Porady ogrodnicze

Maj w ogrodzie. Jakie prace wykonujemy w tym miesiącu?

REKLAMA

Wrażliwe na wiosenne przymrozki rośliny musimy więc dobrze chronić, a jedną ze skuteczniejszych metod jest okrywanie całych rabat i grządek z wysiewami, białą agrowłókniną wiosenną lub folią z bąbelkami, a także pojedynczych roślin ich pociętymi fragmentami. Maty ogrodowe przepuszczają wodę, światło i powietrze, mogą więc być pozostawione na powierzchni okrywanych roślin przez kilka dni. Jeśli natomiast nie zaopatrzyliśmy się w te materiały, doraźnie na noc można zastosować kapturki z papieru czy kartonów lub chociażby wiadro, czy donicę odwróconą do góry dnem, które zakładamy godzinę przed zachodem słońca. Tymi ostatnimi możemy również osłonić kwiaty i zioła posadzone w skrzynkach balkonowych — stosując kartony od zewnętrznej strony, a papier lub gazety od góry. Na świeżo posadzoną rozsadę na noc można również nakładać dostępne w sprzedaży, specjalne plastykowe kołpaczki.

Zobacz więcej zdjęć

Kolejnym sposobem na ochronę przed przymrozkami jest zahartowanie rozsady przed wysadzeniem jej do gruntu, czyli stopniowe przyzwyczajanie roślin dotychczas rosnących w cieple do warunków panujących na zewnątrz. Początkowo w pochmurne dni, później chroniąc przed silnym słońcem i wiatrem wystawiamy rośliny przez 7-10 dni na zewnątrz, stopniowo wydłużając czas tzw. werandowania do kilku godzin w ciągu dnia, dzięki czemu wzmocnią się one i nauczą radzić z warunkami pogodowymi. Po takim zahartowaniu możemy wysadzić rozsadę do gruntu w drugiej połowie maja. Szczególnie wrażliwych gatunków roślin nie sadźmy w zagłębieniach terenu, gdzie gromadzi się zimne powietrze, uprawiajmy je lepiej w osłoniętych częściach ogrodu, u podnóży murków i ścian budynków oddających ciepło.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Maj w ogrodzie. Jakie prace wykonujemy w tym miesiącu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.