Porady ogrodnicze

Kalendarz ogrodnika: Grudzień. Obowiązki i przyjemności

Grudzień to czas wytchnienia dla ogrodników i moment spoczynku dla roślin. Najkrótsze w roku dni i długie wieczory sprzyjają nadrabianiu zaległości w lekturze ulubionych książek ogrodniczych oraz planowaniu wyglądu ogrodu w przyszłym sezonie.
Kalendarz ogrodnika: Grudzień. Obowiązki i przyjemności
REKLAMA

W tym miesiącu warto również zrobić przegląd w narzędziach ogrodniczych. Oczyścić je z ziemi, zdezynfekować, naostrzyć, nasmarować i naprawić lub oddać do serwisu, a także uzupełnić o te, których nam brakuje, gdyż w grudniu są o wiele tańsze niż w sezonie.

Obowiązki w ogrodzie ograniczają się do poprawiania zimowych osłon lub zakładania je na delikatniejsze i mniej mrozoodporne rośliny, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy. Wąskie i kolumnowe odmiany dobrze jest dodatkowo obwiązać sznurkiem, aby śnieg ich nie rozłamywał. Po intensywnych opadach mokrego śniegu strzepujemy go z koron drzew i krzewów, aby po zimie miały one ładny i naturalny pokrój i nie były połamane. Do odśnieżania ścieżek nigdy nie stosujemy szkodliwej dla roślin soli, a nadmiar śniegu staramy się gromadzić nie na trawniku, gdyż może to spowodować wiele trudnych do zwalczenia chorób murawy, lecz na rabatach bylinowych i pod krzewami i drzewami. Dzięki takiemu zabiegowi rośliny te o wiele lepiej zniosą mroźną zimę, gdyż śnieg będzie stanowił barierę izolacyjną.

W ogrodzie warzywnym, jeśli nie zastosowaliśmy wcześniej nawożenia obornikiem, można go rozłożyć teraz i przekopać, kiedy ziemia będzie rozmarznięta. Systematycznie zbieramy też warzywa tj. brukselka jarmuż, por i pietruszka. Przy dużych mrozach i braku śniegu warto zabezpieczyć pietruszkę białą agrowłókniną.


Posiadaczom oczek wodnych i stawów ogrodowych, w których zimują ryby, poleca się sprawdzanie dostępu tlenu do wody. Nie można dopuścić do całkowitego zamarznięcia lustra wody, przy bardzo dużych mrozach należy wywiercić przerębel, aby ryby miały czym oddychać. Pamiętajmy o dokarmianiu ptaków, które odwdzięczą się nam wyjadaniu szkodników w przyszłym sezonie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Rośliny, które przetrwają zimę na balkonie. Kliknij!

Raz na kilkanaście dni róbmy przegląd zimujących w piwnicach cebul i bulw, można spryskiwać je preparatem grzybobójczym, a te, które wykazują objawy chorobowe natychmiast wyrzucamy.

mgr inż. Patrycja Lipiec


Świąteczny ganek. Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kalendarz ogrodnika: Grudzień. Obowiązki i przyjemności "? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.