Porady ogrodnicze

Dlaczego ziemia w doniczkach robi się biała?

Często ziemia w doniczkach roślin pokrywa się dziwnym, białym nalotem. Nie zawsze oznacza to, że zielone okazy padły ofiarą infekcji grzybowej.
Dlaczego ziemia w doniczkach robi się biała?
REKLAMA

Jeśli nie grzyb, to co?
Biały, czasem żółtawy nalot, który pod palcami wydaje się twardy i chropowaty, pojawia się w doniczkach roślin na skutek podlewania twardą wodą. W jej składzie występują duże stężenia soli wapnia, magnezu, żelaza i manganu. Dziwny osad, który zaobserwować możemy na wierzchu podłoża, to właśnie osad wapienny. Zbiera się on tam w procesie parowania wody. Wapienne wykwity nie szkodzą roślinom, a ich występowanie to raczej problem natury „estetycznej”. Jednakże długotrwałe podlewanie roślin kwasolubnych wodą o takich parametrach może skończyć się  ich zmarnieniem.

Co robić, kiedy dostrzeżmy ten problem u siebie?
Najprostszym rozwiązaniem jest zmiękczenie wody. Można zrobić to na kilka domowych sposobów.

Najskuteczniejsze będzie zagotowanie wody. Po podgrzaniu wytrącają się z niej minerały odpowiedzialne za gromadzenie się nalotu. Nie jest to jednak bardzo poręczne rozwiązanie — wodę trzeba ogrzać, a później odczekać aż ostygnie. Nie wspominając o tym, że pojemność czajnika nie zawsze wystarczy na podlanie całej domowej uprawy. W takim wypadku wygodniej będzie użyć jednej z substancji o kwasowym odczynie: soku z cytryny, kwasku cytrynowego, lub octu jabłkowego. Zawarte w nich kwasy wchodzą w reakcje z minerałami i wytrącają je. W podobnej roli sprawdzi się również torf — umieszczamy go w muślinowym woreczku, a następnie zanurzamy w dużym naczyniu wypełnionym wodą.

Zarejestruj się! | Dodaj galeri


Przenawożenie
Niekorzystne w skutkach bywa także przekarmianie roślin. Biały osad to efekt zasolenia podłoża. Aby ograniczyć nadmierne nawożenie, warto co jakiś czas wymieniać wierzchnią warstwę ziemi lub podsypywanie jej żwirem. Stosujmy również umiarkowane dawki odżywki.

Infekcja grzybowa
Najpoważniejszą przyczyną wystąpienia białawego nalotu na wierzchu ziemi w doniczce, jest zakażenie infekcją grzybową. Od wykwitów solnych odróżnia go wygląd i budowa. Grzybowy wykwit przypomina coś na kształt chmurki lub puszystej mgiełki. Jest to nic innego jak grzybnia z zarodnikami.

Skąd się bierze? Zwykle pojawia się z powodu zbyt dużej wilgotności w podłożu lub powietrzu. Często pojawia się wokół roślin po wymianie lub doszczelnieniu okien i drzwi. Przyczyna tego jest prosta – doszczelnienie otworów ograniczyło wentylację, co sprzyja gromadzeniu się pary wodnej w powietrzu.

Aby upewnić się, co spowodowało pojawienie się pleśni, przeprowadźmy prosty test: ograniczmy podlewanie. Jeśli sytuacja unormuje się, winne jest nadmierne nawadnianie. Aby osuszyć podłoże, dodajmy do niego trochę piasku. W przypadku gdy przyczyna tkwi w powietrzu, spróbujmy częściej wietrzyć pomieszczenia, a w pobliżu roślin umieśćmy pochłaniacze wilgoci.

W walce z grzybami wspomóc możemy się również specjalnymi środkami przeciwgrzybiczymi. Skuteczny preparat grzybobójczy przygotujemy również z wykorzystaniem sody oczyszczonej. Oprysk powstanie z połączenia 10 g sody oczyszczonej z 1 l wody. Roztwór rozpylamy na zainfekowane rośliny przez 10 dni. Widocznym objawem działania preparatu będzie ciemnienie białego nalotu. Dodatkowo poprawimy jego skuteczność, dodając do niego 10 g starego szarego mydła.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj rówież:

Jak pielęgnować cyklameny?

Jak pielęgnować cyklamen perski?

Jak pielęgnować skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat - jak go pielęgnować?

Jak pielęgnować monsterę?

Roślinny hit internetu - Monstera deliciosa

Jak pielęgnować schefflerę?

Schefflera – jak ją pielęgnować?

Dlaczego storczyki nie kwitną?

Dlaczego storczyki w domu nie kwitną?

Jakie rośliny urosna z pestki?

Jakie rośliny urosną z pestki?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dlaczego ziemia w doniczkach robi się biała?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.