Porady ogrodnicze

Ziele długowieczności - Gynostemma pentaphyllum

Mówi się o nim, że jest „zielem długowieczności”, działa lepiej od żeń-szenia i warto nim zastąpić zieloną herbatę. Przy okazji jest pięknym pnączem, które doskonale nadaje się do uprawy w ogrodzie, na balkonie i w mieszkaniu.

REKLAMA

Jiaogulan (łac. Gynostemma pentaphyllum) to bylina pnąca z rodziny dyniowatych, wywodząca się z rejonów południowo-wschodniej Azji. Z wyglądu przypomina bluszcz pięciolistkowy, dorasta do 3-5 metrów wysokości. Walor dekoracyjny mają jej głęboko zielone, pokryte włoskami, obrzeżnie ząbkowane liście. Zakwita białymi, drobnymi kwiatami o lekko zielonkawym odcieniu. W ogrodzie znajdzie zastosowanie na kompozycjach pionowych oraz jako roślina okrywowa. Wytrzymuje mrozy do -15 st. C, więc przed zimą wymaga starannego okrycia lub przeniesienia do domu, jeśli dotychczas była uprawiana w pojemniku na tarasie. Jest gatunkiem szybkorosnącym. Bardzo dobrze nadaje się do uprawy również w mieszkaniu.

Zobacz więcej zdjęć

Wymagania i pielęgnacja
Gynostemma najlepiej rośnie na glebie żyznej, przepuszczalnej, lekko kwaśnej. Jej stanowisko powinno być dobrze oświetlone, ale niezbyt mocno nasłonecznione. W ogrodzie najlepiej uprawiać ją na wschodniej i zachodniej wystawie. Do dobrego wzrostu konieczne będzie zastosowanie podpór, bez nich roślina będzie się płożyć. Jak każdą bylinę, wczesną wiosną należy przyciąć jej pędy tuż nad ziemią – to dobrze pobudzi ją do wzrostu. Od wiosny do wczesnej jesieni dokarmiamy ją nawozami wieloskładnikowymi.

fot.123RF/PICSELL

Pielęgnacja egzemplarzy uprawianych w domu przebiega podobnie. Pamiętać jednak trzeba, że w okresie zimowym gynostemma przechodzi w stan spoczynku. Na ten czas należy ograniczyć jej podlewanie.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

konopiafarmacja

Polecam picie herbaty konopnej z malina i liścmi lipy Picie herbaty konopnej powoduje pozytywne skutki dla naszego układu nerwowego, pomaga się zrelaksować, wyciszyć i zasnąć. Ponadto jest pomocna przy migrenach, wykazuje działanie obniżające ciśnienie, regulujące poziom cukru we krwi, obniżające cholesterol. Herbata konopna wywiera imponujący wpływ na nasz organizm wzmacniając i chroniąc nasz układ immunologiczny. picie poleca się osobom dotkniętym takimi schorzeniami, jak cukrzyca, otyłość, zła przemiana materii, podwyższony poziom cholesterolu, schorzenia przewodu pokarmowego, pękające naczynka krwionośne, schorzenia układu moczowego, problemy dermatologiczne, nadciśnienie, obrzęki rąk i nóg, problemy z mikrokrążeniem i z miażdżycą a także osobom przeciążonym pracą umysłową i uczącym się. Herbatkę kupic można na www.konopiafarmacja.pl lub w Poznaniu na ul. Ratajczaka 33

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ziele długowieczności - Gynostemma pentaphyllum"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.