Papryka to witaminowa rekordzistka! Papryka czerwona zawiera mnóstwo beta-karotenu i wit. C, która wzmacnia odporność i pomaga walczyć ze zmarszczkami (witaminy C w papryce jest pięciokrotnie więcej, niż w cytrynie). Papryka zielona jest najmniej kaloryczna ze wszystkich rodzajów papryk, dlatego zalecana jest tym, którzy dbają o linię. Zawiera spore ilości kwasu foliowego i wit. E, zwana witaminą młodości. Jedząc paprykę żółtą i pomarańczową pochłaniamy spore ilości luteiny, która zbawiennie wpływa na wzrok.
Papryka jest nieco trudniejsza w uprawie, ale nie należy się tym zniechęcać. Ma bardzo duże wymagania względem ciepła - aby prawidłowo się rozwijała powinniśmy zapewnić jej ok 19-27 st. C w dzień, oraz ok 16-18 st. C w nocy. W Polsce uprawiamy paprykę jedynie z rozsady. Aby przygotować dobą rozsadę, potrzebujemy okresu ok. 2 miesięcy – po tym czasie powinny pojawić się pierwsze pączki.
Na balkonie najlepiej będzie czuła się amatorska odmiana papryki – HAJDUCZEK, którą można sadzić w donicach i skrzyniach.
Jak uprawiać paprykę? Gleba
Rośliny te są również bardzo wymagające jeśli chodzi o glebę. Temperatura podłoża powinna być zbliżona do temperatury powietrza. Gleba, w której sadzimy paprykę powinna być żyzna, z dużą ilością próchnicy. Stanowisko, na którym będzie rosła musi być bardzo dobrze nasłonecznione.
Jak sadzić paprykę?
1. Na początku wysiewamy nasiona. Siewki trzymamy w doniczkach w domu - w możliwie najcieplejszym miejscu. Do wchodu siewki nie potrzebują światła słonecznego.
2. Po około 3 tygodniach siewki pikujemy, czyli rozsadzamy do większych pojemników (w odległości ok 10x10 cm) i stawiamy już na parapecie.
3. Gdy rośliny osiągną wysokość ok. 25 cm i będą widoczne pąki kwiatów, możemy wysadzać je na balkonie.
4. Zanim je wysadzimy musimy je zahartować. Najlepiej postawić je wtedy w miejscu, gdzie będą miały dostęp do świeżego powietrza i regularnie wietrzyć mieszkanie (w dzień i w nocy).
5. Rośliny wysadzamy w odległości 45x25 cm, dość głęboko – bo aż po pierwsze listki.
6. Należy je często podlewać, ale nie za obficie.
7. Gdy papryka urośnie należy zapewnić jej podpórkę, aby łodygi na wietrznym balkonie się nie połamały.
8. W chłodne noce (poniżej 15 st. C) okrywamy rośliny agrowłókniną.
Kiedy zbierać paprykę? Uprawa papryki w domu
Paprykę zbieramy, kiedy zaczyna zmieniać zabarwienie z zielonej na czerwoną. Jeżeli chcemy uzyskać bardziej obfite plony, wówczas zawsze pod koniec lipca obcinamy wierzchołki nad ostatnim zawiązanym owocem.
Uprawa papryki w domu - porady
Zasadzone nasionka najlepiej podlewać spryskiwaczem, by woda podłoża się nie rozmyła.
Na dnie doniczki, czy skrzyni powinny być otwory, tak, aby nadmiar wody spływał i korzenie papryki nie zgniły.
Agnieszka Śliwińska/Deccoria.pl
Foto: ©123RF/PICSEL; © Bauer