Porady ogrodnicze

Niezawodne rośliny na miejsca piaszczyste, cieniste i podmokłe

Mało żyzne gleby nie muszą przekreślać marzeń o pięknym ogrodzie. Oto kilka propozycji roślin, które są piękne i poradzą sobie w każdych warunkach.

Niezawodne rośliny na miejsca piaszczyste, cieniste i podmokłe

Fot. 123RF/PICSELL

Kluczem do pięknego, bujnego ogrodu jest umiejętność dobierania odpowiednich roślin do warunków glebowych. W przypadku ziem o „trudnych” parametrach ciężka praca i pielęgnacja, na niewiele się zdadzą, jeśli niewłaściwie dopasujemy do nich rośliny. Dlatego pierwszym etapem w projektowaniu ogrodu jest sprawdzenie podstawowych właściwości gleby. Wiedząc, z jakimi warunkami mamy do czynienia, zdecydowanie łatwiej będzie nam odnaleźć rośliny, nadające się do nasadzeń. Jakie rośliny wybrać do „trudnych” ogrodów?

Nie zapominajmy również o sprawdzeniu pH gleby – czynnik ten również musimy rozważyć, wybierając rośliny do ogrodu.

Rośliny na piaszczystą działkę

Piaszczysta gleba jest nieurodzajna, uboga w składniki odżywcze i przepuszczalna, co oznacza, że nie zatrzymuje w sobie wody, więc szybko wysycha. Łatwo rozpoznać ją po tym, jak zachowuje się roztarta w dłoni – będzie luźna, suchawa, przesypująca się przez palce niczym piasek. Pod wpływem wody nie stanie się „elastyczna” i nie nabierze żadnych właściwości umożliwiających jej formowanie.

Sytuację w piaszczystych ogrodach dodatkowo może komplikować pełna ekspozycja na słońce – niewiele roślin znosi pełne nasłonecznienie.

Przejdź na kolejną stronę, by dowiedzieć się, co uprawiać na piaszczystej ziemi »

REKLAMA

Fot. 123RF/PICSELL

Co uprawiać na piaszczystej ziemi?

Piaszczyste podłoże oznacza przeważnie rezygnację z roślin o wygórowanych wymaganiach glebowych. Swoje zainteresowanie powinniśmy jednak zwrócić ku roślinom pochodzącym z suchych siedlisk. 

Krzewy ozdobne na glebach piaszczystych

W takich warunkach poradzą sobie m.in. wrzosy pospolite, kostrzewy sine, wszystkie odmiany rozchodnika, aksamitki, kosmos pierzasty.

Ciekawą propozycją są również: nagietek lekarski, nasturcja większa, portulaka wielokwiatowa, ubiorek okołówkowy, maczek kalifornijski, kostrzewa sina, przetaczniki, wilczomlecze, tojeść amerykańska.

Z drzew sprawdzą się sosna kosodrzewina, jałowce, świerk kłujący, sosna czarna i pospolita, brzoza brodawkowa oraz karagana syberyjska.

Z bylin na podłoża piaszczyste nadają się aster gawędka, czyściec wełnisty, gipsówka rozesłana, goździki, jukka karolińska, kocimiętka Fassena, szałwie omszone, lawendy, macierzanki piaskowe oraz dyptam jesionolistny.

Przejdź na kolejną stronę, by dowiedzieć się, jakie wybrać kwiaty do cienistego ogrodu »

REKLAMA

Fot. 123RF/PICSELL

Rośliny cieniolubne w ogrodzie

Cieniste i wilgotne zakątki również sprawiają nie lada trudności w obsadzeniu. Większość umieszczonych w takich warunkach roślin szybko obumiera na skutek gnicia korzeni lub nie kwitnie. Ich liście karłowacieją, a pędy wyciągają się.

Jeśli podłoże w zacienionym zakątku ma glebę żyzną i próchniczą, świetnie sprawdzą się w nim paprocie: nerecznica samcza, pióropusznik strusi, długosz królewski, języcznik zwyczajny, zanokcica skalna wietlica japońska, poderzeń żebrowiec.

Rośliny do cienistego i wilgotnego ogrodu

Poza paprociami nadadzą się również: podagryczniki, zawilce japońskie, parzydło leśne, skimmia japońska, dąbrówka rozłogowa, marzanka wonna, skalnica cienista, śledziennica, fuksje, ostrokrzew kolczasty oraz języczka pomarańczowa.

Z traw ozdobnych wybrać można m.in. kosmatkę śnieżną lub owłosioną, a także, kostrzewę siną czy niskie turzyce.

Cieniolubne kwiaty kwitnące do ogrodu

W cienistych warunkach poradzą sobie również funkie, barwinki, bluszcze, kopytniki, brunery wielolistne, tawułki Arendsa, konwalie majowe, lepiężnik, czy hortensje ogrodowe.

Zobacz więcej zdjęć

Jeśli ziemia w wilgotnym zakątku jest jałowa, wymaga dodatkowego nawożenia – np. odpowiednio rozłożonym kompostem, z dodatkiem w postaci torfu lub przekompostowanej ziemi sosnowej. W ten sposób zacieniony obszar stanie się miejscem, o warunkach zbliżonych do siedlisk leśnych.

Przejdź na kolejną stronę, by dowiedzieć się, co uprawiać na podmokłym terenie »

REKLAMA

Fot. 123RF/PICSELL

Co uprawiać na podmokłym terenie

Podmokły teren na działce ogrodowej również jest przeszkodą dla stworzenia bujnie kwitnącego ogrodu. Problem podmakania i czasowego lub trwałego zalewania pojawia się na terenach w pobliżu spadków, z których spływają wody opadowe; może być również efektem stałego utrzymywania się wysokiego poziomu wód gruntowych. W skrajnych przypadkach konieczne może okazać się osuszanie gleby z wykorzystaniem zaawansowanych technologii drenujących. Jeśli jednak dysponujemy obszarem czasowo lub lekko podmokłym, wystarczy dobrać do niego odpowiednie rośliny, które zniosą takie warunki.

Rośliny na podmokły teren

Na obrzeża podmokłego ogrodu wybierzmy: paprocie, parzydło leśne, języczki, wiązki. Na większych obszarach lepiej sprawdzą się rośliny zadarniające, takie jak: tarczownica japońska, miodunka, jasnota plamista lub bodziszek łąkowy.

Kwiaty na wilgotną glebę

Miejscami posadzimy: funkie, kośćce, tawułki, zawilce. Poza tym na stale wilgotnym stanowisku dobrze będą się czuć irys żółty, sit rozpierzchły, kaczeniec błotny, wiązówka błotna, manna mielec i liczne gatunki wierzb ozdobnych.

Rośliny na skarpy

Również skarpy i pochyłości terenu mogą być wyzwaniem podczas planowania nasadzeń. Podłoża takie ulegają erozji i mogą być niestabilne, co powoduje trudności dla roślin z utrzymaniem się na stanowisku. Na terenie pochyłym poradzą sobie irgi, jałowce, smagliczka górka, szczodrzeńce, bluszcze pospolite, rojniki, barwinki i kosodrzewina.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.