Porady domowe

6 pomysłów na wykończenie ścian

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w domku jednorodzinnym czy w bloku, zawsze otaczają cię ściany. Czasem są tylko cztery, czasem znacznie więcej, ale każda ma decydujący wpływ na charakter wnętrza. Pomysłów na wykończenie ścian jest mnóstwo i stale przybywają nowe. Poniżej znajdziecie 6 propozycji na dodanie ścianom charakteru.
6 pomysłów na wykończenie ścian
Farba tablicowa
Dostępne w sklepach budowlanych farby są coraz lepszej jakości. Szybciej kryją, są odporne na szorowanie, a na dodatek - dostępne w niezliczonej ilości kolorów.  Wybór nie jest łatwy, ale jeśli macie dzieci lub jesteście dziećmi w duchu i wciąż macie potrzebę malowania po ścianach, pomyślcie o farbie tablicowej. Jest bardzo odporna. Można stosować ją również w kuchni i codziennie rysować kredą na niej coś nowego. Boicie się, że czarna ściana zbyt przytłoczy wasze wnętrze? Farby tablicowe dostępne są w najróżniejszych kolorach.  


Zanim sięgniesz po farbę tablicową!
Zastanów się, czy na pewno jest to dobre rozwiązanie w twoim domu. Pył z kredy osypuje się na podłogę i unosi w powietrzu. Może to przysporzyć kłopotów osobom z problemami układu oddechowego. Pył osadza się też na meblach. Wygląda to nieestetycznie i wymaga częstego odkurzania.

Powierzchnia, na którą chcemy nałożyć farbę tablicową musi być czysta i sucha. Warto wcześniej zapoznać się z zaleceniami producenta, gdyż niektóre z takich farb należy nakładać na zagruntowane powierzchnie. 

Naklejka 
Chcesz zmienić coś w swoim mieszkaniu szybko, tanio, bez bałaganu i dezorganizacji, towarzyszącej poważniejszym remontom? A może chcesz tylko zatuszować jakąś plamę na ścianie? Jeśli tak, wypróbuj naklejki. Dostępne są w różnych kolorach, wzorach i rozmiarach. Wykonane są z folii samoprzylepnej. Czasem pokryte dodatkowo laminatem, który zwiększa ich trwałość i odporność na wilgoć. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób lubiących częste zmiany. Naklejkę montuje się bardzo szybko. Równie łatwo można się jej pozbyć. Niestety, po odklejeniu nie można przykleić jej po raz drugi. 


Jeśli podoba Ci się pomysł pisania po ścianach, a nie chcesz się bawić z malowaniem farbą tablicową, możesz zamówić naklejkę "tablicę". W przypadku, gdy pomysł z tablicą okaże się chybiony, naklejkę łatwo usuniesz. 

Przyklejając naklejkę trzeba zadbać by powierzchnia, na której ją montujemy była równa, sucha i odtłuszczona. Warto też na wszelki wypadek zaopatrzyć się w klej do tapet. Może się zdarzyć, że w wyniku dużej zmiany temperatury lub mocnej farby lateksowej, naklejka będzie wymagała delikatnego podklejenia.
 
Tapeta
Na rynku tapet dzieje się bardzo dużo. Coraz powszechniejsza jest produkcja tapet na indywidualne zamówienie. Dotyczy to zarówno fototapet jak i tapet graficznych. Możemy wybrać również podłoże na jakim zostanie wydrukowana tapeta. Najczęstszym materiałem jest papier lateksowy, często dodatkowo zabezpieczony warstwą laminatu, który zabezpiecza przed zabrudzeniem. Do wyboru mamy również podłoże winylowe z podkładem fizelinowym, papier satynowany, płótno bawełniane a nawet folię samoprzylepną. 

Miłośnicy klasycznej elegancji, powinni rozważyć kupno tapet tekstylnych, produkowanych z naturalnych lnów i jedwabi. Dzięki szlachetnym splotom (splot żakardowy czy satynowy) są luksusowym tworzywem do wykończenia ścian. Dla bardziej ekstrawaganckich klientów producenci tapet tekstylnych,przygotowali ofertę tapet imitujących np. skórę krokodyla. Dzięki zastosowaniu różnych materiałów i nowoczesnych technologii  niektóre tapety przedstawiają różne wzory w zależności od kąta padania światła. 

 

Fototapety
Od dawna już nie kojarzą się ze staroświeckimi wnętrzami, w których dominowały te z lasem lub palmą. Dziś fototapeta niekoniecznie pokrywa całą ścianę od góry do dołu. Są dostępne w różnych rozmiarach, na odpowiadających nam podkładach. Mogą być tradycyjnie przyklejane klejem, lub wydrukowane na folii samoprzylepnej, co znacznie ułatwia ich aplikację. 


 
Dosyć tanią alternatywą jest wytapetowanie ścian starymi gazetami. Mozaika czcionek daje bardzo ciekawy efekt. Gazety można połączyć z plakatami i afiszami lub użyć ich zamiast gazet. A może zamiast ścian wytapetować nimi sufit? To rozwiązanie poleca się raczej do wysokich wnętrz, gdyż optycznie obniża wysokość ścian.

Często przed nałożeniem tapety, powierzchnię trzeba zagruntować. Należy pamiętać, że różne podkłady tapet wymagają innych klejów. Warto w tej sprawie poradzić się fachowca lub obsługi sklepu, w którym nabywamy produkt. Tapety z łączonym wzorem nastręczają nieco problemów. Trzeba je kupić w większej ilości. Każdy kawałek takiej tapety dobrze jest wyciąć z ok. 15 cm zapasem. Delikatnie dopasować w miejscu łączenia wzorów, a następnie dociąć nożykiem monterskim do odpowiedniej długości.

 
 
Panele gipsowe i z tworzyw sztucznych
Chcesz by twoje ściany miały wyraźną fakturę i oryginalnie się prezentowały? Zapoznaj się z ofertą producentów paneli ściennych. Mogą być z gipsu lub tworzyw sztucznych. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Jeśli wolisz mocno trójwymiarowy efekt, zastosuj panele gipsowe, które mogą mieć różne wyprofilowane wzory: fale, kostki, plaster miodu czy figury geometryczne.

 
W przypadku stosowania takich płyt w kuchni, łazience lub innym pomieszczeniu o dużej wilgotności, trzeba wybrać odpowiednio zaimpregnowane płyty. Panele są przeznaczone do malowania, co daje nieskończone możliwości aranżacji. Montuje się je przy użyciu gipsu szpachlowego, kleju do gipsu lub kleju montażowego.

 

Panele z tworzyw sztucznych mogą być gładkie, o wykończeniu matowym, bądź błyszczącym. Można je barwić, lakierować i laminować. Paletę ich wzorów ogranicz jedynie wyobraźnia. Spotkać można panele imitujące drewno, kamienie naturalne, beton lub tkaninę. Ze spienionego poliuretanu, wykonuje się panele o fakturze podobnej do tynku, które można wytłaczać w dowolne wzory 3D.

Panele najczęściej mają kształt kwadratu lub prostokąta. Są bardzo lekkie, trwałe, odporne na ścieranie i zabrudzenia. Są wodoodporne, przez co stanowią ciekawą alternatywę dla glazury w kuchniach i łazienkach. Panele montuje się na drewnianym lub aluminiowym stelażu, przytwierdzając je odpowiednimi wkrętami, zszywkami, gwoździami lub klipsami. Niektóre panele montuje się specjalnym klejem.

 
Drewno
Wykończenie ścian drewnem to nie tylko boazeria. To całe mnóstwo innych możliwości. Coraz większą popularność zdobywają  okładziny ścienne z płyt fornirowanych (cienkich kawałków drewna, naklejanych na płytę pilśniową, wiórową lub sklejkę). W przeciwieństwie do drewna nie ulegają odkształceniom. Czasem zamiast płyt fornirowanych używa się sklejki. Na rynku dostępne są także oryginalne mozaiki z różnych gatunków drewna. Do loftów i wnętrz o surowym charakterze, stosuje się surowe płyty OSB i płyty pilśniowe.

 
Panele z drewna, płyt OSB i płyt pilśniowych można zamontować na stelażu, lub przytwierdzić klejem montażowym. Drugie rozwiązanie wydaje się być jednak prostsze. Ponadto, nie wymaga nawiercania otworów, które mogą psuć efekt wizualny.

 
Kamień
Dużą popularność  w Polsce zdobyły wykończenia z kamienia. Mnogość rodzajów kamienia, pozwala na  różnorodne ich wykorzystanie. Bardzo elegancko prezentuje się kamień polerowany. Szeroko wykorzystuje się Rkamienie łamane, obrabiane strumieniem wody, satynowane, matowe. Najczęściej z użyciem we wnętrzach kojarzony jest marmur. Podobne właściwości mają wapienie z okolicy Kielc, które występują w ciepłej gamie kolorystycznej - od jasnych beżów do brązów. Ciekawie we wnętrzach prezentuje się piaskowiec oraz łupek. Warto łączyć kamienie o różnej strukturze i połysku, uzyskując oryginalne kompozycje. 

 
Kamień na okładziny ścienne można zakupić w formie przygotowanych do ułożenia mozaiki. Przypominają układem cegiełki lub szachownice. Są też dostępne w wielkich płytach. Kamień montuje się niemal identycznie jak płytki ceramiczne, choć w przypadku nierównych powierzchni stosuje się metodę wspornikową lub układanie na podsypce. Dużym plusem okładzin kamiennych jest łatwość utrzymania ich w czystości. Wystarczy na początku użytkowania zabezpieczyć je środkami impregnującymi.

 Emilia Pyrz  Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.