Rośliny domowe

Te rośliny lubią ciemno. Urosną w każdym kącie

Kupując nową roślinę, musisz wziąć pod uwagę jej zapotrzebowanie na światło. Jednak nie każde miejsce w domu jest odpowiednio nasłonecznione. Wtedy warto sięgnąć po kwiaty, które lubią cień. Poznaj najlepsze rośliny cieniolubne do mieszkania!

Te rośliny lubią ciemno. Urosną w każdym kącie
Istnieje wiele kwiatów, które lubią cień. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Czym się charakteryzują rośliny domowe cieniolubne? 

Jeśli pragniesz mieć piękne rośliny, a twoje mieszkanie nie jest zbytnio nasłonecznione, nic straconego! Rośliny cieniolubne doniczkowe dobrze znoszą ograniczony dostęp do światła i świetnie sprawdzą się w miejscach zacienionych. Niewiele osób wie, że nawet szyby okienne zmniejszają dopływ światła o około 25%, dlatego wybór roślin cieniolubnych jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na wprowadzenie zieleni do mieszkania. Długo magazynują wodę, więc trudno je przesuszyć. Uwielbiają je wszyscy zapominalscy i zapracowani, więc jeśli rzadko bywasz w domu i nie pamiętasz o regularnej pielęgnacji kwiatów, będą dla ciebie idealnym rozwiązaniem. 

Wszystkie kwiaty cieniolubne do domu dobrze funkcjonują w warunkach ograniczonego dostępu do naturalnego światła, jednak pamiętaj, że nie ma roślin, które mogą żyć bez słońca.  

Kwiaty zwisające cieniolubne 

Kwiaty zwisające cieniolubne to w większości pnącza. Tego typu rośliny mają charakterystyczne korzenie i wąsy czepne, haczykowate kolce oraz wijące się łodygi. Mogą być wykorzystywane jako żywa kurtyna kwiatowa, kwitnący parawan czy nawet roślinna ściana. To rośliny przykuwające uwagę i świetnie wkomponowujące się w aktualne trendy. Pasują zarówno do tradycyjnych wnętrz, jak i mieszkań wykończonych w nowoczesnym stylu. 

  • Filodendron (Philodendron)  

Rośliny tego gatunku występują w wielu odmianach, z których większość stanowią odmiany pnące. W warunkach naturalnych rosną w klimacie tropikalnym, więc decydując się na ich uprawę, musisz zapewnić im odpowiednią temperaturę (minimum 15 stopni Celsjusza) i zadbać o dużą wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym będziesz je hodować.  

Jeśli marzy Ci się efektowna domowa dżungla, rozważ uprawę poniższych gatunków. 

  • Filodendron pnący (Philodendron scandes) – jego pędy osiągają do 2 metry długości. Jest stosunkowo łatwy w uprawie i dość mało wymagający. 
  • Filodendron czerwieniejący (Philodendron erubescens) – charakteryzuje się bardzo szybkim tempem wzrostu. Jest w stanie osiągnąć nawet 4 metry długości. 
  • Filodendron postrzępiony (Philodendron pedatum) – dorasta do 3 metrów długości. 
Zobacz więcej zdjęć
  • Paproć (Polypodiopsida)  

To jeden z najpopularniejszych kwiatów zwisających cieniolubnych. Rośliny tego gatunku bywają kapryśne i mogą sprawiać nieco problemów. Wymagają regularnego zraszania i wilgotnego podłoża. Paproć występuje w wielu odmianach. W Polsce najpopularniejszy jest „Nefrolepis wyniosły” (Nephrolepis exaltata) o długich pierzastych liściach. Jednymi z najwyższych i najprostszych w uprawie podgatunków tej paproci są odmiany „Harrisii” i „Bostoniensis” o charakterystycznie pofałdowanych liściach. 

Paprocie wymagają zraszania i częstego podlewania. Fot.123RF/PICSEL

Przeczytaj: Dlaczego moja paprotka usycha? Jak pielęgnować paprocie w domu?

  • Lampion chiński (Ceropegia Wooda) 

To stosunkowo łatwa w uprawie roślina o zwisających pędach. Naturalnie występuje w rejonach Afryki Południowej, lecz w Polsce uprawiana jest jako roślina pokojowa. Dobrze znosi trudne warunki, takie jak na przykład ograniczony dostęp do wody i światła. Ze względu na cienkie pędy z liśćmi w kształcie serc, nazywana jest lampionem chińskim.  

  • Patyczak zwisający (Rhipsalis cassutha) 

Ceniony jest ze względu na swój oryginalny wygląd. To bardzo atrakcyjna roślina z rodziny kaktusowatych, która naturalnie rośnie w Ameryce Południowej i Ameryce Północnej. Nie jest zbyt wymagająca. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje jedynie dobrze przepuszczalnej gleby i okresowego spryskiwania. Lubi rozproszone światło słoneczne i miejsca częściowo zacienione. Patyczak zwisający wyróżnia się nagimi pędami, które zwisając, tworzą gęste, zielone kiście. Dobrze sprawdza się w mieszkaniach o nowoczesnym aranżu.  

  • Kodonante (Codonanthe crassifolia) 

To roślina, której pędy przypominają warkoczyki. Jest łatwa w uprawie i doskonale nadaje się do hodowli pokojowej. Wymaga przepuszczalnego podłoża i nie potrzebuje intensywnego podlewania. Między kolejnymi nawadnianiami odczekaj do pełnego wyschnięcia ziemi. Odpowiednio pielęgnowana roślina kwitnie białymi, niedużymi kwiatami. Najbardziej efektowne są jednak pnącza rośliny, które rosną bardzo gęsto i są mocno rozgałęzione. 

Rośliny do cienia o pokroju pionowym 

Prezentują się bardzo atrakcyjnie i dostojnie, jednocześnie ożywiając wnętrze. Najczęściej mają pochodzenie tropikalne, więc świetnie nadają się do wykreowania prywatnej domowej dżungli.  

Zobacz więcej zdjęć
  • Monstera (Monstera) 

Popularność zdobyła nie tylko ze względu na urodę, ale również wytrzymałość. Jest stosunkowo łatwa w uprawie, jednak pamiętaj, by nie przesadzić z podlewaniem  – nie lubi nadmiaru wilgoci. W Polsce wielką popularnością cieszy się monstera dziurawa (Monstera deliciosa) występująca w kilku ciekawych odmianach m.in.: 

  • Monstera deliciosa „Monkey Mask”, 
  • Monstera deliciosa „Thai Constellation”, 
  • Monstera deliciosa „Variegata”. 

Przeczytaj: Najczęstszy powód opadania liści. To dlatego monstera choruje

  • Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) 

Jeśli pragniesz mieć w swoim domu kawałek popularnego ostatnio Zanzibaru, zamiokulkas zamiolistny będzie doskonałym wyborem. Naturalnie występuje w tanzańskim raju, ale skutecznie można go uprawiać również w polskich domach, w których utrzymuje połysk liści i intensywne zabarwienie. Ceniony jest ze względu na swoją wytrzymałość. Uśmiercić go można tylko w przypadku nadmiernego podlewania. 

Przeczytaj: Zamiokulkas - nawożenie, rozmnażanie i najlepsze stanowisko

  • Sępolia fiołkowa (Saintpaulia ionantha) 

Roślina popularnie zwana jest fiołkiem afrykańskim. Pochodzi z południowej Afryki, jednak nie potrzebuje intensywnego światła. Sępolii wystarczy rozproszone światło i wilgotna, żyzna gleba. Roślina ceniona jest ze względu na łatwość uprawy i bujne kwitnienie, które może utrzymywać się przez cały rok! 

Fiołek (sępolia) bez problemu poradzi sobie w zacienionym miejscu. Fot. 123RF/PICSEL

Przeczytaj: Domowa uprawa fiołków afrykańskich. Najważniejsze zasady pielęgnacji sępolii

  • Bluszcz (Hedera) 

To roślina, która świetnie sprawdza się w pokojach o ograniczonej dostępności do światła słonecznego. Bluszcz lubi światło rozproszone lub miejsca zacienione. Wymaga żyznej gleby i oszczędnego podlewania. 

  • Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) 

Naturalnie występuje na terenach Ameryki Środkowej i Południowej oraz Azji Południowo-Wschodniej. Bardzo lubi wilgoć – wymaga regularnego podlewania i zraszania liści. Jako jedna z nielicznych roślin cieniolubnych domowych obficie kwitnie. Jeśli się postarasz, będziesz mógł cieszyć się jej białymi kwiatami nawet kilka miesięcy. 

Zobacz więcej zdjęć

Uprawa roślin cieniolubnych w domu 

W większości przypadków kwiaty lubiące cień w domu preferują glebę żyzną, wilgotną i przepuszczalną. Niezależnie od gatunku, zawsze warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym będzie przebywać roślina. W miejscach chłodnych uprawiaj paprocie i rośliny cebulowe. W warunkach o umiarkowanej temperaturze – araukarię, cisus, bluszcz, szeflerę, figowiec pnączy czy howeę. W miejscach ciepłych najlepiej odnajdą się zielistka, dracena, filodendron, difenbachia, monstera, scindapsus i zroślicha. 

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.