Rośliny domowe

Pielęgnacja i rozmnażanie storczyków bez tajemnic. Zrób tak, a będą kwitły cały rok

Storczyki to jeden z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Ich uprawa, choć trudna, przynosi ogromną satysfakcję. Na co zwracać uwagę, kupując te kwiaty w sklepie? Jak pielęgnować  roślinę? Ogrodnik wyjaśnia, jak rozmnażać storczyki krok po kroku.  

Pielęgnacja i rozmnażanie storczyków bez tajemnic. Zrób tak, a będą kwitły cały rok
W warunkach domowych nie rozmnaża się storczyków z nasion Fot. Pixabay.com

Z tego artykułu dowiesz się: 

Unikajmy też kupowania roślin, które mają plamy na liściach, mogą być one objawem złej pielęgnacji podczas pobytu w sklepie. Wybierajmy storczyki, które mają dużo pąków, wtedy dłużej będziemy się cieszyć kwitnącymi roślinami. Uprawę storczyków najczęściej rozpoczynamy, gdy kupujemy lub dostajemy w prezencie kwitnącą roślinę. Jeżeli będziemy ją dobrze pielęgnować, może uda nam się ją rozmnożyć. Dowiedz się, jak rozmnażać storczyki krok po kroku. 

Rozmnażanie storczyków — sposoby

Rozmnażanie storczyków z nasion w warunkach domowych jest niemożliwe. Nasiona te nie posiadają tkanki odżywczej i żeby wykiełkować muszą być w symbiozie z odpowiednimi grzybami lub mieć kontakt ze specjalnymi pożywkami. W torebkach nasiennych storczyków znajduje się około miliona nasion, ale od momentu wysiewu, do kwitnienia mija od kilku do kilkunastu lat. Rozmnażanie roślin, które kupujemy w sklepach, zaczyna się w laboratorium i jest przeprowadzane poprzez wysiew nasion lub merystemy i klonowanie.

W warunkach domowych najczęściej rozmnażamy storczyki przez odrosty boczne, które w zależności od gatunku wykształcają się na kwiatostanach lub na pseudobulwach.

storczyk Jak wyglądają keiki storczyka? To sadzonka tworząca się na pędzie kwiatowym lub u nasady liści w miejscu pędu kwiatowego Fot. 123RF/PICSEL

Jak wyglądają keiki storczyka?

Falenopsisa najłatwiej jest rozmnożyć wegetatywnie z keiki, czyli z małej sadzonki tworzącej się na pędzie kwiatowym lub u nasady liści w miejscu pędu kwiatowego. Dzieje się tak, gdy roślina jest gotowa do kwitnięcia, ale temperatura jest na tyle wysoka, że roślina nie przechodzi w fazę wytwarzania kwiatów. Keiki jest klonem naszego storczyka, nowa sadzonka będzie zatem identyczna z rośliną macierzystą. Pozostawiamy ją do podrośnięcia przez mniej więcej rok. Im większe uzyskamy sadzonki, tym lepiej się one przyjmą.

Zobacz film naszego eksperta:

Co zrobić z rozmnóżką storczyka? 

Nowe przyrosty często pojawiają się również na Dendrobium. Oddzielamy te, które mają dobrze rozwinięty system korzeniowy. Sadzimy je w specjalnym podłożu do storczyków. Przy odcinaniu uważajmy, aby nie uszkodzić korzeni. W niektórych przypadkach możemy spróbować młodą roślinę „ukręcić” od starej. Jeżeli jest taka potrzeba,  mocujemy ją do palika.

Jak pielęgnować młodego storczyka?

Dużą sztuką w uprawie domowych roślin doniczkowych, w tym storczyków, jest znalezienie dla nich odpowiedniego miejsca uprawy, pod względem oświetlenia, temperatury i wilgotności powietrza.

Światło jest warunkiem koniecznym dobrego rozwoju roślin i kwitnienia. Jeżeli brakuje światła, kwiaty, np. naszych falenopsisów, będą opadać. Często obserwujemy to w czasie zimy, kiedy dni są bardzo krótkie. W tym okresie idealnym dla storczyków miejscem są okna wychodzące na południe. Jednak od kwietnia musimy już uważać na rośliny uprawiane w witrynach okiennych, ponieważ większość storczyków potrzebuje rozproszonego światła. Bezpośrednie operowanie promieni słonecznych przez niektóre okna może prowadzić do poparzenia liści. Dlatego najbezpieczniejszym miejscem uprawy storczyków będą okna o wystawie wschodniej lub zachodniej, a w niektórych przypadkach nawet północnej. Pamiętajmy jednak, że rośliny uprawiane w zbyt ciemnym miejscu przestaną kwitnąć.

Zobacz więcej zdjęć

Gdzie postawić storczyki?

Ani latem, ani zimą storczyki nie powinny dotykać szyby. Latem może dojść do poparzenia liści – najpierw liście przebarwiają się na żółtoczerwono, potem pojawiają się białe plamy, a następnie czernieją. Zimą, gdy liść dotyka szyby, mogą pojawiać się srebrnobarwne plamki, które wyglądają tak, jakby roślina została zaatakowana przez jakiegoś szkodnika.

Niektórzy znawcy twierdzą, że nie należy przestawiać storczyków. Inni, że w warunkach domowych jest to wręcz wskazane. Jeżeli dojdziemy do wniosku, że nasz storczyk potrzebuje zmiany np. oświetlenia, przenieśmy go tam, gdzie będzie mu lepiej. Jeżeli nasze rośliny nie kwitną, przestawienie ich i zmiana miejsca może okazać się drogą do sukcesu.

W uprawie storczyków ważna jest wentylacja. Świeże powietrze wyrównuje jego wilgotność i pomaga roślinom uzyskać większą odporność na choroby i szkodniki. Regularne otwieranie drzwi i okien sprawia, że rośliny po podlaniu lub zroszeniu mogą szybko wyschnąć, co przeciwdziała chorobom grzybowym.

Dopływ świeżego powietrza zdecydowanie służy storczykom, ale silny, bezpośredni strumień powietrza, dodatkowo bardzo zimnego, poniżej 0 stopni Celsjusza zdecydowanie może im zaszkodzić. Przeciągi latem i wiosną zazwyczaj nie szkodzą naszym roślinom, ale zimą mogą mieć katastrofalny wpływ. Storczyki najlepiej czują się w stałym, lekkim powiewie świeżego powietrza.

Zobacz film naszego eksperta:

Aczkolwiek ustawione bezpośrednio przed lub pod klimatyzatorem szybko zmarnieją, dobrze się natomiast nadają na miejsca nad grzejnikami, ale bezpośrednio nie obok nich. Z tego wynika, że trzymanie ich na parapetach nad kaloryferami jest jak najbardziej odpowiednie.

W przypadku storczyków ze strefy tropikalnej ogrzewanie pomieszczenia zimą jest konieczne. Musimy jedynie dodatkowo zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, ponieważ gdy jest ono zbyt suche, brązowieją końcówki liści i może dojść do zaatakowania roślin przez szkodniki. Żeby stworzyć storczykom odpowiedni mikroklimat, uprawiajmy je w grupach, również z innymi domowymi roślinami doniczkowymi lub od czasu do czasu zraszajmy liście. Dobrze sprawdza się też pozostawienie wody na dnie osłonki, która będzie parowała. Jednak korzenie rośliny nie mogą jej sięgać, bo to powodowałoby ich gnicie.

Jeżeli chodzi o temperaturę, najbardziej popularne storczyki, które są dostępne w sklepach ogrodniczych, mają umiarkowane wymagania. One po prostu zazwyczaj dobrze się czują w naszych domowych warunkach.

Zobacz więcej zdjęć

Najważniejsze jest, aby obserwować nasze storczyki. Wtedy możemy szybko zareagować na jakiekolwiek niepokojące objawy. Jeżeli już znaleźliśmy dla nich odpowiednie miejsce, pamiętajmy o ich systematycznej pielęgnacji, nawadnianiu, nawożeniu i zraszaniu. Nie wolno też zapominać o stałym usuwaniu więdnących lub gnijących liści, gdyż mogą one wywoływać choroby i są znakomitym siedliskiem dla szkodników.

A po czym poznać, że nasze storczyki czują się dobrze? Nowy liść, nowa pseudobulwa czy nowy pęd, powinny być przynajmniej tej samej wielkości, co poprzednio wyrośnięte. Liście rośliny powinny być twarde, silne i skórzaste, w żadnym razie nie powinny być wiotkie czy pomarszczone. Ponadto nie powinno być na nich plam, powinny być zdrowo zielone i oczywiście bez śladów żerowania szkodników. Końcówki zdrowych korzenie falenopsisów są zielone lub czerwone, a szary welamen wskazuje, że nie zostały one naruszone ani zasolone. Kwiaty powinny być równie duże, jak podczas ostatniego kwitnienia. Można też porównać liczbę kwiatów i pędów w ciągu kilku lat.

Najłatwiejsze w uprawie są najbardziej popularne storczyki falenopsis. Dobrze znoszą zarówno wysoką, jak i umiarkowaną temperaturę. Kwitną przez cały rok, występują w przeróżnych kolorach i wielkościach. Wiele odmian wypuszcza pędy kwiatostanowe jesienią i kwitnie w styczniu, lutym i marcu, ale są i takie okazy, które najchętniej wytwarzają pędy kwiatowe wiosną. 

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Jak dbać o storczyki w domu? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.