fot. Pixabay.com
Styl skandynawski narodził się w Szwecji, a jego prekursorem był artysta Carl Larsson (1853 – 1919). Znając północne, chłodne, długie zimowe poranki i wieczory twórca zaczął malować kolorowe i jasne akwarele, przedstawiające codzienne życie Szwedów. Odtąd zaczęto rozjaśniać wnętrza, aby zatrzymać dzień jak najdłużej.
Wnętrza w stylu skandynawskim to przede wszystkim pomieszczenia jasne, dominuje w nich kolor biały co sprawia, że są minimalistyczne. Charakteryzują się funkcjonalnością, wygodą i estetyką. Ściany są matowe, gładkie, a kolor biały może mieć w sobie domieszki szarości, bądź ecru. Podłogi wykonane są z naturalnego drewna, często bielonego- ze sporych desek o szerokich słojach. Styl ten ma na celu optyczne powiększenie powierzchni mieszkania, uzyskane poprzez rozjaśnianie pomieszczeń. Często wiąże się to z rezygnacją z ozdób okiennych, firan, zasłon, aby wpuścić do pomieszczenia jak najwięcej światła.
RODZAJE STYLÓW SKANDYNAWSKICH
Styl skandynawski rozwinął się w trzech odmianach: duńskiej, szwedzkiej i fińskiej.
Pierwszy styl - duński charakteryzuje się subtelnością, romantycznością i łagodnością. Meble mają obłe formy. Ponadto w takim wnętrzu znaleźć można różne fantazyjne detale i płynne linie. Przedmioty przede wszystkim mają charakter funkcjonalny, jednakże nie przeszkadza im to w ich jakże szlachetnej i wyrafinowanej formie. Przełamywany jest często niebieskimi, żółtymi, bądź wrzosowymi dodatkami.
Kolejny styl - fiński jest zupełnie odmienny od poprzedniego. Znaleźć w nim można kanciaste formy. Bazowym kolorem niezmiennie jest biały, skontrastowany natomiast z czernią, grafitem, a także odcieniem gorzkiej czekolady. Cechują go zgeometryzowane bryły oraz meble wykonane z giętkiej sklejki
W stylu szwedzkim odnajdziemy największy minimalizm i surowość. Takie wnętrza są lekkie z jasnym drewnem i przeważającą bielą. Odnajdziemy w nich także niewielką liczbę prostych dekoracji, mnóstwo ekologicznych rozwiązań, ale przede wszystkim dużo światła i lekkości.
DODATKI WE WNĘTRZU - STYL SKANDYNAWSKI INSPIRACJE
Pomimo iż wnętrza skandynawskie są minimalistyczne, to każdy element dekoracyjny spełnia tam ogromną rolę. Spajają one całą aranżację nadając jej indywidualnego charakteru. W obecnych czasach modnym trendem jest eklektyzm – czyli łączenie różnych stylów - szczególnie starszych ze współczesnymi, które dają często ciekawy efekt. Dlatego też niezmiernie istotną kwestią jest właściwe dobranie dodatków. W salonach umieszcza się krzesła w stylu vintage w odpowiedniej dla tego stylu kolorystyce. Całość może uzupełniać industrialna lampa, bądź jeżeli domownicy preferują bardziej ekologiczne rozwiązania, może to być lampa wykonana własnoręcznie np. z butelek.
Podejmując aranżację industrialną, możemy wzbogacić pomieszczenie metalową szafką na klucze czy lampą nożycowo składaną – te elementy nadadzą wnętrzu przemysłowy klimat. W stylu skandynawskim wszelkie elementy dekoracyjne są wykonane z naturalnych materiałów: drewna, ceramiki, szkła, tkaniny. Pomimo iż jest to styl charakteryzujący się surowością to nie może w nim zabraknąć poduszek, czy też ciepłych pledów. Na ścianach można spotkać liczną kolekcję obrazków, ramek, ułożonych w ciekawy sposób, chociaż coraz częściej są one po prostu ustawiane na półkach. Ponadto, na ścianach widnieją także trofea w postaci poroża. Inne dodatki to: szklane świeczniki, butelki i plecione kosze. Popularna jest również typografia stosowana jako dekoracyjne papierowe literki umieszczane na ścianach, czy półkach.
Fenomen tego stylu polega na tym, że możemy często zmieniać aranżacje nie dokonując wielkich i kosztownych modernizacji. Tajemnicą sukcesu są białe ściany, na których możemy wyeksponować różnego rodzaju dekoracje nie bojąc się przy kolejnych zmianach, że nie będą pasowały do koloru ścian. Biel na ścianach jest na tyle minimalistyczna, iż zabawa dodatkami nie zaburzy nam harmonii.
DIY – CZYLI ZRÓB TO SAM
Osobny akapit należy poświęcić skrzynkom i paletom. Można z nich samodzielnie wykreować fantastyczne meble, które idealnie wpasowują się w stylistykę skandynawską. Są to między innymi łóżka krzesła, półki i wiele innych. Poniżej przedstawiam kilka pomysłów na ich zastosowanie.
CHARAKTERYSTYKA STYLU SKANDYNAWSKIEGO W PIGUŁCE
- przestrzeń, natura, światło, funkcjonalność;
- kolory: jasne barwy, przede wszystkim biel, delikatne szarości, przełamywane często niebieskimi, żółtymi, bądź wrzosowymi dodatkami, przy wnętrzach fińskich będą to kolory: czarny, grafitowy i czekoladowy;
- materiały: rodzime drewno, szorstki kamień, najlepiej prezentuje się jesion i brzoza;
- tkaniny: bawełna, len, wełna, pledy o grubym splocie, szorstkie tkaniny, wiklina, juta, kamień;
- dodatki: praktyczne, nieliczne, tworzą akcent kolorystyczny w białym wnętrzu, nadają wnętrzu indywidualności, eklektyzm.
W POSZUKIWANIU INSPIRACJI
W obecnych czasach warto szukać inspiracji na blogach, których w internecie jest pod dostatkiem. Ukazywane są w nich różne punkty widzenia, tak więc każdy może znaleźć coś dla siebie.
Warto także inspiracji szukać wśród skandynawskich projektantów i artystów, m.in. Arne Jacobsen, czy Alvar Alto. Jako wykształceni specjaliści prezentują wysokiego poziomu projekty, uczmy się zatem od najlepszych!
Często wystawy w muzeach poświęcone są tematyce skandynawskiej. Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie organizowało w 2012 roku wystawę poświęconą współczesnej architekturze norweskiej 2005 – 2010. Szczęśliwcy, którzy wiedzieli o tym wydarzeniu z pewnością wyszli z niej z głową pełną inspiracji.
… ale to przede wszystkim Wy dostarczacie nam od groma inspiracji. Niesamowicie liczne galerie zdjęć udostępnianych przez Was stanowią o ogromnym zainteresowaniu tą tematyką.
Masz ciekawe pomysły na aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim? Wiesz jak wykonać nowatorskie dekoracje? Chcesz się pochwalić własnym projektem mebla? Zapraszamy do komentowania i podziwiania pomysłów oraz inspiracji miłośników dobrych wnętrz!
Deccoria.pl