Porady ogrodnicze

Zioła – kalendarium uprawy

Ziołowy ogródek niezależnie od miejsca w którym go urządzimy, to łatwy sposób na zdrowie i urodę. Aby jednak uprawa przynosiła nam faktyczne korzyści, musimy trzymać się pewnych terminów i reguł. Poniżej przedstawiamy kalendarium sadzenia oraz wskazówki pielęgnacji najpopularniejszych ziół.
Zioła – kalendarium uprawy
REKLAMA

Zioła dzielą się na rośliny jednoroczne, których cały cykl rozwojowy zachodzi w czasie jednego okresu wegetacyjnego - po którym obumierają, oraz wieloletnie (tzw. byliny), żyjące więcej niż dwa lata i wielokrotnie wytwarzające nasiona.

Bazylia – marzec/kwiecień
Najlepszym miejscem na wysiew bazylii jest osłonięte i nasłonecznione stanowisko, na które nie padają ostre promienie. Świetnie więc nadaje się na parapet. Nasiona wysiewamy na przełomie marca i kwietnia, natomiast sadzonki do gruntu przesadzamy po piętnastym maja. Zbiór bazylii następuje w momencie kwitnienia czyli w lipcu i na początku sierpnia. Bazylii nie podlewamy z góry, tylko do podstawki. Jest to roślina jednoroczna, trzeba więc ją wysiewać w każdym sezonie. A oto bazylia wyhodowana przez Dekodom:

 

(kliknij na zdjęcie aby zobaczyć całą galerie)


Melisa – marzec
Jest to bylina, która najlepiej czuje się w ciepłych miejscach, które nie są narażone na działanie wiatru. Nasiona wysiewamy w połowie marca, natomiast w połowie maja, możemy przesadzić sadzonkę do gruntu. Kwitnie od czerwca do września. Melisa dobrze reaguje na częste przycinanie, dzięki czemu silnie się rozkrzewia. Przy wysiewie trzeba więc wziąć pod uwagę dodatkowe miejsce na rozrost rośliny. Zobaczmy jak Lemur uprawia melisę na swojej działce:

(kliknij na zdjęcie aby zobaczyć całą galerie)

Lawenda – marzec lub sierpień
Lawenda naturalnie występuje w mocno nasłonecznionym, suchym i wietrznym środowisku. Dobrze jest więc zapewnić jej właśnie takie warunki. Idealnie nadaje się na mocno nasłonecznione balkony i tarasy. Należy ją również oszczędnie podlewać, aby nie dopuścić do przegnicia korzeni. Jest byliną odporną na mrozy. Wysiewana wczesną wiosną lub w sierpniu, kwitnie od czerwca aż do października. Można ją także rozmnażać wiosną i jesienią przez podział kęp. A to lawenda zebrana przez Adwoa1:

 

(kliknij na zdjęcie aby zobaczyć całą galerie)

Kolendra – marzec
Kolendra będzie dobrze czuła się w dobrze nasłonecznionych miejscach - niezależnie czy będzie to nasz ogród czy kuchenny parapet. Wymaga jednak częstego podlewania. Wysiewamy ją wczesną wiosną od razu do gruntu lub doniczki docelowej, gdyż nie lubi przesadzania. Kwitnie od czerwca do lipca. Rozwijaniu się owoców sprzyja gorące, suche lato – w tym okresie, trzeba ograniczyć podlewanie. Dobrze jest również na ten czas podeprzeć łodygi, gdyż ciężar owoców może je łatwo połamać.

Majeranek – kwiecień
Majeranek to roślina jednoroczna, lubiąca ciepłe i słoneczne stanowiska osłonięte od wiatru. Wysiewamy pod koniec kwietnia, do lekkiej i przepuszczalnej gleby. Nie należy zasypywać nasion, lecz przygnieść tak, jak przy wysiewie trawy. Wymaga regularnego podlewania. W warunkach domowych i szklarniach możemy ją hodować cały rok. Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia.

Estragon - czerwiec
Estragon wymaga bardzo nasłonecznionego stanowiska - inaczej będzie bez smaku. W ciągu roku podlewamy dwa razy w tygodniu. Latem zaś, gdy roślina intensywniej odparowuje i pobiera wodę, trzeba to robić częściej. Nasiona wysiewamy w czerwcu, najlepiej do gruntu. Można również rozmnażać ją przez podział starszych ziół. Zbiór może nastąpić już w lipcu i sierpniu. A to autorski sposób Lemura na przechowywanie estragonu.

 

(kliknij na zdjęcie aby zobaczyć całą galerie)

Mięta – marzec lub kwiecień
To gatunek który najlepiej będzie czuł się w zacienionych miejscach. Ważne jest jednak, aby bardzo obficie ją podlewać. Nasiona można wysiewać w marcu oraz w kwietniu. Mięta - tak jak melisa - gdy jest odpowiednio przycinana, bardzo intensywnie się rozrasta. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Mięta rośnie w ogrodzie Babunia55:

(kliknij na zdjęcie aby zobaczyć całą galerie)

Cząber – kwiecień lub maj
To jednoroczna, wysoka roślina, która najlepiej rośnie na słonecznych, osłoniętych od wiatru stanowiskach. Nadaje się do ogrodu jak i na kuchenny parapet. Nasiona najlepiej wysiewać do doniczek od kwietnia do maja. Na przełomie maja i sierpnia, można sadzonkę przesadzić do gruntu. Zbiór następuje w lipcu poprzez obcięcie rośliny kilka centymetrów nad ziemią. Cząber bardzo szybko odrasta, dlatego już we wrześniu, możemy zebrać roślinę kolejny raz.

Lubczyk – wrzesień/październik
Lubczyk to bylina o rozłożystych liściach, która może osiągać wysokość nawet 2 m! Ze względu na swoje rozmiary a także mocno rozwinięty system korzeniowy, lepiej nadaje się do ogrodu. Nasiona wysiewamy jesienią do doniczek, wczesną wiosną zaś przesadzamy do gruntu. Są to rośliny mrozoodporne. Zbiór następuje wiosną lub jesienią. A to lubczyk w ogrodzie Babunia55:

(kliknij na zdjęcie aby zobaczyć całą galerie)

Tymianek – kwiecień lub wrzesień
Lubi ciepłe, słoneczne stanowiska, najlepiej od strony południowej. Rośliny rosnące w ogrodzie podlewamy w razie braku regularnych opadów - doniczkowe zaś, kilka razy w tygodniu. Nasiona do wykiełkowania potrzebują ciepłej temperatury. Wysiewamy je w kwietniu lub na początku września. Tymianek kwitnie fioletowymi kwiatami w lipcu i sierpniu. Tymianek w swoim ogrodzie uprawia Strefarzeczyulubionych:

(kliknij na zdjęcie aby zobaczyć całą galerie) 

 

Anna Hrynkiewicz/Deccoria.pl

Foto: ©123RF/PICSEL; © Bauer 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

super sprawa - dzięks po raz drugi... :)) Magosinek... róbta co chceta ;D

magosinek

czy ten kalendarz aktualny jest w tym roku? tj siać pod śnieg czy na śnieg?

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Zioła – kalendarium uprawy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.