Skąd wziąć nasionka papryczki chili
Nasionka papryczki chili możemy kupić w sklepie ogrodniczym lub wydłubać ze świeżego owocu. Ciekawe okazy nasion można również przywieźć z podróży.
Jak sadzić papryczki chili
Potrzebne będą:
- ziarenka papryczki,
- szeroki, płaski pojemnik,
- doniczki,
- wata,
- uniwersalna ziemia doniczkowa,
- drenaż,
- miękki pędzelek.
Płaski pojemnik wykładamy wilgotną watą i umieszczamy na niej ziarenka papryczek. Wata powinna być ciągle wilgotna, ale nie mokra.
Pojemnik stawiamy w ciemnym i ciepłym miejscu (może to być kuchenna szafka lub łazienka) i czekamy dwa tygodnie. Po tym czasie powinny pojawić się pierwsze kiełki.
Gdy kiełki będą miały 3-5 mm, wysadzamy je do doniczek z ziemią. Można do tego wykorzystać pojemniki po margarynie lub jogurtach. W pojemnikach robimy dziurki, układamy warstwę drenażu i wsypujemy uniwersalną ziemię doniczkową. Wysadzamy po kilka roślinek do jednego pojemnika. Podlewamy często, ale małą ilością wody (roślinki papryczki chili lepiej przesuszyć niż przelać).
Jeśi zauważymy pierwsze listki musimy je rozsadzić. Robimy to bardzo delikatnie, ponieważ roślinki są bardzo wrażliwe. W jednym pojemniku zostawiamy po jednej roślince.
Po pojawieniu się 2-3 par liści właściwych, przesadzamy papryczki do większych doniczek.
Teraz możemy wystawić papryczki na balkon. Trzymamy je w lekko zacienionym miejscu.
Jak zapylić kwiaty papryczek chili
Jeśli w okolicy nie pojawiają się pszczoły, rośliny należy zapylić samodzielnie. Aby zapylić kwiaty, trzeba delikatnie musnąć je miękkim pędzelkiem.
Kiedy możemy spodziewać się plonów?
Jeśli posiejemy je wiosną, rośliny powinny zaowocować wczesną jesienią. Papryczki chili są bardzo dekoracyjne, więc przez całe lato, będą dodatkowo zdobić nasz balkon.
Uwagi
Papryczki chili to rośliny tropikalne, więc wymagają wysokich temperatur. Jeśli temperatura zacznie spadać poniżej 10°C to warto je przenieść z balkonu do domu. Jeśli nie jesteśmy pewni nocnych spadków temperatur, możemy rośliny na noc przenosić do domu, a rano wystawiać z powrotem na balkon czy taras.
Właściwości lecznicze papryczek chili
Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie
Zawarta w chili kapsaicyna to częsty składnik maści przeciwbólowych. Leczy zapalenia nerwów, stawów, łuszczycę, ból głowy i neuropatię cukrzycową. Wspomaga wydalanie śluzu i likwidowaniu opuchlizn błon śluzowych, więc dają ulgę przy przeziębieniach.
Wspomaga układ krążenia
Papryczki chili obniżają poziom cholesterolu, trójglicerydów, zapobiegając agregacji płytek krwi, oraz rozpuszczając skrzepy. U osób, które zjadają sporo papryczek chili obserwuje się mniej ataków serca, zatorów i udarów.
Wspomaga odchodzanie
Potrawy z chili przyśpieszają tempo przemiany materii (o około 25%) i pomagają szybciej spalić kalorie.
Działa antyrakowo
Zawarta w chili kapsaicyna działa silnie antynowotworowo.
Wspomaga układ pokarmowy
Papryczki chili mają działanie bakteriobójcze i łagodzące.
OGRÓDEK NA BALKONIE - JAK POSADZIĆ POMIDORY?
OGRÓDEK NA BALKONIE - JAK POSADZIĆ TRUSKAWKI?
OGRÓDEK NA BALKONIE - JAK POSADZIĆ RZODKIEWKI?
Agnieszka Śliwińska/Deccoria.pl, Foto: ©123RF/PICSEL