRZEPIS NA NALEWKĘ »

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Apteka w ogrodzie: Rdest japoński (łac. Polygonum cuspidatum, ang. Japanese knotweed)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.