Porady ogrodnicze

Hiacynty - uprawa i pielęgnacja

Do wiosny jeszcze sporo czasu, a tęsknota wielu za soczystą zielenią roślin osiągnęła zapewne punkt kulminacyjny. Ten czas oczekiwania mogą uprzyjemnić cebulowe rośliny ozdobne.

Hiacynty - uprawa i pielęgnacja

Hiacynt wschodni Hyacinthus orientalis to wiosenna roślina cebulowa. Cebula jest stosunkowo duża – ok. 3-6 cm średnicy, okryta suchymi łuskami. Wczesną wiosną wyrasta z niej kilka szablastych, sztywnych liści o szerokości 2-3 cm i długości ok. 20 cm, ułożonych w niewielką rozetę. Równocześnie z liśćmi ze środka rozety wyrasta gruby pęd - czasem dwa pędy kwiatostanowe, zakończone dużym gronem - nawet kilkudziesięciu dzwonkowatych kwiatów. Niektóre z odmian mają pełne kwiaty, a  ich kolorystyka jest bardzo zróżnicowana.  W słoneczne dni hiacynty otulają się obłokiem intensywnego zapachu – nieodłącznie kojarzącego się z wiosną. Kwiaty utrzymują się stosunkowo długo – bo nawet do 4 tygodni na zewnątrz, a do dwóch tygodni w domu. Po przekwitnięciu liście utrzymują się jeszcze jakiś czas, później część nadziemna zamiera.

Zobacz więcej zdjęć

Uprawa w domu

Kupione w kwiaciarni, podpędzone hiacynty w doniczkach z widocznym już pędem kwiatostanowym ustawiamy w jasnym miejscu. Optymalna temperatura to 20 st. C, przy wyższej rośliny szybciej przekwitną.  Jeśli pędy lub liście przechylą się na bok – można je podeprzeć. W sytuacji, kiedy kupiona roślina nie ma jeszcze widocznego pąka – możemy przyśpieszyć proces jego rozwoju, umieszczając roślinę w ciemności i chłodzie lub nakładając na kwiat papierowy kapturek.

Uprawa w ogrodzie i na tarasie

Nie wyrzucajmy przekwitniętych roślin. Kiedy kwiaty zaschną, należy je poobrywać – aby roślina nie traciła energii na zawiązanie nasion. Liście i pędy pozostawiamy w doniczce, nadal podlewamy i delikatnie zasilamy, dopóki nie zaschną, gdyż przeprowadzając proces fotosyntezy, magazynują w cebuli siły i materiał na zakwitnięcie w przyszłym sezonie. Dopiero kiedy liście zżółkną można je usunąć, cebule natomiast wykopujemy, suszymy i wkładamy do papierowej torebki, którą umieszczamy w przewiewnym, ciemnym i suchym miejscu.  Tak zabezpieczone cebule sadzimy w ogrodzie na rabatach lub w donicach na tarasie w drugiej połowie września, w rozstawie ok. 15-20 cm.

Zobacz więcej zdjęć

Zimowanie hiacyntów

Hiacynty są dość wrażliwe na mróz, zatem na zimę cebule zabezpieczamy poprzez okrycie podłoża stroiszem, suchymi liśćmi lub kompostem. Siła kwitnienia hiacyntów ulega znacznemu zmniejszeniu po ok. 2-3 latach, zatem zaleca się wykopywanie cebul z gruntu po takim czasie. Większość z nich powinna już zawiązać nowe cebule potomne, które można oddzielić i zasadzić na nowo, ale tak rozmnożone hiacynty kwitną dopiero po kilku latach.

Uprawa w ogrodzie

Hiacynty powinno sadzić się w słonecznym miejscu, w glebie przepuszczalnej, ciepłej i wzbogaconej kompostem. Są to rośliny, które są dość często atakowane przez choroby grzybowe i bakterie, szczególnie wtedy, kiedy rosną w ciężkich, wilgotnych i nieprzepuszczalnych podłożach. Poleca się profilaktyczne podlewanie roślin środkami grzybobójczymi, zaprawianie cebul przed posadzeniem, oraz okrywanie w miarę możliwości zagonów z tymi roślinami, podczas długotrwałych i silnych ulew.

Zastosowanie hiacyntów

Hiacynty to wiosenne akcenty, które świetnie prezentują się w ogródkach skalnych, nasadzeniach naturalistycznych i leśnych, pod drzewami – które nie mają jeszcze wiosną liści i wtedy zapewnione są im odpowiednie warunki świetlne. Uwielbiamy hiacynty posadzone nierównomiernie w trawniku, a niższe odmiany ładnie wyglądają jako obwódki. Na rabatach idealnymi roślinami towarzyszącymi są dla nich te gatunki, których rozwój wegetatywny przypada na drugą część wiosny. Rośliny te nie kolidują wtedy ze sobą, nie ma wrażenia stłamszenia na rabacie, bo pierwsze swoje wdzięki prezentują hiacynty, a wtedy kiedy są one już mniej atrakcyjne i ich nadziemne części zamierają, uwaga od nich jest odwrócona np. przez trawy ozdobne.

Alternatywa dla ziemi 

Uprawa hiacyntów w kąpieli wodnej to efektowny sposób na ich prezentację w domu. Kupić można specjalne naczynia przeznaczone do tego celu, które umożliwiają takie umieszczenie w nich cebuli, aby tylko piętką i rozwijające się z niej korzenie miały styczność z wodą, a pozostała część cebuli pozostawała sucha. Możemy dodatkowo wzbogacić roztwór np. delikatnym płynnym biohumusem. 

mgr inż. Patrycja Lipiec
Lipcowe Ogrody 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.