Niewiedza i bezmyślność
W Polsce nadal panuje przekonanie, że wiosenne wypalanie traw to najtańszy i najlepszy sposób na użyźnianie gleby. Według rolników ogień ma regeneracyjny wpływ na glebę – niszczy chwasty i dostarcza ziemi cennych pierwiastków w postaci popiołów ze spalonych roślin. To bzdura! Naukowcy już dawno temu udowodnili, że wypalanie traw nie dość, że nie użyźnia gleby to powoduje spadek plonów o 8-30%.
To mylne przekonanie prawdopodobnie przekazywane jest z pokolenia na pokolenie, dlatego tak ciężko z tym walczyć. Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że „skoro mój ojciec, dziadek i pradziadek tak robili, to z pewnością jest to skuteczne”.
By zapobiegać takim zwyczajom trzeba zadbać o lepszą edukację dzieci i dorosłych. Przy każdej okazji informować społeczeństwo o niebezpieczeństwach wynikających z wypalania traw.
Niebezpieczeństwa wynikające z wypalania traw
1. Pod wpływem spalania się resztek organicznych, ziemia ulega wyjałowieniu. Zniszczenie już 2,5 centymetrowej warstwy żyznej gleby powoduje obniżkę plonów o 6%.
2. W wyniku spalania wytwarzają się szkodliwe toksyny, które są zabójcze dla ludzi i zwierząt. Do atmosfery ulatniają się takie pierwiastki jak: azot, siarka, fosfor, potas, wapń i magnez.
3. Wypalając trawy człowiek bezpośrednio ingeruje w delikatną równowagę biologiczną. Zabija tysiące mikroorganizmów niezbędnych do wytwarzania próchnicy. Giną również bezkręgowce, owady, płazy, gady, ptaki i ssaki.
4. W płomieniach giną pożyteczne pszczoły i trzmiele. Zmniejsza to liczbę zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.
5. Jeśli wiatr przeniesie dym w stronę drogi, może ograniczyć widoczność kierowcom i przyczynić się do wypadków komunikacyjnych.
6. Ogień rozprzestrzenia się w mgnieniu oka, więc jeśli w pobliżu znajdują się zabudowania, mogą spłonąć błyskawicznie.
7. Osoba, która wypala trawy również może być narażona na niebezpieczeństwo. Jeśli na czas nie zdąży opuścić terenu, groźny dla zdrowia i życia ogień może odciąć jej drogę ucieczki. Zazwyczaj bezpośrednią przyczyną zgonu takich osób jest zawał serca, udar termiczny lub śmierć w płomieniach.
8. Wypalanie traw to również bezmyślne zatruwanie środowiska i zanieczyszczanie atmosfery. W związku z tym pogarsza się stan zdrowia ludzi i zmniejsza przeciętna długość ich życia.
9. Wypalanie traw ma również wpływ na wzrost ilości chorób nowotworowych, niekorzystne zmiany w układzie kostnym, choroby oczu, układu oddechowego i układu krążenia.
Co zamiast wypalania?
1. Trawy i resztki roślin można przeznaczyć na paszę.
2. Pozostałości zalegające na polach można również kompostować i w ten sposób dodatkowo użyźniać glebę.
Kary za wypalanie traw
Wypalanie traw w Polsce jest prawnie zabronione. Za tego typu czynności grożą wysokie grzywny, ale również kara pozbawienia wolności. Reguluje to ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody.
Oprócz kar, jakie może wymierzyć policja i prokuratura, rolnik dodatkowo może odpowiadać przez Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Kodeks wykroczeń za wypalanie traw przewiduje karę grzywny w wysokości do 5 000 zł. Jeśli wypalanie trwa kończy się pożarem okolicznych zabudowań, co zagraża zdrowiu, życiu lub mieniu, podlega to karze pozbawienia wolności od 1-10 lat.
Sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa wskazanych zdarzeń jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Agnieszka Śliwińska/Deccoria.pl