Porady ogrodnicze

Niezapominajka - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Niezapominajki, zwane również „niezabudkami”, należą do rodziny ogórecznikowatych. Najczęściej występują w kolorze niebieskim, rzadziej różowym lub białym. Możemy je spotkać na terenie całej Europy (pamiętajmy, że są objęte ścisłą ochroną). Najczęściej rosną dziko w lesie lub nad brzegiem jeziora. W ogrodnictwie natomiast występuje  wiele, sztucznie wyhodowanych odmian tej rośliny.

REKLAMA

Niezapominajka znana jest jako roślina symbolizująca pamięć. Jest też kwiatem stanowym Alaski, a od 2002 roku w Polsce obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki, który ma za zadanie przypominać o konieczności ochrony polskiej przyrody. 

Niskie, zwarte kępy tej rośliny nadają się do uprawy na rabatach i obwódkach oraz w ogrodach skalnych. Dorastają do około 30 cm wysokości. Mają wzniosłe pędy i krzaczasty pokrój. Kwiaty bywają niebieskie, białe lub różowe, barwa ich jest uzależniona od konkretnej odmiany. Kwitną od wiosny do jesieni.

Zobacz więcej zdjęć

Jak uprawiać niezapominajki w ogrodzie?

Niezapominajki powinny rosnąć w warunkach maksymalnie zbliżonych do naturalnych. Wymagają stanowiska chłodnego i nasłonecznionego, zniosą jednak delikatny półcień. Świetnie radzą sobie rosnąc wśród krzewów i drzew. Podłoże powinno być żyzne i zaopatrzone w próchnicę.

Najczęściej uprawiane są jako rośliny dwuletnie. Nasiona niezapominajek wysiewane są w czerwcu na miejsce stałe lub w rozsadniku. Możemy również posiać nasiona w doniczce, robimy to wiosną. Następnie, kiedy siewki się pojawią, wysadzamy je do gruntu (latem lub następnej wiosny). Aby ograniczyć samoczynne rozsiewanie się roślin, należy usuwać kwiatostany po przekwitnięciu. Niezapominajki są roślinami zazwyczaj mrozoodpornymi. Nie zaszkodzi jednak, jeżeli na zimę okryjemy je lekką warstwą torfu, opadłymi liśćmi lub korą.

Jak uprawiać na balkonie i tarasie?

Uprawa niezapominajek w donicach jest prosta. Najważniejsze, o czym musimy pamiętać to systematyczne zraszanie rośliny. Nie powinniśmy mieć również problemu z zakupem ziemi do pojemników – wystarczy uniwersalna, do kwiatów doniczkowych.

Zobacz więcej zdjęć

Warto przesadzić zbytnio rozrastające się kwiatki do innych doniczek. Rośliny możemy przesadzać bez szkodzenia im, w czasie kwitnienia.

Zobacz więcej zdjęć

Najpopularniejsze odmiany niezapominajek w polskich ogrodach

Niezapominajka alpejska (Myosotis alpestris) – lazurowoniebieskie, pachnące kwiaty z żółtym oczkiem, kwitną od połowy wiosny do końca lata. Doskonałe do sadzenia w ogrodach skalnych. Woli stanowiska słoneczne i gleby wapienne.

Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica) – niebieskie (rzadziej białe) pachnące kwiaty zakwitają od wiosny do połowy lata. Rosną pospolicie w górach. W zależności od odmiany wys. 20-60 cm. Rośliny zazwyczaj sadzi się w rozstawie 15x25 cm.

Zobacz więcej zdjęć

Niezapominajka błotna (Myosotis palustris) - bylina o błękitnych kwiatach z żółtym oczkiem, do uprawy w miejscach wilgotnych, doskonała do sadzenia przy brzegu oczka wodnego, w wodzie do głębokości 5 cm. Rozrasta się za pomocą kłączy.

Choroby i szkodniki

Rośliny mogą być atakowane przez mszyce. Podczas suchej pogody kłopoty może sprawiać mączniak prawdziwy.

Zobacz więcej zdjęć

Zastosowanie

Niezapominajki to kwiaty, które zakwitają wczesną wiosną i kwitną aż do końca czerwca - a czasem, jeżeli warunki środowiskowe są sprzyjające, do połowy lipca. Idealnie nadają się na rabaty i obwódki, małe kompozycje kwiatowe oraz do doniczek i pojemników. Pięknie prezentują się w towarzystwie roślin cebulowych, zwłaszcza z tulipanami i hiacyntami.

Zobacz więcej zdjęć

Niezapominajki doskonale nadają się również do kompozycji w ogrodach skalnych oraz w ogrodach, w których panuje klimat leśny. Pięknie wyglądają również wysokie odmiany, w postaci kwiatów ciętych, czy jako dodatek do bukietów.

Zobacz więcej zdjęć

Możemy je również posiać w doniczkach i skrzyniach balkonowych.

Deccoria.pl
Zdjęcia główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

janina48

Bardzo ciekawy art.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Niezapominajka - sadzenie, uprawa, pielęgnacja"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.