Wasza Deccoria

Przyjemność tworzenia

Rozmowa z Katarzyną Izydorczyk - specjalistkę od  decoupage'u, filcowania i scrapbookingu. Pani Katarzyna opowiada o swoich marzeniach, pasjach i szeroko pojętej sztuce zdobienia.
REKLAMA

Jak zaczęła się Pani pasja?
Moje zainteresowanie rękodziełem zaczęło się już w dzieciństwie. Od kiedy pamiętam zawsze coś rysowałam, lepiłam, malowałam, wyklejałam... Na różne okazje robiłam własnoręcznie prezenty dla bliskich mi osób. Ale z techniką decoupage’u zetknęłam się prawie 8 lat temu. Bardzo chciałam wówczas odnowić stare zniszczone meble i szukałam techniki, która dałaby im drugie życie. Na włoskich stronach znalazłam zdobione w ten sposób przedmioty, które wyglądały na ręcznie malowane, jednak powtarzalność motywów nasuwała przypuszczenia, że są one na te przedmioty naklejane, a tło domalowywane. Myślałam wtedy, że to rodzaj kalkomanii i długo szukałam w Polsce producenta papierów z takimi wzorami, ale niczego stosownego nie znalazłam, bo materiałów do decoupage w Polsce po prostu jeszcze nie było.

Dopiero po jakimś czasie zobaczyłam przedmioty zdobione wzorem, który skądś znałam. Nie dawało mi to spokoju, gdzie mogłam ten konkretny wzór widzieć? Dopiero przypadkiem, przy jakiejś wizycie w markecie, zobaczyłam go na papierowych serwetkach. Natychmiast zakupiłam całą paczkę i po powrocie do domu postanowiłam okleić nimi co się da. Nie było to wcale takie proste, ponieważ nie wiedziałam jeszcze jaki klej będzie najlepszy, a serwetki strasznie się marszczyły. Jednak wiedziałam, że jestem na dobrej drodze i tak zaczęły się moje eksperymenty i przygoda z techniką serwetkową, czyli odmianą decoupage’u.


 

Skąd czerpie Pani pomysły na zdobienia?
Lubię obserwować to, co mnie otacza. Zawsze fascynowały mnie różne faktury, desenie, wzory i ich zestawienia. Czasami natchnieniem są stare zdjęcia, czasami urzeka mnie jakiś zauważony przypadkiem przedmiot, innym razem jest to obraz czy rycina. Naprawdę różnie to bywa, zwykle jest to coś, co po prostu wpadnie mi w oko i zrobi na mnie wrażenie.

 

Czy każdy może wykonywać takie dekoracje?
Wszystko zależy od tego co ma Pani na myśli mówiąc „takie”. Na pewno każdy może bez większych problemów opanować podstawy konkretnej techniki. Nie są to bowiem rzeczy trudne. Jednak bardzo się przydaje tak zwany zmysł plastyczny. Ważne jest wyczucie kolorów, umiejętność ich łączenia czy łatwość tworzenia poprawnej kompozycji. Tego też można się co prawda nauczyć, jednak często jest to dość intuicyjne. Jeden to po prostu ma, drugi niekoniecznie. Jak z każdymi zdolnościami. Jednak najważniejsze jest chyba to, czy robienie takich dekoracji sprawia danej osobie przyjemność, czy ma ona ochotę na tego typu zajęcia. Jeśli tak – nic nie stoi na przeszkodzie. Jest to z pewnością świetny sposób spędzania czasu, ponieważ niezwykle rozwija kreatywność.Od czego warto zacząć tak, by się nie zniechęcić?
Od nauki podstaw. Zawsze warto wiedzieć na czym dana technika polega, czym się pracuje, na czym i dlaczego. Pozwala to zaoszczędzić dużo czasu, nerwów i wreszcie pieniędzy.


Jakie ma Pani rady dla początkujących?
By nie tracili cierpliwości po pierwszych, samodzielnych, nieudanych próbach. Często więcej jesteśmy się w stanie nauczyć właśnie jak nam coś nie wyjdzie. I warto dokładnie czytać wszelkie instrukcje. Albo po prostu wybrać się na kurs.

Czy można gdzieś kupić Pani rękodzieła?
Obecnie, nad czym boleję, nie mam niestety zbyt wiele czasu na tworzenie sporej ilości przedmiotów dla galerii, dlatego od czasu do czasu powstają pojedyncze egzemplarze, które są dostępne w mojej pracowni. Zdarza się też, że wykonuję przedmioty na konkretne zamówienie.

Czy ma Pani jeszcze jakieś pasje?
Fotografia, gotowanie, dekoracja wnętrz, grafika komputerowa, książki, muzyka, a kiedyś nawet latanie na szybowcach :)

A o czym marzy Katarzyna Izydorczyk?
Nie będę oryginalna. Marzę o tym by doba stała się gumowa. Bardzo wielu rzeczy chciałabym się jeszcze nauczyć, poznać. Tylko czasu nie chce być więcej ;)

Już w sobotę będziecie mogli spotkać się z Panią Katarzyną na Zlocie Deccorii.  Specjalnie dla Was przygotowała dwa pokazy:

14:30 – 16:00  Pokaz filcowania: Jak robić kwiaty z filcu

16:15 – 17:45 Pokaz decoupage: Postarzanie przedmiotów

 

Serdecznie zapraszamy!

Redakcja Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

toja1

przepiękne prace :))))

grzesilona

Podziwiam talent! Zazdroszczę wszystkim tym którzy będą na zlocie i będą uczestniczyli w pokazach pani Katarzyny

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Przyjemność tworzenia"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.