Porady ogrodnicze

Apteka w ogrodzie: Rdest japoński (łac. Polygonum cuspidatum, ang. Japanese knotweed)

Rdest japoński nazywany jest również rdestowcem japońskim (Reynoutria japonica), rdestem ostrokończystym albo rdestówką japońską. Pochodzi z południowej Azji. W Europie pojawił się w 1825 r. Obecnie występuje dość pospolicie w całej Polsce. Rośnie w górach, na brzegach rowów oraz poboczach dróg. Zbiór najlepiej przeprowadzić w Dolinie Wisłoka i innych rzek Podkarpacia, gdzie występuje masowo. Pierwsze, wiosenne pędy można zjadać jak rabarbar, mają, lekko kwaśny smak.

REKLAMA

Fot.123rf.com

Rdest pokrojem i pędami przypomina bambus, choć ich liście znacznie się różnią. Bylina ta charakteryzuje się ogromną dynamiką wzrostu (może przyrosnąć nawet o 10 cm ciągu dnia) osiąga wysokość ok. 3 m. i jest bardzo łatwa do rozmnażania wegetatywnego (poprzez kłącza).

Wegetację rozpoczyna późną wiosną – na przełomie kwietnia i maja. Z nadejściem pierwszych przymrozków rdest japoński ginie. Ma bardzo niewielkie wymagania glebowe i przez swoją plenność może stać się groźna, opanowując zbyt mocno ogród. Jego korzenie wytwarzają substancje hamujące rozwój innych roślin, rosną szeroko tworząc siatkę  pędów trudnych do wyrwania i przecięcia.


Fot.123rf.com

W Polsce rdest zaczęto uprawiać w połowie XIX wieku, przy czym należy zaznaczyć, że aktualnie roślina ta uznawana jest za gatunek inwazyjny, stanowiący zagrożenie dla rodzimej przyrody. Wprowadzanie rdestu do środowiska jest zabroniona, o czym mówi nowelizacja ustawy o ochronie przyrody z 2016r. Możliwość prowadzenia hodowli lub sprzedaży wymaga akceptacji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

CZYTAJ DALEJ: RDEST - WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE I PRZEPIS NA NALEWKĘ »

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

WSM

Wszystko pięknie i ładnie. Czemu tylko autor nie podał informacji, że rdest japoński jest uważany za najgroźniejszy chwast na Świecie? Bardzo szybko i łatwo się rozprzestrzenia, niesamowicie trudno go wyplenić- w zasadzie jest to niemożliwe bez przekopania działki na metr w głąb i przesiania ziemi dla usunięcia resztek korzeni.Nie tylko niszczy inne gatunki roślin- jest niebezpieczny dla zabudowań. Jego korzenie potrafią niszczyć fundamenty budynków. W Wielkiej Brytanii za sadzenie, a nawet przewożenie tej rośliny można pójść do więzienia. Jeśli w pobliżu budynku rośnie rdest japoński, to żaden bank nie udzieli kredytu pod hipotekę. Jeśli publikujecie takie szkodliwe artykuły, to ostrzegajcie ludzi jakie konsekwencje może nieść sadzenie takich roślin.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Apteka w ogrodzie: Rdest japoński (łac. Polygonum cuspidatum, ang. Japanese knotweed)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.