Wideo Deccoria

Ekologicznie. Segregujemy śmieci: plastik, metale i szkło

Oglądajcie i żyjcie "Ekologicznie". Sylwia Majcher i Ela Sawerska pokażą Wam, jak łatwo i szybko wejść na ścieżkę eko i żyć zgodnie z duchem idei zero waste! Proste rozwiązania i sprytne pomysły nie tylko przyczynią się do poprawy kondycji środowiska, ale i portfela. Wystarczy zmienić kilka nawyków, by w domowym budżecie zostało coś na wakacje i nie tylko!

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Według nowych zasad selektywnej zbiórki odpadów należy je dzielić pięć frakcji. Dla przypomnienia: 

Do niebieskich kubłów wyrzucamy: papier, tekturę, karton, zeszyty, czasopisma, papier pakowny, książki w miękkich okładkach. Nie mogą do nich trafić: tłuste lub zabrudzone papiery, papier z folią (np. często wydawany w sklepach spożywczych do zapakowania pieczywa), papier termiczny, tektura powleczona sztucznym surowcem (kartony po mleku), tapety. Plastikowe i metalowe części z papierowych opakowań należy wcześniej usunąć!

W żółtym pojemniku na metale i tworzywa sztuczne powinny się znaleźć: zgniecione butelki, nakrętki od słoików i butelek, plastikowe opakowania i woreczki, puszki, foliowany i woskowany papier, folia aluminiowa, folia spożywcza, koperty z folią bąbelkową, produkty z gumy, „biodegradowalny” plastik, garnki, zakrętki. Nie należy wyrzucać do niego elektrośmieci, sprzętów AGD, pojemników po wyrobach garmażeryjnych, butelek po płynach chłodniczych, silnikowych oraz olejach spożywczych.

 

Do kubła zielonego, na odpady ze szkła, trafiają przede wszystkim szklane butelki, słoiki, opakowania kosmetyczne. Nie można wyrzucać do niego luster, żarówek, naczyń żaroodpornych, ceramiki, szklanych talerzy, szkła okiennego, reflektorów, szkieł okularowych. 

Pojemnik w kolorze bio przeznaczony jest na bioodpady: resztki jedzenia takie, jak obierki po warzywach i owocach, ogryzki, skorupki po jajkach czy fusy z kawy. Nie wolno wrzucać do niego mięsa i ryb, oleju jadalnego, kurzu z odkurzacza.

Do szarego lub czarnego pojemnika na odpady zmieszane wyrzucamy: resztki mięsa, zużyte produkty higieniczne, zabrudzony papier, potłuczone lustra, wyroby z porcelany i podobne, tekstylia. Przeważnie wszystko to, czego nie byliśmy w stanie dopasować do kolorowych pojemników. Wyjątkiem są substancje niebezpieczne (kwasy, wodorotlenki, jak np. popularny kret do rur), leki, baterie – te należy oddać np. do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

sylvi91

Segregacja odpadów na 5 frakcji jest błędem. Pojemnik na ZMIESZANE to pomyłka. Jak można mieszać w jednym tekstylia, zbite szkło i mięso? Cała metoda traci wtedy sens. Segregacja domowym sposobem powinna być prosta, Jedynym rozsądnym wyjściem jest zapoznanie się z metodą segregacji #369sortwaste bazującej na matematycznym równaniu, które opisuje każdy typ odpadu z gospodarstwa domowego, także te płynne. Zapraszam na 396sortwaste.pl

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ekologicznie. Segregujemy śmieci: plastik, metale i szkło"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.