Porady ogrodnicze

Uznawany jest za symbol szczęścia i miłości. Szczawik czterolistny pięknie zdobi ogród, balkon i parapet

Szczawik czterolistny to roślina, którą można uprawiać w ogrodzie, na balkonie i tarasie, a także w domu. Jeśli spełnisz jego wymagania, odwdzięczy się atrakcyjnym wyglądem. Kwiaty szczawika są drobne i kwitną między czerwcem a lipcem. Część rośliny jest jadalna. Bulwy i liście zawierają jednak szczawian, który w nadmiarze może szkodzić zdrowiu.

Uznawany jest za symbol szczęścia i miłości. Szczawik czterolistny pięknie zdobi ogród, balkon i parapet
 Szczawik czterolistny nazywany jest potocznie kwiatem miłości albo koniczynką szczęścia. Fot.CanvaPro

Spis treści:

Szczawik czterolistny — charakterystyka

Szczawik czterolistny (z łac. Oxalis tetraphylla) pochodzi z południowej części Meksyku oraz Ameryki Północnej. Należy do rośliny szczawikowatych. Nazywa się go także szczawikiem jadalnym lub szczawikiem Deppego. Jest także byliną, co oznacza, że wraz z nadejściem zimy bądź niesprzyjających warunków traci nadziemne pędy.

Kiedy roślina nie kwitnie, przypomina czterolistną koniczynę o charakterystycznie zabarwionych liściach. Na ich wewnętrznej stronie znajduje się ciemno-fioletowa plama. Same liście mają sercowaty kształt i są symetryczne. Najczęściej cztery policzki wyrastają na końcu jednego ogonka odziomkowego.

Bylina osiąga około 25-30 cm wysokości. W czerwcu i lipcu pojawiają się drobne kwiaty, które mają różową lub fioletową barwę. Kwiatostany wyrastają kilka centymetrów ponad powierzchnię liści, które rosną w gęstych kępach. Szczawik czterolistny jest ceniony ze względu na to, że przez cały okres wegetacji wygląda atrakcyjnie. Nawet jeśli nie kwitnie, jego ciekawe liście prezentują się oryginalnie i barwnie.

szczawik czterolistny charakterystyka Szczawik czterolistny nie znosi stałej wilgoci w podłożu jak i przesuszania. Fot.123RF.com

Szczawik czterolistny — uprawa i pielęgnacja 

Szczawik czterolistny wymaga odpowiedniego stanowiska i regularnego, ale nie nadmiernego podlewania. Jego pielęgnacja powinna opierać się przede wszystkim na 5 zasadach: 

  1. kontrolowaniu poziomu wilgotności w doniczce;
  2. nawożeniu rośliny dedykowanymi odżywkami zgodnie z zaleceniami producentów,
  3. zapewnieniu szczawikowi słonecznego i ciepłego stanowiska;
  4. ochronie rośliny przed niskimi temperaturami, ponieważ nie jest mrozoodporna;
  5. zapewnieniu sukulentowi okresu wegetacji.
  • Ziemia

W przypadku szczawika czterolistnego ziemia powinna być przepuszczalna i mieć obojętny odczyn pH. Jeśli podłoże będzie stale wilgotne, może rozpocząć się gnicie cebuli. Gdyby wierzchnia warstwa gleby była zbyt zbita, wymieszaj ją z piaskiem.

Jeśli okaz sadzisz w domowej lub tarasowej donicy, zadbaj o warstwę drenażową na dnie doniczki, którą wykonasz za pomocą keramzytu, perlitu lub drobnego żwirku. Najlepiej sadzić kilka cebul obok siebie — zarówno w ogrodzie, jak i w donicy. Wówczas liście i kwiaty będą gęsto rosły, co da fantastyczny efekt.

Przeczytaj również: Najpiękniejsze rośliny wieloletnie do ogrodu. Długowieczność to ich drugie imię! 

  • Stanowisko

Stanowisko szczawika czterolistnego powinno być słoneczne lub półsłoneczne. Roślina nie lubi niskich temperatur, więc zbyt zacienione miejsce może jej nie służyć. Niewystarczająca ilość promieni słonecznych doprowadzi również do tego, że okaz nie będzie kwitł lub kwiatostany będą ubogie, niezbyt barwne.

Jeśli chcesz uprawiać szczawiaka w domu, to najlepiej, aby znalazła się w okolicy południowego lub zachodniego parapetu. Dzięki temu zapewnisz jej wystarczająco wysoką temperaturę oraz nasłonecznienie, aby mogła kwitnąć i się rozwijać.

  • Zimowanie

Bardzo ważnym aspektem w kontekście pielęgnacji szczawika czterolistnego jest zagwarantowanie mu spoczynku na okres jesienno-zimowy. Kiedy roślina kończy kwitnąć, wciąż atrakcyjnie się prezentuje za sprawą barwnych liści. Powinieneś cieszyć się jej urokami do drugiej połowy września, gdy liście zżółkną i zaczną usychać. Po tym czasie okaz należy wykopać i pozwolić mu odpocząć. Do cieplejszego miejsca należy wnieść również donice, które stały na tarasach lub balkonach.

Najlepiej zabrać go do piwnicy lub garażu, gdzie będzie cieplej niż na zewnątrz i sucho. Do rośliny nie powinna także docierać zbyt duża ilość promieni słonecznych, by nie pobudzać jej do rozwoju. Szczawik ma wypocząć, by przygotować się na kwitnienie w kolejnym roku.

Po okresie spoczynku cebulę powinno się oczyścić z ziemi i wraz z drugą połową marca/początkiem kwietnia ponownie posadzić w ogrodzie. Jeśli pominiesz okres spoczynku, roślina może nie zakwitnąć lub kwitnąć ubogo przez kolejny sezon.

szczawik czterolistny Szczawik czterolistny na delikatnej łodydze wytwarza zielone liście, a u nasady purpurowe. Fot.123RF.com

Podlewanie i nawożenie szczawika czterolistnego

Szczawik jest sukulentem, co oznacza, że ma warstwę służącą do magazynowania wody. Mimo to podlewanie szczawika czterolistnego powinno odbywać się regularnie. Roślina lubi słoneczne i ciepłe stanowisko, co przekłada się na to, że do rozwoju potrzebuje sporo nawodnienia.

Pamiętaj, by nie doprowadzić do przesuszenia stanowiska, ale także dbać o to, by ziemia nie była nadmiernie wilgotna. Latem konieczne może być nawet codzienne podlewanie. Regularnie sprawdzaj, czy gleba w doniczce nie jest przesuszona, ponieważ woda dosyć szybko paruje z podłoża w osłonce.

Nawożenie szczawika czterolistnego należy rozpocząć już od pierwszych chwil po wsadzeniu rośliny do podłoża. W okresie wegetacji szczawik powinien być nawożony co najmniej raz w miesiącu przez odżywkę dedykowaną gatunkom o ozdobnych liściach.

Przeczytaj również: Szczawik trójkątny – dlaczego roślina ta jest tak niezwykła?

Szczawik czterolistny — przesadzanie i rozmnażanie 

Przesadzanie szczawika czterolistnego odbywa się każdego roku na jesień i na wiosnę. Jesienią roślina jest przenoszona do cieplejszych warunków, a wiosną ponownie przesadzana do ziemi. Jeśli przesadzasz roślinę doniczkową, zadbaj o to, by w jednej donicy o średnicy 12-14 cm znalazły się 3-4 kłącza. Dzięki temu liście i kwiaty rosną gęsto, co wygląda bardzo naturalnie i atrakcyjnie.

Rozmnażanie szczawika czterolistnego odbywa się poprzez podział bulwy. Należy przeprowadzić go w następujący sposób:

  • Gdy jesienią liście i kwiaty uschną, przenieś roślinę do chłodniejszego pomieszczenia (temperatura powinna w nim wynosić max. 15°C).
  • Zadbaj, by roślina przeszła okres spoczynku.
  • Wiosną, gdy zaczną się pojawiać cebulki przybyszowe, odczep je od bulwy matczynej.
  • Młode cebulki wsadź do ziemi i zatroszcz się o to, by było wokół nich ciepło i słonecznie.

Szczawik czterolistny rozmnaża się w stosunkowo łatwy sposób. Bulwa matczyna jednego roku może wytworzyć nawet kilkanaście bulw przybyszowych. Dzięki temu roślina może być sadzona gęściej w ogrodzie czy donicach tarasowych. Idealnie uzupełni także ogrodowe rabaty.

Szczawik czterolistny — choroby

Szczawik czterolistny nie jest podatny na choroby. Jeśli zapewnisz mu odpowiednie nawodnienie (bez przelewania), odwdzięczy się barwnymi liśćmi oraz ciekawymi, choć drobnymi, kwiatami. Pamiętaj jednak, że nadmiar wody może doprowadzić do gnicia cebuli, więc rośliny najpewniej nie uda się uratować.

Umiarkowane podlewanie pomoże także uniknąć inwazji licznych szkodników oraz ochroni okaz przed chorobami grzybowymi. Gubienie liści u szczawika czterolistnego jest najczęściej spowodowane przesuszeniem. Niedobór wody utrudnia także kwitnienie.

Szczawik Deppego to wdzięczna roślina, którą możesz łatwo i szybko rozmnażać. Idealnie sprawdza się do rabat ogrodowych czy donic tarasowych. Rozwój i rozrost sukulentu przynoszą hodowcy wiele satysfakcji.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.