Porady ogrodnicze

Efektowne przemiany ogrodu: od czego zacząć urządzanie kawałka zieleni przy naszym domu?

Niezależnie od tego, czy dysponujemy kilkoma hektarami, czy mamy niewielki kawałek zieleni, schemat prac nad upiększeniem naszej loży chilloutu będzie wyglądał podobnie. Jak zaaranżować ogród, by rozłożyć w nim hamak, grillować, oglądać seriale i pić kawę z widokiem na soczystą zieleń?

Efektowne przemiany ogrodu: od czego zacząć urządzanie kawałka zieleni przy naszym domu?

Fot. Dla każdego chillout będzie oznaczał coś innego /123RF/PICSEL

Nadeszło upragnione lato, a wraz z nim – wyczekiwany czas chilloutu na świeżym powietrzu. W artykule podpowiadamy, jak zadbać o własny kawałek zieleni, balkon czy ogród, by spędzanie w nim czasu z przyjaciółmi było czystą przyjemnością. Partnerem publikacji jest Somersby, organizator akcji „Graj w kolory”, w której wygrać można 5 x 50 000 zł oraz 50 x 5 000 zł na kolorowe odświeżenie swoich balkonów, ogrodów czy działek. Dodatkowo laureaci nagród głównych otrzymają profesjonalne projekty ich własnych stref chilloutu.

Planowanie

Aranżacja ogrodu musi się zacząć od zaplanowania jego wyglądu, bez tego zapanuje chaos. Odpowiedzmy sobie na pytanie, co powinno się w nim znaleźć. Prócz trawnika, bylin, krzewów czy drzew z pewnością będziemy chcieli, by w ogrodzie były także elementy małej architektury: stanowisko na grill, taras, ławka, donice, pergola, altanka itp. Musimy także wyznaczyć ścieżki i rabaty.

Ogród można samodzielnie zaplanować i urządzić. Gdy jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto je skonsultować ze specjalistą. Fachowiec doradzi nam m.in. jakie rośliny wybrać, aby bez względu na porę roku nasza przestrzeń pozostała zielona, dobierze także kwiaty w zależności od stopnia nasłonecznienia.

Styl

Następnym krokiem będzie określenie charakteru naszej przestrzeni. Nie musimy się kurczowo trzymać założeń danego stylu, ale warto określić, jaki efekt chcemy uzyskać, by uniknąć chaosu. Możemy postawić na styl skandynawski, czyli krótko przystrzyżony trawnik, płaski taras z drewnianych desek, wrzosy w donicach i prostą altanę, a nawet balię ogrodową. Jeśli lubimy nieco bardziej sielskie klimaty, do gustu przypadnie nam styl rustykalny. Jego klimat tworzą liczne kwiaty (malwy, słoneczniki, łubiny, róże, niezapominajki), a także drewniane elementy, jak niskie płoty, ławki, huśtawki. Do takiego ogrodu idealnie pasują również girlandy lampek.

Loża chilloutu

Kluczowym miejscem będzie strefa, w której będziemy mogli usiąść i spotkać się ze znajomymi lub obejrzeć film. W końcu po to tworzymy ogród. Przeważnie mieści się ona na tarasie. To, jak będzie wyglądać, zależy od naszych potrzeb.

Może się tam znaleźć wiszący fotel w stylu boho, świeczki, poduszka do medytacji i mata do jogi. Fani kina zdecydują się raczej na zaaranżowanie przestrzeni umożliwiającej seanse: mogą tam być leżaki i miejsce na ekran projekcyjny, by spędzać wieczory, oglądając filmy z przyjaciółmi. Miłośnicy gotowania z pewnością będą woleli altanę z murowanym grillem i dużym stołem, umożliwiającym ucztowanie.

Trawnik

Trawnik przeważnie zajmuje największą część ogrodu. W sklepach dostępne są gotowe mieszanki traw, które wybieramy w zależności od naszych potrzeb. Warto zrezygnować z częstego koszenia trawnika – dzięki temu znacznie lepiej zniesie on upały, a my ograniczymy zużywanie wody.

W ostatnim czasie bardzo modne stały się łąki kwietne. Nie dość, że kosimy je maksymalnie dwa razy do roku, to jeszcze pięknie kwitną od wiosny do jesieni. Dodatkowo sprzyjają środowisku: nie trzeba ich podlewać, gdyż zatrzymują wodę dużo lepiej niż trawa, zwalczają zanieczyszczenia, stanowią dom dla owadów i drobnych ssaków, ptaków i płazów, a wiele kwiatów na łące przyciąga pszczoły.

Dobór roślin

Pamiętajmy, że jeśli mieszkamy przy ruchliwej drodze, krzewy tworzące nasz żywopłot powinny być odporne na zanieczyszczenia, a także sól używaną do posypywania dróg zimą. Z pewnością sprawdzą się cisy albo berberysy. Musimy też uwzględnić wielkość i kształt działki. Jeśli jest bardzo mała, możemy pogłębić teren – stanie się nieco „wklęsła”, dzięki czemu przestrzeń będzie większa. W przypadku gdy jest wąska – postawmy na rośliny wertykalne, na przykład tuje przy płocie. Przy wyborze warto postawić także na te miododajne. Takie posunięcie to wsparcie procesu zapylania roślin. Co przyciągnie pszczoły do naszego ogrodu? Nie tylko byliny jak choćby lawenda wąskolistna, ale także pnącza jak popularny bluszcz pospolity.

Zanim ruszymy na zakupy do sklepu ogrodniczego warto wykonać analizę gleby, sprawdzić osłonięcie przed wiatrem oraz nasłonecznienie działki. Od tego zależy wybór roślin – niektóre z nich mogą się nie przyjąć w nieodpowiednim środowisku. Jeżeli się na tym nie znamy, warto to zadanie powierzyć specjalistom od zieleni.

Partnerem publikacji jest Somersby

Materiały promocyjne

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.