Artykuły
Świerzbnica macedońska to odporna na niekorzystne warunki bylina, która z powodzeniem może posłużyć do ozdoby ogródka. Kwitnie od czerwca do września, wypuszczając wówczas na świat kwiatostany w różnych odcieniach czerwieni, purpury lub różu. W jaki sposób należy uprawiać świerzbnicę macedońską? Pielęgnacja nie jest skomplikowana – z byliną poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy.
Czytaj artykułJuka ogrodowa już przekwitła? Warto się o nią teraz zatroszczyć. Choć roślina ta jest niewymagająca i wyjątkowo wytrzymała, po zakończeniu kwitnienia potrzebuje naszego wsparcia. Dzięki dwóm prostym zabiegom, które wykonamy teraz, za rok będzie jeszcze piękniejsza. Wyjaśniamy, jak zadbać o jukę ogrodową po przekwitnięciu.
Czytaj artykułMa liście jak jesion, pachnie cytryną z nutą cynamonu i potrafi zapłonąć bez ognia. Dyptam jesionolistny to niezwykła roślina ozdobna, która zachwyca wyglądem, aromatem i "gorejącymi" właściwościami. Choć piękny, wymaga ostrożności. Poznaj jego odmiany, wymagania i tajemnice bezpiecznej uprawy.
Czytaj artykułSzukasz skutecznego sposobu na poprawę jakości gleby i ograniczenie zachwaszczenia? Peluszka to roślina idealna na międzyplon – szybko rośnie, wzbogaca glebę w cenny azot i poprawia jej strukturę. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto postawić właśnie na peluszkę.
Czytaj artykułHortensje to uwielbiane przez ogrodników krzewy. Pięknie się rozrastają i zachwycają kwiatami praktycznie przez cały sezon. W ogrodach robią wrażenie szczególnie w postaci rozległych szpalerów. Jednym z najlepszych sposobów na oszczędzenie na sadzonkach jest zadbanie o nie samodzielnie. Z tego powodu podpowiadamy, jak rozmnażać hortensje, aby cieszyć się zdrowymi i szybko rozwijającymi się krzewami.
Czytaj artykułPomidory uparcie pozostają zielone, mimo że lato w pełni? To częsty problem, który najczęściej wynika z błędów w pielęgnacji lub niesprzyjającej pogody. Na szczęście istnieje kilka prostych i skutecznych sposobów, by przyspieszyć dojrzewanie owoców bez użycia chemii. Jak tego dokonać?
Czytaj artykułWielu ogrodników może się poszczycić, że uprawia swoje pomidory bez grama chemii. Chcesz do nich należeć? Sięgaj wyłącznie po naturalne, bogate w składniki odżywcze nawozy. Jednym z najlepszych tego typu preparatów jest mączka kostna. Czym się charakteryzuje i co zawiera? Jak stosować mączkę kostną do pomidorów? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułWielu ogrodników nie wyobraża sobie swoich ogródków bez cebuli. Warzywo znajduje zastosowanie w wielu rozmaitych przepisach kulinarnych. Co więcej, jego uprawa nie jest skomplikowana, wobec czego z pielęgnacją radzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób suszyć świeżo zebraną cebulę i jak przechowywać zbiory, by były długo twarde i świeże. Wyjaśniamy!
Czytaj artykułMyślisz, że pod koniec lipca twój ogród powinien już odpoczywać? Nic bardziej mylnego. W polskim klimacie, mimo upałów i burz, lipiec to świetny moment, by wysiać warzywa, które dadzą plon jesienią. Co więcej, możesz poprawić zdrowie gleby i przygotować ją na kolejny sezon. Wyobraź sobie chrupiącą kapustę pekińską na sałatkę w październiku albo aromatyczny koper prosto z grządki. Brzmi kusząco, prawda? Sprawdź, co możesz siać i sadzić pod koniec lipca i jakie są tego największe korzyści.
Czytaj artykułDaglezja zielona to zjawiskowy iglak, który z powodzeniem może zastąpić popularne tuje. Rośnie szybko – nawet 80 cm rocznie – i przyciąga wzrok nie tylko elegancką sylwetką, ale też cytrusowym zapachem igieł i dekoracyjnymi szyszkami. Dobrze znosi mróz, a jej miękkie, jasnozielone igły i szeroki pokrój czynią z niej wyjątkowy akcent w każdym ogrodzie. Poznaj wymagania daglezji i sprawdź, gdzie warto ją posadzić.
Czytaj artykułOdpowiednia ściółka może całkowicie odmienić to, w jaki sposób dbamy o swoje pomidory. Dobrze dobrana pozwala na rzadsze podlewanie i odchwaszczanie uprawy, a na dodatek ogranicza ryzyko rozwoju chorób. Chcesz mieć w tym roku wyjątkowo udane zbiory? Sprawdź, czym ściółkować pomidory.
Czytaj artykułSurfinie należą do najbardziej efektownych roślin balkonowych, ale ich bujne kwitnienie zależy od kilku ważnych czynników. Niestety, wielu ogrodników – nawet doświadczonych – nieświadomie popełnia błąd, który osłabia rośliny i ogranicza liczbę kwiatów. Oto, na co warto zwrócić uwagę, by surfinie kwitły obficie aż do jesieni.
Czytaj artykułSoczyste ogórki, dorodne pomidory i krzepkie cukinie dumnie prezentują w letnim słońcu. Ale nagle na ich liściach zauważasz biały nalot, który w mgnieniu oka może obrócić plony w ruinę. To mączniak prawdziwy – podstępny grzyb, który czai się w cieniu, gotów zaatakować. Nie musisz jednak sięgać po chemiczne środki. Natura oferuje arsenał domowych metod, które pozwolą ci go skutecznie zwalczyć. Wyjaśniamy, jak rozprzestrzenia się mączniak prawdziwy i jakie rośliny może zaatakować.
Czytaj artykułTurkuć podjadek to owad znienawidzony przez ogrodników, ale uwielbiany przed wędkarzy. Jest świetną przynętą na duże ryby, zwłaszcza sumy, liny oraz karpie, dlatego niektórzy są gotowi sporo za niego zapłacić. Jak złapać turkucia podjadka? Ile można na nim zarobić? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 767
- Następna