Rośliny domowe

Trudności w uprawie storczyków – dlaczego liście żółkną i marszczą się?

Storczyki to jedne z najchętniej uprawianych roślin domowych. Żółknące, marszczące się lub pokrywające się dziwną wydzieliną liście mogą sygnalizować choroby tych roślin, lub nieprawidłowo przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne.

Trudności w uprawie storczyków – dlaczego liście żółkną i marszczą się?

fot. 123RF/PICSELL

Liście to najważniejszy organ storczyków. Odpowiadają one za prawidłowe funkcjonowanie tych roślin. Zawarty w nich zielony barwnik, chlorofil, bierze udział w procesie fotosyntezy. Poza tym liście uczestniczą w wymianie gazowej, pobierają również składniki odżywcze, niezbędne dla dobrego funkcjonowania storczyków. Właśnie z tych powodów należy zwracać uwagę na kondycję liści – ich żółknięcie, marnienie, marszczenie się będzie sygnalizować zaburzenia i choroby tych roślin.

Wysychanie oraz towarzysząca mu zmiana barwy liści z intensywnie zielonej na żółtą a później brązową, niekoniecznie musi oznaczać, że storczyk choruje. W przypadku dolnych liści jest to zjawisko całkiem naturalne, wskazujące na zachodzące procesy starzenia – takie liście wkrótce odpadną, a na ich miejscu pojawiają się nowe.

Powinniśmy być jednak zaalarmowani, jeśli dzieje się tak z liśćmi w górnych partiach rośliny. Przyczyn takiego stanu może być kilka:

- Przelanie storczyka – bez dostępu do powietrza, korzenie, którym dostarczono zbyt dużą ilość wody, przestają pobierać składniki odżywcze. Koniecznie sprawdźmy, czy w osłonce rośliny nie stoi zbędna woda oraz czy korzenie nie zaczęły już gnić.

- Niepoprawne nawożenie — żółknięciem liści najczęściej objawia zbyt intensywne nawożenie.

- Nasłonecznienie – duża ilość światła słonecznego docierająca do storczyka również może przyczynić się do zmiany koloru liści. W takim przypadku warto przenieść roślinę w nieco bardziej zacienione miejsce.

Pojawiająca się na liściach storczyków wydzielina może informować o porażeniu przez szkodniki. Lepki, wodnisty, mleczny lub rdzawy nalot to objaw infekcji bakteryjnej. W jej zwalczeniu pomogą opryski na bazie miedzi.

src: Dlaczego liście storczyka żółkną, marszczą się i są lepkie? kanał: Make Your Life Greener

Niegroźną oznaką z kolei są zbierające się na powierzchni liści bezbarwne kropelki. Pojawiają się one w wyniku gutacji, która umożliwia roślinie pozbycie się z tkanek nadmiaru wody i soli mineralnych. Co ciekawe, w naturze storczyki w ten sposób wabią owady. Przezroczyste kropelki mogą uwidaczniać się, jeśli swoje okazy trzymamy w zbyt wilgotnym pomieszczeniu lub podlewamy je twardą wodą. Zobacz, co to znaczy » Co zrobić w takiej sytuacji? – obniżyć wilgotność oraz zwrócić uwagę na jakość wody, jakiej używamy do podlewania storczyków. Bezbarwne, nieznaczne zacieki pokazują się również, jeśli roślina zbyt długo i obficie kwitnie.

Przebarwienia na liściach storczyków pojawiają się na skutek niedoborów składników odżywczych lub pod wpływem nadmiernego nasłonecznienia. Ponownie – w tej sytuacji pomóc może przeniesienie rośliny w mniej widne miejsce oraz odpowiednie dokarmianie, zgodne ze wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu nawozu przeznaczonego dla tych roślin.

Marszczące się i wiotczejące liście storczyków świadczą o niedoborze wody. W tej sytuacji musimy zraszać roślinę zdecydowanie częściej niż dotychczas. Zwróćmy również uwagę na stan korzeni, które przecież odpowiadają za zasilanie liści – być może gniją lub są przesuszone.

Na podstawie: Dlaczego liście storczyka żółkną, marszczą się i są lepkie? Make Your Life Greener

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.