fot. 123RF/PICSEL
Według nowych zasad selektywnej zbiórki odpadów należy je dzielić pięć frakcji. Dla przypomnienia:
Do niebieskich kubłów wyrzucamy: papier, tekturę, karton, zeszyty, czasopisma, papier pakowny, książki w miękkich okładkach. Nie mogą do nich trafić: tłuste lub zabrudzone papiery, papier z folią (np. często wydawany w sklepach spożywczych do zapakowania pieczywa), papier termiczny, tektura powleczona sztucznym surowcem (kartony po mleku), tapety. Plastikowe i metalowe części z papierowych opakowań należy wcześniej usunąć!
W żółtym pojemniku na metale i tworzywa sztuczne powinny się znaleźć: zgniecione butelki, nakrętki od słoików i butelek, plastikowe opakowania i woreczki, puszki, foliowany i woskowany papier, folia aluminiowa, folia spożywcza, koperty z folią bąbelkową, produkty z gumy, „biodegradowalny” plastik, garnki, zakrętki. Nie należy wyrzucać do niego elektrośmieci, sprzętów AGD, pojemników po wyrobach garmażeryjnych, butelek po płynach chłodniczych, silnikowych oraz olejach spożywczych.
Do kubła zielonego, na odpady ze szkła, trafiają przede wszystkim szklane butelki, słoiki, opakowania kosmetyczne. Nie można wyrzucać do niego luster, żarówek, naczyń żaroodpornych, ceramiki, szklanych talerzy, szkła okiennego, reflektorów, szkieł okularowych.
Pojemnik w kolorze bio przeznaczony jest na bioodpady: resztki jedzenia takie, jak obierki po warzywach i owocach, ogryzki, skorupki po jajkach czy fusy z kawy. Nie wolno wrzucać do niego mięsa i ryb, oleju jadalnego, kurzu z odkurzacza.
Do szarego lub czarnego pojemnika na odpady zmieszane wyrzucamy: resztki mięsa, zużyte produkty higieniczne, zabrudzony papier, potłuczone lustra, wyroby z porcelany i podobne, tekstylia. Przeważnie wszystko to, czego nie byliśmy w stanie dopasować do kolorowych pojemników. Wyjątkiem są substancje niebezpieczne (kwasy, wodorotlenki, jak np. popularny kret do rur), leki, baterie – te należy oddać np. do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.