Lepiej nie trzymacie konwalii w domu, jeśli macie małe dzieci. Już kilka kwiatów może spowodować poważne zatrucie, a nawet śmierć. Wszystkie części konwalii są silnie trujące – zarówno świeże, jak i ususzone. Trucizna zawarta w konwaliach atakuje serce, przewód pokarmowy i moczowy. Należy pamiętać, że woda, w której stały konwalie również jest trująca.
Objawy zatrucia
- nudności,
- zawroty głowy,
- osłabienie,
- zaburzenia widzenia,
- wymioty,
- zwiększona ilość oddawanego moczu,
- biegunka,
- omamy i majaczenie,
- ucisk w klatce piersiowej i zaburzenia czynności serca.
Pierwsza pomoc
Jeśli podejrzewacie zatrucie konwalią, należy jak najszybciej pozbyć się trucizny z przewodu pokarmowego. Możecie to zrobić prowokując wymioty. Dobrze jest też zastosować dolny środek przeczyszczający, który usunie część toksyn z przewódu pokarmowego.
Jak najszybciej również wezwijcie karetkę, bo konieczne będzie dalsze leczenie szpitalne.
Właściwości lecznicze konwalii
Konwalie poddane odpowiedniej obróbce są stosowane jako lekarstwo – jednak nie radzimy przygotowywać takich specyfików na własną rękę, w domowych warunkach.
Kiedyś lekami z konwalii leczono niewydolność krążenia – podawana w określonych ilościach spowalniała i wzmacniała tętno.
Używano jej również jako środka wymiotnego, rozkurczowego i moczopędnego.
Nalewka z konwalii stosowana była jako lek na padaczkę.
Leki z konwalii były tak skuteczne, że stały się symbolem lekarzy i uczonych. Na dowód tego sportretowano między innymi Mikołaja Kopernika, z gałązką konwalii w ręku.
SEKRETY KULINARNE: JAK SMAKUJĄ KWIATY JADALNE >>
KWIATY, KTÓRE MOŻNA STOSOWAĆ W KUCHNI >>
Agnieszka Śliwińska/Deccoria.pl