Porady ogrodnicze

Preparaty na chwasty w ogrodzie – naturalne i skuteczne

Wiosną rozkwitają ogrody, co oznacza, że w sąsiedztwie kwiecących się roślin, pojawiają się chwasty. Podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się niechcianego zielska – bez potrzeby długotrwałego i niewygodnego pielenia. Oto najlepsze domowe środki na chwasty.

Preparaty na chwasty w ogrodzie – naturalne i skuteczne

Chwasty są utrapieniem każdego ogrodnika. W ogrodzie szybko się rozrastają, zagłuszają sąsiadujące z nimi rośliny, podbierają im cenne zasoby: składniki pokarmowe, wodę, światło, a w przypadku upraw warzyw lub zbóż obniżają walory smakowe zbieranych plonów. Poza tym szpecą rabaty i grządki. Mocny i rozbudowany system korzeniowy sprawia, że doskonale przystosowują się do środowiska, w którym występują. Najlepszą metodą na ich usunięcie jest pielenie – czyli ręczne wyrywanie ekspansywnego zielska, co jest czynnością długotrwałą i męczącą. Alternatywą dla prac ręcznych są chemiczne preparaty.

Zobacz więcej zdjęć

Ich stosowanie niesie za sobą wiele niepożądanych skutków ubocznych. Takie środki na chwasty są zazwyczaj drogie i mogą zaszkodzić nie tylko roślinom, których chcemy się pozbyć, ale również tym, na których uprawie zależy nam najbardziej. Zamiast nich warto wypróbować naturalne repelenty – większość z nich znajdziemy we własnej kuchni!

KONKURS: Pochwal się aranżacją swojego parapetu i wygraj  zestaw pięknych zasłon!

Domowe preparaty na chwasty w ogrodzie: Ocet

Ocet ma wiele zalet: jest tani, biodegradowalny, nie szkodzi ani środowisku, ani ludziom czy zwierzętom, skutecznie zwalcza niechciane zielsko, a także odstrasza mrówki i inne owady. Używając go w ogrodzie, zachowajmy ostrożność i nanośmy go jedynie na liście chwastów. Przed zastosowaniem rozcieńczmy go z wodą, w proporcji 2:1. W tym celu najwygodniej posłużyć się spryskiwaczem. Ocet rozpylony na nieszkodliwe okazy, warzywa lub trawnik, może je zniszczyć.

Przeczytaj o innych domowych preparatach na chwasty w ogrodzie »

REKLAMA

Naturalny środek na chwasty w ogrodzie: Solanka

Tak jak ocet, w roli chwastobójczego preparatu dobrze sprawdzi się roztwór wody i soli – zmieszanych w proporcji 4:1. Również w tym przypadku starajmy się precyzyjnie aplikować solankę na ekspansywne rośliny, tak by nie zaszkodzić pozostałym.

Domowy sposób na chwasty w kostce brukowej: Soda oczyszczona

Czy wiedzieliście, że soda oczyszczona ma wiele zastosowań w ogrodzie? Zwalcza nie tylko chwasty, ale też infekcje grzybowe roślin, odstrasza mrówki i inne szkodniki. Wodorowęglan sodu zapobiega też rozrostowi niechcianego zielska – warto używać jej np. tuż po wypieleniu grządek, co uniemożliwi ponowny wykwit niechcianych roślin. Aby doprowadzić podjazd i ogrodowe ścieżki do porządku, osypujmy nią szczeliny między kostką brukową.

PRZECZYTAJ: Jak wyczyścić podjazd i inne nawierzchnie ogrodowe? » 

Kuracje z zastosowaniem sody oczyszczonej stosujmy rano lub wieczorem, w bezwietrzny dzień, by biały proszek nie został rozniesiony na pozostałe rośliny uprawiane w ogrodzie. Ponieważ działa ona nieco wolniej niż wcześniej opisane preparaty na chwasty, dobrze powtarzać ten zabieg parokrotnie.

Przeczytaj o innych domowych preparatach na chwasty w ogrodzie »

REKLAMA

Domowe środki na chwasty w ogrodzie: Alkohol

Zamiast alkohol pić, lepiej rozlać go po chwastach w ogrodzie. Doskonale zwalcza on ekspansywne zielsko. Do przygotowania oprysku nadaje się tylko spirytus lub wódka. Trunek łączymy z wodą w proporcji 3:40 (na ok. 2 szklanki wody przypada 30 ml alkoholu). Opcjonalnie możemy dodać do niego kilka kropel płynu do mycia naczyń. Preparat rozpylamy na liście chwastów w słoneczny dzień.

KONKURS: Pochwal się aranżacją swojego parapetu i wygraj  zestaw pięknych zasłon!

Chwasty na trawniku – jak sobie z nimi radzić?

Chwasty pojawiające się na trawniku mogą sygnalizować pewne niedobory lub osłabienie parametrów gleby. Wyrastający mech sugeruje, że jej odczyn pH jest za niski. Najprostszą metodą, aby zwalczyć niechcianą roślinę, jest przywrócenie odpowiedniego poziomu zasadowości ziemi. Miejsce, w którym pojawił się mech, obsypujemy dolomitem lub wapnem ogrodniczym oraz nawozem dla trawników. Całość następnie obficie podlewamy, tak by nie doprowadzić do spalenia resztek trawy.

PRZECZYTAJ: Piękny trawnik w ogrodzie

Jak w inny sposób pozbyć się niepożądanych roślin z trawnika, szczególnie uciążliwego mniszka lekarskiego? Poza wyżej opisanymi metodami do zwalczania chwastów, na trawniku zastosować możemy herbicydy. Najbezpieczniejszym dla darni oraz ekologicznym rozwiązaniem będzie jednak odczekanie do końca okresu kwitnienia mniszka, a następnie wyrywanie go ręcznie wraz z korzeniami.

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.