Rośliny domowe

Jak dbać o rośliny domowe zimą

Po włączeniu centralnego ogrzewania wilgotność powietrza obniża się tak bardzo, że staje się szkodliwa dla większości roślin, a także dla nas. Czasem spada poniżej 40 proc., co dla wielu gatunków kończy się tragicznie.

Jak dbać o rośliny domowe zimą

Większość doniczkowych kwiatów domowych pochodzi z tropików, gdzie wilgotność wynosi 70-80 proc. - w takich warunkach rosną najlepiej i takie warunki powinny mieć zapewnione w naszych mieszkaniach. Niestety, w okresie zimowym, gdy grzejniki odkręcone są na duże wartości, powietrze szybko wysycha, a to szkodzi kwiatkom.

Podpowiadamy, w jaki sposób wprowadzić więcej wilgoci do pomieszczeń i prawidłowo pielęgnować rośliny domowe zimą.

Zobacz filmik: Jak nawilżać rośliny i powietrze w mieszkaniu przez zimę?


Autor: makeyourlifegreener

Jak pomóc roślinom domowym przetrwać zimę? 

Pierwszym objawem, że powietrze zrobiło się za suche, jest zasychanie lub brązowienie końców liści. Nie pomożemy roślinom, obficiej je podlewając. Wręcz przeciwnie, w ten sposób możemy je tylko zniszczyć. Pamiętajmy, że suche powietrze powoduje nadmierne parowanie z liści, co przy wilgotnym podłożu sprawia, że rośliny mają poważnie zakłócony metabolizm i zamierają.


Fot. 123RF.com

Wiele kwiatów w czasie zimy wchodzi w okres spoczynkowy, czyli wolniej rośnie, nie należy więc dostarczać im zbyt dużo wody. W zamian wystarczy często zraszać je miękką wodą. Niektóre okazy takie jak: cyklameny, kalatee, fikusy i palmy najlepiej ustawić na odwróconej podstawce umieszczonej na dużej tacy lub kuwecie, którą wypełniamy stale wilgotnym keramzytem lub żwirem.

Kolejne zagrożenie: brak światła 

Jednym z negatywnych czynników wpływających na pogorszenie jakości kwiatów (w tym zrzucanie liści) w okresie zimy, jest niedostateczna ilość światła. Okazy stojące w głębi pomieszczenia, otrzymują nawet 20 razy mniej światła niż latem. Aby pomóc naszym kwiatom, należy przesunąć je z głębi pokoju do okna bez firanki lub ustawić  na parapecie, pod którym nie ma kaloryfera. 

REKLAMA

Pielęgnacja sukulentów w okresie zimowym

Wszystkim sukulentom w okresie zimowym należy ograniczyć podlewanie do minimum. Kaktusów nie podlewamy wtedy wcale - przechowujemy je w temp. około 12-15 st.C. Najlepszą metodą jest zapakowanie ich do kartonowych pudeł i wyniesienie do chłodnej, suchej piwnicy. 

Sukulenty liściaste przechowujmy w temp. 17 st. C (najlepszym miejscem jest nieogrzewany taras lub chłodna oranżeria, gdzie można przechować również kaktusy).

Przeczytaj również: Rośliny, które nie boją się kaloryfera

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.