Apteka w ogrodzie

Stewia potrafi działać jak antybiotyk. Jak uprawiać stewię na parapecie?

Stewia to botaniczny rodzaj roślin z rodziny astrowatych. Zalicza się do nich ponad dwieście gatunków. Największą popularność zyskała stewia rebaudiana, zawierająca organiczne związki chemiczne zwane glikozydami stewiolowymi, które są 300 razy słodsze od sklepowego cukru. Można ją z powodzeniem uprawiać w doniczce na parapecie, jak i w ogrodzie. Podpowiadamy, jak to robić.

Stewia potrafi działać jak antybiotyk. Jak uprawiać stewię na parapecie?
Stewię można z powodzeniem uprawiać w doniczce na parapecie. Podpowiadamy, jak to robić.Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

"Słodkie ziele" pochodzi z Ameryki Południowej, jego pełna nazwa to Stevia rebaudiana Bertoni, pochodzi od trzech wybitnych naukowców:  Pedro Jaime Esteve (zwanego Steviusem) – botanika i medyka (XVI w.), Moisésa Bertoniego – botanika oraz Ovidio Rebaudiego – chemika. Dwaj ostatni poświęcili się badaniom stewii na przełomie XIX i XX w.

Jest wiele powodów, dla których warto uprawiać Stewia rebaudiana. Jednym z ważniejszych jest fakt, że stanowi ona doskonały zamiennik cukru. Nie zawiera kalorii, nie powoduje otyłości i może być spożywana przez osoby chore na cukrzycę.

suszone liscie stewii Ekstrakt z liści stewii powszechnie stosowany jest przy walce z cukrzycą i otyłością, nadciśnieniem i zmęczeniem. Fot.123RF.com

Uprawa i pielęgnacja stewii – wymagania

Stewia to roślina wieloletnia, w Polsce uprawiana jako sezonowa w okresie od wiosny do jesieni. Może osiągać nawet do 60 cm wysokości.

  • Lubi stanowisko słoneczne, optymalna temperatura uprawy wynosi 15–16 st. C.

  • Podłoże (gleba, w którym uprawiamy stewię powinno być: piaszczyste, przepuszczalne, średnio zasobne w składniki pokarmowe, o odczynie od kwaśnego do obojętnego.

  • Stewia nie znosi przymrozków, które szybko uszkadzają pędy.

  • Z zabiegów pielęgnacyjnych najważniejsze jest regularne (ale niezbyt obfite) podlewanie oraz systematyczne odchwaszczanie.  

  • Jeżeli decydujemy się na uprawę pojemnikową, bardzo ważne jest zapewnienie solidnego drenażu, aby podczas podlewania nie dochodziło do zalegania wody i w konsekwencji gnicia korzeni.

Jeżeli uprawiamy stewię nie dla jej walorów dekoracyjnych, a smakowych, to co pewien czas należy uszczykiwać roślinę, aby się rozkrzewiła. Nie wolno dopuścić do rozwijania kwiatów – należy je regularnie usuwać. Dzięki temu liście będą bardziej wartościowe. Zbiory na suszenie najlepiej przeprowadzać jesienią (w październiku), wtedy stewia jest najsłodsza.

stewia kwiaty Stewia stanowi doskonały zamiennik cukru. Fot.123RF.com

Uprawa stewii z nasion

Nasionka rośliny, od połowy marca do końca kwietnia, wysiewa się do skrzynek ustawionych w ciepłym pomieszczeniu. Pojemnik warto nakryć szkłem albo folią.

  • W początkowym okresie kwitnienia należy im zapewnić wysoką temperaturę (22–25 st.C.) oraz dobrą wilgotność powietrza.

  • Po około dwóch tygodniach powinny pojawić się kiełki. Wówczas zdejmujemy szkło, a pojemnik stawiamy w jasnym i ciepłym miejscu.

  • Siewki trzeba chronić przed przeciągami i pilnować, aby temperatura nie spadła poniżej 15 st. C.

  • Po  dwóch miesiącach, kiedy na siewkach pojawią się pary liści, a ich wysokość wyniesie 5-7 cm, można młode rośliny przesadzić do pojedynczych doniczek (niegłębokich, najlepiej 18”, z otworem odpływowym i warstwą drenażową w środku). 

Ważne! Nasiona stewii są bardzo małe, a do kiełkowania potrzebują wilgoci, ciepła, tlenu i światła. Dlatego wysianych nasion nie należy przykrywać warstwą ziemi, a jedynie lekko je opróczyć.

Uprawa stewii z sadzonek w doniczce

Jeśli zakupiliśmy gotowe sadzonki rośliny, powinniśmy wysadzić je do gruntu najwcześniej na początku maja (do końca czerwca). Zwykle sadzi się je w rozstawie 60-70 x 15-20cm.

Jak przygotować sadzonkę stewii samodzielnie?

Aby przygotować samodzielnie sadzonkę stewii, przygotuj kawałek pędu z listkami. Pędy ścinamy tak, aby roślinie macierzystej pozostał jeszcze odcinek z 2-4 liśćmi. Z pączków w kątach liści wyrosną do jesieni nowe pędy. Przygotowaną sadzonkę umieszczamy w pojemniku z ziemią albo w wodzie.

Stewia na parapecie

Uprawa stewii w doniczce nie sprawia większych trudności, a mocno rozgałęziony, zielony krzew z białymi kwiatkami może z powodzeniem pełnić rolę rośliny ozdobnej. Duże znaczenie ma wybór odpowiedniej doniczki. Idealnie sprawdzą się szerokie i płytkie pojemniki. Przesadzając stewię, należy wziąć doniczkę większą o ok. 3 cm od poprzedniej. Ciągła wilgotność podłoża i duża wilgotność powietrza to podstawowe warunki, aby stewia czuła się jak u siebie w domu. Optymalne warunki dla wzrostu stewii to ciepłe i słoneczne miejsce z temperaturą powietrza ok.22-28 st.C.

Im więcej będzie ciepła i słońca, tym słodsze będą liście. Pamiętajmy również o umiarkowanym i regularnym podlewaniu, bezwzględnie unikając przy tym zastoju wody. Bardzo ważne jest również przycinanie końców pędów, aby utrzymać krzaczasty, gęsty pokrój.

Stewia jest światłolubną rośliną krótkiego dnia. Dlatego w warunkach długiego dnia występują zaburzenia wzrostu, liście wyrastają większe, a roślina przestaje kwitnąć. W związku z tym jesienią i zimą trzeba stewii zapewnić sztuczne doświetlenie, a latem – zaciemnienie. Krótkie dni sprzyjają szybkiemu kwitnieniu i tworzeniu nasion, dłuższe – wzrostowi nowych pędów i liści.

Stewia - właściwości lecznicze i zdrowotne stewii

Właściwości lecznicze stewii znane są od bardzo dawna, np. Guarani (Indianie Ameryki Południowej) używali jej jako środka tonizującego serce, na otyłość, nadciśnienie, zgagę i aby obniżyć poziomu kwasu moczowego. Jak wykazały badania laboratoryjne, stewia ma właściwości:

  • hipoglikemizujące,
  • obniżające ciśnienie,
  • moczopędne,
  • wzmacniające serce.

Ekstrakt z liści stewii zwiększa tolerancję glukozy, przez co powszechnie stosowany jest przy walce z cukrzycą i otyłością, nadciśnieniem, zmęczeniem oraz depresją.

stewia Stewia niszczy patogeny boreliozy lepiej niż antybiotyki. Fot.123RF.com

Borelioza to choroba odkleszczowa, a patogenem ją wywołującym jest bakteria zwana krętkiem boreliozy (z łac. Borrelia burgdorferi). Dotychczas główną formą jej leczenia było podawanie antybiotyków, które działały w ok. 80% przypadków. Pozostałe 20% to chorzy przechodzący formę przewlekłą, niewrażliwą na antybiotykoterapię. Patogeny przechodzą wówczas w stan uśpienia, zanurzają się w tzw. biofilmie, który chroni je przed substancjami mogącymi im zagrozić. I tu pojawia się szansa w postaci stewii.

Na jej działanie antybakteryjne zwrócono uwagę podczas badań laboratoryjnych na Uniwersytecie w West Haven w stanie Connecticut. Jak przytacza periodyk European Journal of Microbiology and Immunology „wyciąg z liści stewii jest aktywny biologicznie wobec wszystkich form przetrwalnikowych bakterii Borrelia burgdorferi, w tym właśnie wobec tak opornego na działanie antybiotyków biofilmu”.

Konieczne są jeszcze badania kliniczne, ale obecne wnioski są obiecującą szansą dla chorych, którzy przez lata bezskutecznie walczą z boreliozą.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Apteka w ogrodzie: Pięć ziół na depresję, obniżony nastrój i chroniczne zmęczenie
Apteka w ogrodzie: Zioła na oczyszczanie płuc
Apteka w ogrodzie: Oczyszczanie organizmu
Apteka w ogrodzie: pamięć i koncentracja
Apteka w ogrodzie: Pokonaj stres roślinami!
Apteka w ogrodzie: Zioła wzmacniające trzustkę
Apteka w ogrodzie: Zioła łagodzące ból gardła
Apteka w ogrodzie: Zioła wspomagające trawienie
Apteka w ogrodzie: Zioła na ból głowy

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.