Porady ogrodnicze

Królowa letnich traw - rozplenica japońska. Terminy cięcia, odmiany, uprawa, przesadzanie

Rozplenica japońska Pennisetum alopecuroides nazywana jest także piórkówką. To obficie kwitnąca, bardzo dekoracyjna trawa, która pełnię kwitnienia osiąga na przełomie sierpnia i września. Kwiatostany rozplenicy mają postać długich, walcowatych ciemnych kłosów, które wyglądem przypominają małe szczoteczki.

Królowa letnich traw - rozplenica japońska. Terminy cięcia, odmiany, uprawa, przesadzanie
fot. 123RF/PICSEL

Rozplenica japońska, nazywana również piórkówką to bylina z rodziny wiechliniowatych. Wywodzi się z Australii i wschodniej Azji. To jedna z najpopularniejszych traw fontannowych ozdobnych.  

Morfologia. Jak wygląda rozplenica japońska?

Rozplenica dorasta do 60-80 cm wysokości, są także odmiany mniejsze – karłowe np. „Little bunny”. Ma pokrój kępiasty, liście smukłe, szarozielone, przewieszające się. Na jesień liście przebarwiają się na żółtawy kolor. Rozplenica dość późno wybija wiosną — dopiero w maju, z wcześniej przyciętych nisko przy ziemi kęp wyrastają pierwsze listki. Później wzrasta już szybko, ciesząc swoją bujną zielenią cały sezon letni.

Rozplenica japońska odmiany 

Istnieje wiele odmian urokliwej trawy, a w szkółkach wciąż powstają coraz nowsze. Różnią się wielkością kwiatostanów, kolorami czy wysokością. Najpopularniejsze odmiany rozplenicy japońskiej sadzone w ogrodach to: 

Rozplenica japońska 'Hamlen' - szybko rośnie i obficie kwitnie. Dorasta do 1 m wysokości, jej kłosy przebarwiają się z beżowego na ciemnobrązowy. 

Rozplenica 'Rubrum' - wyróżnia się liśćmi i kwiatostanami o nietypowej fioletowopurpurowej barwie, które zachowują ładny wygląd przez cały sezon. Dorasta do ok. 1,2 m wysokości, zakwita latem. Rozplenice 'Rubrum' nadają się na rabaty oraz do upraw w pojemniku. Pięknie komponują się w bukietach kwiatów ciętych.

Rozplenica 'Moudry' - jej atutem są grafitowe kwiatostany, które osiągają długość ok. 20 cm. Pojawiają się już w sierpniu i dodają rabatom wrażenia przytulności i lekkości.  Roślina ma fontannowy kształt i dorasta do ok. 70 cm wysokości.  Liście rozplenicy japońskiej 'Moudry' jesienią stają się żółtosłomkowe. 

fot. 123RF/PICSEL

Rozplenica 'Red head' - to jedna z większych odmian — osiąga 1,5 m wysokości i 80-90 cm szerokości. Od innych rozplenic odróżnia je przekrój. Jej liście przewieszają się, a na ich tle strzeliście rosną łodygi z kwiatostanami zakwitającymi w sierpniu. Początkowo mają czerwonawy kolor. Z upływem czasu ciemnieją i stają się ciemnobrązowe. 

Rozplenica 'Black beauty' - ma fontannowy pokrój i dorasta do 1  m wysokości. Odmiana ozdobna z ogromnych, ciemnych, niemal czarnych kwiatostanów, które pojawiają się w sierpniu. Na jesień jej liście przybierają żółtoczerwony kolor. 

Rozplenica 'Little bunny' - jedna z najmniejszych odmian; dorasta do 40 cm. Kwitnie już od lipca, podobnie jak odmiana 'Hamlen'. 

Rozplenica 'Lady U' - osiąga wysokość 1,2 m. Kwiatostany są beżowofioletowe. Są widoczne od sierpnia do września. 

Rozplenica 'Viridescens' - odmiana o gęstym pokroju i wysokości ok. 1 m. Jej kwiatostany są ciemnopurpurowe. 

(fot. Wikimedia Commons)

Rozplenica japońska pielęgnacja i wymagania 

Rozplenica japońska wymaga gleb przepuszczalnych, umiarkowanie suchych do świeżych, nie lubi stagnacji wody i zbyt zbitej gleby. Podstawowy gatunek preferuje stanowiska słoneczne, są natomiast odmiany, które świetnie sprawdzą się w miejscach z mniejszą ilością słońca np. 'Hameln'. Trawa ta nie ma szczególnych potrzeb pielęgnacyjnych, wystarczy, że dostarczymy jej odpowiednią dawkę nawozu, a w lecie dostatecznie dużo wody — wtedy pomożemy jej w zawiązywaniu kłosków.

Zobacz więcej zdjęć

Rozplenica japońska - zimowanie

Rozplenica jest dekoracyjna także późną jesienią i zimą. Zaschnięte liście i kwiatostany są trwałe i stanowią efektowny element na zazwyczaj pustych o tej porze roku rabatach bylinowych. Szczególnie pięknie wyglądają, kiedy na pędach osiada szron lub mróz. Pozostawienie na zimę nieprzyciętych kęp ma jeszcze jedną zaletę – jest to dodatkowa ochrona dla zimującej pod ziemią rośliny.

Rozplenica 'Rubrum' - zimowanie

Wyjątkiem jest odmiana 'Rubrum', która gorzej toleruje mróz (znosi temperatury do -10 st. C) dlatego na zimę należy ją okryć lub przenieść do cieplejszego, suchego pomieszczenia.  

Rozplenica japońska - cięcie 

Zalecany termin na cięcie rozplenicy japońskiej to wiosna. Od początku kwietnia do maja przycinamy nisko, ok. 2-3 cm nad ziemią ubiegłoroczne źdźbła trawy oraz usuwamy suche liście. Tniemy od zewnątrz do wewnątrz. 

Rozplenica japońska - jak gęsto sadzić?

Większość rozplenic to dość szerokie trawy, dlatego należy zapewnić im sporo miejsca. Dla większych odmian rozstawa wynosi ok 1,2-1,5 m.

Rozplenica japońska – kiedy sadzić?

Rozplenice japońską można sadzić od początku kwietnia do września.

Jak sadzić rozplenice?

Wykopujemy dołek o głębokości 20-45 cm i szerokości 20-30 cm. Na jego dnie usypujemy warstwę drenażu ze żwiru. Sadzonkę z bryłą korzeniową przed posadzeniem należy dobrze namoczyć. Aby pobudzić roślinę do wzrostu i wspomóc aklimatyzację w nowym stanowisku korzenie warto skrócić o 1/3 długości. Rozplenicę umieszczamy w dołku i zasypujemy świeżą ziemią.

Kompozycje z rozplenicą 

Zastosowanie rozplenicy w ogrodzie jest bardzo szerokie. Świetnie sprawdzają się na rabatach, w zestawieniu z bylinami, krzewami i drzewami, jako uatrakcyjnienie ich wyglądu jesienią. Rozplenica jest doskonała jako konstrukcja rabat i roślina pośrednia pomiędzy wysokimi a niskimi roślinami na rabacie. Pasuje zarówno do ogrodów rustykalnych, jak i nowoczesnych.

Z czym sadzić rozplenice? 

Świetnie prezentuje się też jako pojedyncza, eksponowana roślina, w której towarzystwie można posadzić wiosenne rośliny cebulowe. Takie połączenie jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ kwitnące wczesną wiosną tulipany lub żonkile stanowią wypełnienie pustego miejsca, kiedy rozplenica jeszcze nie wegetuje. Przekwitając i zamierając, cebulowe robią dla niej miejsce. Rozplenica może rosnąć także w dużym pojemniku, który warto jednak zabezpieczyć od wewnętrznej strony styropianem, tak aby ochronić roślinę przed przemarznięciem.

Przeczytaj: Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak je pielęgnować i gdzie sadzić?

mgr inż. Patrycja Lipiec
Lipcowe Ogrody

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.