Wideo Deccoria

Nasz nowy dom – niezwykła metamorfoza

Dom pani Teresy i jej wnuczki liczy przeszło pół wieku. Trudna sytuacja rodzinna sprawiła, że przez lata go nie odnawiano. Stan budynku dramatycznie się pogorszył, co spowodowało, że część jego pomieszczeń przestała nadawać się do zamieszkania. Do dyspozycji domowniczek został zaledwie jeden pokój i kuchnia, których stan również pozostawiał wiele do życzenia.

REKLAMA

Pani Teresa i jej piętnastoletnia wnuczka Zuzanna mieszkają same w starym domu w Złotej Górze. Matka dziewczynki zmarła na guza mózgu, kiedy ta była jeszcze mała; ojciec nie interesował się losem dziecka. Rodzina utrzymuje się z dwóch rent. Ich wysokość ledwie wystarcza na pokrycie bieżących wydatków, nie wspominając o kosztach remontu czy napraw domu. Przez lata stan budynku pogarszał się, co spowodowało, że część pomieszczeń przestała nadawać się do dalszego użytkowania. Domowniczki zostały zmuszone do dzielenia jednego, ciasnego pokoju. Starsza kobieta spała w nim na wersalce, młodsza – na rozkładanym fotelu. W kuchni, obok typowych dla tego miejsca sprzętów, mieściło się również biurko, przy którym dziewczyna odrabiała lekcje oraz... prowizoryczna kotłownia.

src: Polast, "Nasz nowy dom"

Takie warunki nie zapewniały ani komfortowego wypoczynku, ani prywatności. Jak przyznaje pani Teresa, wszystko w domu było przestarzałe i wymagało wymiany lub odnowienia. Budynek nie został w pełni wykończony – sień była niedocieplona, a w ściany w spiżarce nieotynkowane. Niektóre elementy instalacji elektrycznej wykonano niechlujnie. Stary piec węglowy, który ogrzewał dom, zaczął stwarzać zagrożenie dla jego mieszkanek. Przez lata eksploatacji wiele elementów w łazience uległo zniszczeniu. Ze ścian zaczęła odchodzić farba, kruszyły się płytki, a na suficie powstały zacieki i pojawiła się pleśń. Znajdujące się w niej wyposażenie nie było przystosowane do potrzeb starszej, nie w pełni sprawnej osoby. Natychmiastowej renowację wymagał również przeciekający dach.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (3)

ekonto

Niezwykła inicjatywa Polsatu, dzięki niej wiele rodzin odzyskało wiarę w ludzką dobroć. W tym odcinku pokazano 2 kobiety, które wprawdzie dbały o swój dom, ale remont przerastał ich możliwości. Otrzymały pięknie odremontowane i urządzone pomieszczenia i wygląda na to, że nie zmarnują wydanych na ten cel pieniędzy. Oby dalsze ich życie było radosne i jasne, jak barwy tego domu!

arbor

Wielkim błędem jest, gdy wygodne łóżko dostaje 15-latka, a starsza pani musi codziennie rozkładać i składać miejsce do spania. W dodatku nie może iść spać, gdy w pomieszczeniu inni oglądają telewizję. To powtarza się prawie w każdym odcinku i jest dla mnie nie do zaakceptowania, chociaż bardzo lubię ten program. Ktoś mógłby powiedzieć, że babcia i tak sporo zyskała, ale czy nie mogła zyskać więcej na stare lata?

REKLAMA
hanka122

przepięknie. lubię oglądać programy, w których kompletne rudery zamieniają się w miejsca wyglądające przyzwoicie.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Nasz nowy dom – niezwykła metamorfoza"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.