Art. Spons.

Pomysły na aranżację balkonu, tarasu i małego ogrodu według Doroty Szelągowskiej

Oaza i miejsce relaksu w środku miasta? Wydaje się niemożliwe? A jednak! Zapoznaj się z cennymi poradami profesjonalistki, bo kto, jak nie Dorota Szelągowska, urządzi cię lepiej? Poznaj jej autorskie pomysły na aranżację balkonu w bloku, tarasu i małego ogródka i stwórz swój własny, zielony zakątek na kilku metrach kwadratowych.

Pomysły na aranżację balkonu, tarasu i małego ogrodu według Doroty Szelągowskiej

Balkon w bloku – pomysł na aranżację dodatkowego zielonego pokoju 

Balkon, nawet mały, to ogromne możliwości aranżacji i „przedłużenia” mieszkania. Trzeba tylko przestać myśleć o nim jako o składziku czy graciarni. Przestrzeń jest ograniczona, a każdy centymetr kwadratowy na wagę złota, dlatego wstawianie tam niepotrzebnych rupieci nie jest najlepszym pomysłem. Balkon także nie jest dobrym miejscem na rower – warunki atmosferyczne nie będą go tam rozpieszczać.

Jak urządzić balkon w bloku jakich wiele? Mamy do dyspozycji 6 m2 w nowym budownictwie. Oto ściągawka, jak stworzyć klasyczny zielony salon bez ekstrawagancji.

Punkt pierwszy – jeśli twój balkon stanowi przechowalnię wszystkiego tego, co ludzie na balkonach zazwyczaj trzymają – uporządkuj go i opróżnij z niepotrzebnych elementów. Potem będzie już tylko przyjemniej.

Teraz odpowiedz sobie na bardzo ważne pytanie – co planujesz na nim robić? W małej przestrzeni, mówiąc wprost, nie można mieć wszystkiego i konieczne jest wybranie najważniejszej funkcji. Jeśli chcesz mieć miejsce do relaksu, gdzie rano można wypić kawę, w południe poczytać książkę, a wieczorem posiedzieć z ukochaną osobą – czytaj dalej!

Strona świata, na jaką wychodzi twój balkon, jest bardzo ważna. To od tego zależy dobór roślin i elementów aranżacji, na przykład na południowym balkonie sprawdzi się daszek, ale ten sam daszek nie sprawdzi się na tym samym południowym balkonie, jeśli wykonasz go z nagrzewającej się pleksi. Wniosek? Na południowy balkon wybierz specjalny półparasol, czyli parasol posiadający tylko połowę „kapelusza”, z nogą umieszczoną w podstawie, którą można przysunąć bezpośrednio do ściany.

Najprawdopodobniej na podłodze twojego balkonu jest już brzydka glazura, która wymaga ukrycia. Jeśli planujesz zaaranżować część ogrodową – wybierz sztuczną trawę dobrej jakości, natomiast w części wypoczynkowej dobrze sprawdzą się drewniane panele zewnętrzne.

Teraz wypoczynek. Dwa niewielkie fotele i stolik z praktycznego technorattanu to połączenie idealne. Technorattan to tworzywo sztuczne wzorowane na rattanie naturalnym, które wyróżnia się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, a zwłaszcza promienie UV. Warto też wybrać meble zaprojektowane w taki sposób, aby na zimę można było ustawić je jeden na drugim. To bardzo fajne rozwiązanie!

Oświetlenie balkonu to kolejna ważna rzecz do przemyślenia. Jeśli nie masz dodatkowego punktu elektrycznego na zewnątrz – postaw na lampę podparasolową, która nawet pozwoli ci czytać książki nocą. Romantyczny klimat stworzysz zaś dzięki lampkom solarnym umieszczonym w donicach.

Balkon w bloku to sąsiedzi i przechodnie, od których na pewno chcesz się jakoś odgrodzić. Na własnym balkonie przecież wolałbyś czuć się domowo i intymnie. „Dziurawą” lub przezroczystą barierkę możesz więc wyłożyć wiklinową matą, a dodatkowo powiesić donice z wiszącymi kwiatami. To najtańsze i najlepsze rozwiązanie.

Zieleń to w ogóle najpiękniejsza ozdoba balkonu w bloku! Postaw na donice z tujami, karłowatą jabłonkę, niezapominajki i azalie. Nieśmiertelne pelargonie to klasyka, która nigdy nie wyjdzie z mody, więc nie krępuj się i stwórz wspaniałą kompozycję z ich udziałem. A jeśli lubisz gotować - pomyśl również o zielniku.

Dorota inspiruje! Poznaj jej pomysły i dowiedz się, jak pięknie urządzić swoje wnętrza >>

sprytne rozwiązania dla małego balkonu

Taras – aranżacja przestrzeni z grillem i wygodnym wypoczynkiem 

Taras daje zdecydowanie więcej możliwości aranżacji niż mały balkon. Wiele niuansów czy detali związanych z planowaniem tarasu jest zbieżnych z pracami przy aranżacji balkonu: uporządkowanie hodowanych tam mopów i rupieci, strona świata, na jaką wychodzi taras, to, czy musisz zasłonić barierki i co odgrodzi cię od ulicy najlepiej, potrzebujesz też zadaszenia, roślin, mebli oraz oświetlenia. Poza tym taras to większa przestrzeń, w której mogą pojawić się dodatkowe elementy. Nasz taras to powierzchnia 205 cm x 470 cm, przez co pozwala na wstawienie grilla.

Bo kto z nas nie lubi od czasu do czasu pogrillować? Wieczorne spotkania z przyjaciółmi czy leniwe sobotnie popołudnia przy grillu – kto by tak nie chciał na własnym tarasie?

No więc grill – cudowna sprawa. Trzeba tylko pamiętać, aby na taras wybrać grill elektryczny. Podczas smażenia na tradycyjnym węglowym grillu unosi się sporo zapachów, a poza tym stwarza to zagrożenie pożarowe i choć nasze prawo nie zabrania grillowania na tarasie, to zgodnie z zasadami balkonowego savoir vivre'u lepiej tego nie robić. Jeśli więc chcesz pozostać w serdecznych kontaktach z sąsiadami – nie stosuj się do powiedzenia „Wolnoć, Tomku, w swoim domku”, nie warto.

grill elektryczny na tarasie

Ponieważ taras to spora przestrzeń – nie musisz ograniczać się do niewielkich foteli, śmiało możesz tu wstawić komplet wypoczynkowy z kanapą. Ciekawym rozwiązaniem są wygodne do montażu i użytkowania zestawy fabrycznie zmontowanych mebli, które wystarczy tylko wyciągnąć z kartonów i voilà. Dodaj miękkie poduchy pokryte odpornym na deszcz materiałem i rozkoszuj się pięknie zaaranżowanym, idealnym do relaksu i równie odpowiednim do kulinarnych eksperymentów tarasem. Zasłużyłeś!

Dorota inspiruje! Poznaj jej pomysły i dowiedz się, jak pięknie urządzić swoje wnętrza >>

Mały ogród – pomysły na aranżację zielonej przestrzeni w zabudowie szeregowej

Jeśli zaś należysz do tych szczęśliwych mieszczuchów, którzy mogą cieszyć się ogrodem choćby w wersji mini – gratulujemy! Nawet mały przydomowy ogród to duże możliwości aranżacji.

Mamy więc klasyczny ogródek w zabudowie szeregowej: ok. 30 m2 z tyłu domu. Jeden bok stanowi elewacja budynku, a trzy pozostałe to płoty oddzielające od posesji sąsiadów. Co zrobić z taką przestrzenią?

Możesz przetestować kilka rozwiązań. Trawnik na większości terenu? To dobry pomysł, ale tylko w teorii. W praktyce utrzymanie trawnika na tak małym metrażu jest trudne, a wyjmowanie kosiarki dla takiego skrawka powierzchni spowoduje, że prawdopodobnie będziesz robić to tylko raz na rok. Przez resztę roku kosiarka będzie zawadzać ci w garażu. Jeśli przy okazji nie jesteś specjalistą z zakresu uprawy roślin – postaw na podłogę z deski kompozytowej. Z jej pomocą stworzysz bardzo przyjemny i łatwy w utrzymaniu „ogrodo-taras”.             

W twoim tajemniczym miejskim ogrodzie warto wydzielić jadalnię i miejsce do spędzania wieczorów z bliskimi oraz strefę relaksu. Ponieważ jest to przestrzeń pod gołym niebem – zamiast kompletu wypoczynkowego wybierz hamak i pufy ogrodowe. Hamak przywoła skojarzenia z beztroskim wakacyjnym lenistwem, zapewniając przy tym wygodę podczas czytania książek, surfowania po sieci czy relaksowania się w towarzystwie ukochanego dwu- lub czworonoga. 

Taka przyjemność nie musi wcale dużo kosztować – zamiast gotowca ze sklepu solidny hamak możesz zbudować i zainstalować samodzielnie. Bo czymże byłyby aranżacje Doroty bez elementów DIY? Poniżej przedstawiamy instrukcję, jak wykonać hamak krok po kroku. Ten wytrzyma obciążenie ok. 120 kg. 

kobieta na hamaku w ogrodzie
Ważnym elementem wystroju tarasu czy małego ogrodu są tekstylia. Nic nie wniesie takiej przytulności do twojej zielonej oazy. Miękkie poduszki, obrus, zewnętrzny dywan czy kolorowe koce można łatwo schować do domu w razie deszczu i równie łatwo wysuszyć czy uprać, jeśli zmokną. Efekt jest wart tego niewielkiego wysiłku!

Kolejną rzeczą, która w małym ogrodzie znaleźć się powinna, jest oświetlenie. Masz wyprowadzoną instalację elektryczną na zewnątrz? Super, lampa na elewacji to w takim wypadku dobre rozwiązanie. Jeśli zaś w twoim ogrodzie prądu brak – z pomocą przychodzą producenci. Na rynku obecnych jest mnóstwo produktów oświetleniowych do zastosowania zewnętrznego, które zasilane są bateriami lub mini panelami solarnymi. Ciekawym rozwiązaniem są LED-owe łańcuchy świetlne z modnymi dużymi żarówkami, które w dzień będą romantyczną dekoracją, a po zmroku roztoczą łagodną poświatę i rozjaśnią przestrzeń.

A skoro już ustaliliśmy, że nie jesteś specjalistą z zakresu uprawy roślin – postaw na duże doniczki. Kwiaty, które przyjmą się i pięknie w nich zadomowią, możesz przecież po jakimś czasie przesadzić do ziemi. 

Dorota inspiruje! Poznaj jej pomysły i dowiedz się, jak pięknie urządzić swoje wnętrza >>

Pamiętaj, że nieważne, czy posiadasz mini ogródek na osiedlu, taras czy mały balkon w bloku. Wszystkie te miejsca możesz zamienić w swoją prywatną zieloną oazę i strefę relaksu. Wystarczy tylko, że poświęcisz im trochę czasu. A warto! Nic nie zastąpi błogich chwil odpoczynku po ciężkim dniu w twojej własnej, pięknie zaaranżowanej przestrzeni.

Artykuł powstał we współpracy z Castorama.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.