Zrób to sam

Baśniowy ogródek, czyli sposób na rozbitą doniczkę

Każdemu z pewnością choć raz w życiu zdarzyło się niechcący coś rozbić. Być może był to ulubiony kubek, może talerz lub lusterko. A może właśnie doniczka pełna ukochanych kwiatów, które natychmiast należało przesadzić do nowego pojemnika? Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Poznajcie prosty sposób na uratowanie doniczki i zmienienie jej w coś niebywale pięknego.

REKLAMA

Doniczka została rozbita, ale to jeszcze nie powód, żeby od razu kupować nową! Jeżeli nie rozpadła się całkowicie, to znaczy zachowała się co najmniej połowa glinianej struktury, można z niej stworzyć tzw. fairy garden, czyli baśniowy ogródek. Wewnątrz uszkodzonego naczynia projektuje się  miniogródek, wykorzystując pozostałe odłamki oraz dodając nowe (często ręcznie robione) elementy przywodzące na myśl magiczny świat, jak np. płotki, domki, mostki, sadzawki, drabinki, ludzkie lub zwierzęce figurki. Zbudowanie go wbrew pozorom nie jest trudne, a efekt jest zachwycający! Doniczka będzie prezentować się o wiele piękniej i samo tworzenie jej może stać się waszym nowym, odprężającym hobby.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Jardines en Lata (@jardinesenlata)

Fairy gardens przyjmują różną formę – wszystko zależy od waszej wyobraźni. Składają się głównie ze „schodków”, ale do środka potłuczonego naczynia wkładane są również mniejsze doniczki. Zaprojektowanie baśniowego ogródka to dobry moment, aby zaprzyjaźnić się z sukulentami. To ciekawe, różnokształtne i różnobarwne, małe rośliny przyzwyczajone do długotrwałych susz. Ich organy charakteryzują się mięsistym i grubym wyglądem (więcej na ich temat: Sukulenty w domu). Doskonale uzupełniają budowę miniogródka, gdy posadzimy je na „piętrach” utworzonych z odłamków gliny.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez miimii (@miimii6180)

Jak wykonać baśniowy ogródek?

Do stworzenia baśniowego ogródka będziecie potrzebować:

- rozbitej doniczki;
- łopatki ogrodowej (lub innego podobnego narzędzia);
- ziemi do uprawy kwiatów;
- kamyczków;
- roślin, m.in. sukulentów;
- mchu doniczkowego;
- dekoracji takich jak np. ławeczka, drogowskaz, latarnia itp.

REKLAMA
REKLAMA

Krok 1

Przygotujcie ziemię do uprawy kwiatów i wysypcie ją na dno zniszczonej doniczki. Następnie chwyćcie jeden z największych odłamków naczynia i spróbujcie umieścić go w glebie, tuż przy ściance doniczki (obrazek nr 1 poniżej). Podsypcie go ziemią w celu ustabilizowania.

Potem postępujcie w identyczny sposób z kolejnymi kawałkami. Starajcie się układać je naprzemiennie, coraz wyżej i wyżej, cały czas przytwierdzając je do całej konstrukcji ziemią. Wreszcie powinny powstać "piętra", na których będą mogły rosnąć rośliny (obrazek nr 2 poniżej).

Krok 1. Tworzenie pięter.
Źródło zdjęcia: Screenshot, Youtube.com:
Cleverly / Enchanting: Transform a broken flowerpot into a fairy garden

Krok 2

Rozplanujcie nasadzenie roślin. W niniejszej instrukcji posłużono się głównie sukulentami, ale na każdym piętrze doniczki możecie uprawiać inny gatunek (niemniej dobrze jest wcześniej zorientować się, czy te rośliny w bliskim sąsiedztwie będą się lubić!). Sadzajcie je od dołu do góry, aby wzmocnić najpierw fundament konstrukcji. Gdy już sadzonki znajdą się tam, gdzie zamierzaliście, w wolnej przestrzeni zasadźcie mech doniczkowy.

Krok 2. Sadzenie roślinek i ozdabianie.
Źródło zdjęcia: Screenshot, Youtube.com: Cleverly / Enchanting: Transform a broken flowerpot into a fairy garden

Już prawie gotowe!

Od waszej wyobraźni zależy, co zechcecie dodatkowo umieścić w baśniowym miniogródku. Na przykładowym zdjęciu poniżej widać ławeczkę, latarnię oraz drogowskaz. Dodatkowo część ziemi pozostała odkryta, żeby rozsypać na niej białe kamyczki (obrazek nr 3). Całość wygląda fantastycznie! Jest to projekt prosty, ale bardzo efektowny. My z chęcią zamontowalibyśmy jeszcze małą drabinkę na drugim piętrze oraz biały płotek na „parterze”.

Gotowa baśniowa doniczka.
Źródło zdjęcia: Screenshot, Youtube.com: Cleverly / Enchanting: Transform a broken flowerpot into a fairy garden

Izabela Osiadły - Deccoria.pl
Zdjęcie główne: Pixabay.com/Zdjęcie miniaturki: 123RF.com

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Baśniowy ogródek, czyli sposób na rozbitą doniczkę"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.