Porady ogrodnicze

Wypalanie traw – zagrożenia i kary!

Wypalanie traw to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Nie tylko nie użyźnia gleby, ale powoduje spadek plonów nawet o 30%. Wypalanie traw ma również negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Prowadzi do wzrostu ilości chorób nowotworowych, niekorzystych zmian w układzie kostnym, chorób oczu, układu oddechowego i układu krążenia. Prawnie jest zabroniony w Polsce.
Wypalanie traw – zagrożenia i kary!
REKLAMA

Niewiedza i bezmyślność

W Polsce nadal panuje przekonanie, że wiosenne wypalanie traw to najtańszy i najlepszy sposób na użyźnianie gleby. Według rolników ogień ma regeneracyjny wpływ na glebę – niszczy chwasty i dostarcza ziemi cennych pierwiastków w postaci popiołów ze spalonych roślin. To bzdura! Naukowcy już dawno temu udowodnili, że wypalanie traw nie dość, że nie użyźnia gleby to powoduje spadek plonów o 8-30%.

To mylne przekonanie prawdopodobnie przekazywane jest z pokolenia na pokolenie, dlatego tak ciężko z tym walczyć. Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że „skoro mój ojciec, dziadek i pradziadek tak robili, to z pewnością jest to skuteczne”.

By zapobiegać takim zwyczajom trzeba zadbać o lepszą edukację dzieci i dorosłych. Przy każdej okazji informować społeczeństwo o niebezpieczeństwach wynikających z wypalania traw.

Niebezpieczeństwa wynikające z wypalania traw

1. Pod wpływem spalania się resztek organicznych, ziemia ulega wyjałowieniu. Zniszczenie już 2,5 centymetrowej warstwy żyznej gleby powoduje obniżkę plonów o 6%.

2. W wyniku spalania wytwarzają się szkodliwe toksyny, które są zabójcze dla ludzi i zwierząt. Do atmosfery ulatniają się takie pierwiastki jak: azot, siarka, fosfor, potas, wapń i magnez.

3. Wypalając trawy człowiek bezpośrednio ingeruje w delikatną równowagę biologiczną. Zabija tysiące mikroorganizmów niezbędnych do wytwarzania próchnicy. Giną również bezkręgowce, owady, płazy, gady, ptaki i ssaki.

4. W płomieniach giną pożyteczne pszczoły i trzmiele. Zmniejsza to liczbę zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.

5. Jeśli wiatr przeniesie dym w stronę drogi, może ograniczyć widoczność kierowcom i przyczynić się do wypadków komunikacyjnych.

6. Ogień rozprzestrzenia się w mgnieniu oka, więc jeśli w pobliżu znajdują się zabudowania, mogą spłonąć błyskawicznie.

7. Osoba, która wypala trawy również może być narażona na niebezpieczeństwo. Jeśli na czas nie zdąży opuścić terenu, groźny dla zdrowia i życia ogień może odciąć jej drogę ucieczki. Zazwyczaj bezpośrednią przyczyną zgonu takich osób jest zawał serca, udar termiczny lub śmierć w płomieniach.

8. Wypalanie traw to również bezmyślne zatruwanie środowiska i zanieczyszczanie atmosfery. W związku z tym pogarsza się stan zdrowia ludzi i zmniejsza przeciętna długość ich życia.

9. Wypalanie traw ma również wpływ na wzrost ilości chorób nowotworowych, niekorzystne zmiany w układzie kostnym, choroby oczu, układu oddechowego i układu krążenia.

Co zamiast wypalania? 

1. Trawy i resztki roślin można przeznaczyć na paszę.

2. Pozostałości zalegające na polach można również kompostować i w ten sposób dodatkowo użyźniać glebę.

Kary za wypalanie traw

Wypalanie traw w Polsce jest prawnie zabronione. Za tego typu czynności grożą wysokie grzywny, ale również kara pozbawienia wolności. Reguluje to ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody.

Oprócz kar, jakie może wymierzyć policja i prokuratura, rolnik dodatkowo może odpowiadać przez Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kodeks wykroczeń za wypalanie traw przewiduje karę grzywny w wysokości do 5 000 zł. Jeśli wypalanie trwa kończy się pożarem okolicznych zabudowań, co zagraża zdrowiu, życiu lub mieniu, podlega to karze pozbawienia wolności od 1-10 lat.

Sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa wskazanych zdarzeń jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Agnieszka Śliwińska/Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (3)

Coralina

Glupota i bezczelnosc wielu siega zenitu, bo wiedza, ze to szkodliwe, ale jak nie poczuja na wlasnej kieszeni albo skorze to nie zmienia sie.

Margi_75

J a też jestem za karaniem !!! ... ale głupota ludzka nie zna granic :((

REKLAMA
anett13

Mój syn jest strażakiem i bardzo często nawet kilka razy dziennie jadą na akcje głupota ludzka i bezmyślność ....jestem za karaniem takich ludzi.....

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wypalanie traw – zagrożenia i kary!"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.