Forum

Porady ekspertów - Ogród bez tajemnic – na pytania odpowiada Magdalena Mucha

Forum eksperckie

Najmodniejsze rośliny

maja_30

Jakie są w tym sezonie najmodniejsze rośliny? :)

nataliajakubas

Maju, Trudno mówić o modzie na konkretne rośliny czy gatunki. Projektując kompozycje roślinne można stylizować je wg kształtujących się trendów w architekturze krajobrazu. Zdecydowanie na topie są (w Polsce zaczynają być) ogrody EKO. Zwraca się coraz większą uwagę na dostosowanie gatunków do zaistniałych warunków glebowych, ograniczanie gatunków obcych na rzecz rodzimych i możliwie jak najmniejszą ingerencję w profil glebowy - nie tworzy się specjalnych warunków dla roślin, tylko wykorzystuje istniejące. Ponadto, zgodnie z tą ideą rośliny powinny być tak dobrane aby ogród stanowił część krajobrazu otaczającego dany teren! Z odpowiednio dobranym ogrodzeniem ogród zdecydowanie powiększa się optycznie. Jednocześnie Polacy coraz częściej decydują się na odważne awangardowe rozwiązania i tym samym ciekawe egzotyczne rośliny. Wracają do mody "rośliny lat 50-tych": paprocie, irysy, tawuły,róże, bzy (często w nowych niezwykle atrakcyjnych odmianach), które nierzadko stosowane są w zupełnie nowoczesnych minimalistycznych założeniach. Ps. Tujom mówimy stop :P To subiektywne odczucie - jest wiele dużo ciekawszych propozycji roślin odgradzających od sąsiadów :) Pozdrawiam Natalia

Bejka

"Ps. Tujom mówimy stop :P To subiektywne odczucie - jest wiele dużo ciekawszych propozycji roślin odgradzających od sąsiadów :)" Dlaczego tujom mówimy stop??????? Jeśli nie tuje to jakie rośliny byłyby najlepsze???? I takie żeby były eko,,,,,,,,,,, Pozdrawiam:)

nataliajakubas

Zaznaczam, że moja opinia na temat Thuji jest bardzo subiektywna i rozumiem, że wielu osobom może się ona podobać. Ja zawsze staram się namawiać moich klientów na inne rozwiązania, ponieważ: Thuje czyli żywotniki są w Polsce od dawna związane z krajobrazem cmentarza i zupełnie nie rozumiem tak dużej popularności tej roślinki. Polecam rozejrzeć się na cmentarzu przy najbliższej wizycie. Owszem wygodna jest, ciąć nie trzeba wcale, tylko trochę rudzieje zimną, kolory też ma różne no i szybka osłona od sąsiada. Nie jest ona natomiast naturalnie występującą w Polsce, a jest traktowana jako taka. Ponadto zakwasza podłoże, co nie zawsze w ogrodach jest wskazane (inne rośliny tego nie tolerują). Za thuje proponuje pnącza na ogrodzeniach, jałowce (znacznie lepiej wytrzymujące warunki miejskie), żywopłoty z cisa (długowiecznego i nie zmieniającego koloru nawet zimą), albo po prostu kompozycje z wąskich krzewów liściastych i iglastych – będące prawdziwą i ORYGINALNĄ ozdobą ogrodu. Zaryzykuję kolejne stwierdzenie: Thuje są jak krasnale ogrodowe :) Pozdrawiam Natalia

nocny_drwal

po pierwsze nie tuje, czy thuje, bo ta roślina ma polską nazwę i powinniśmy jej używać. a jeżeli nie, to może przejdźmy na łacinę wszystkich roślin? Polacy nie gęsi i żywotniki mają! dla czego nie żywotnikom?: 1: jest to roślina typowo cmentarna, o złym jonizowaniu powietrza, negatywnie oddziałująca na ludzi 2: jest to roślina smutna, nigdy nie kwitnie, nie przebarwia się, cały rok jest tak samo brzydka 3 : czy rzeczywiście w zimie się opalamy i potrzebujemy być ściśle odgrodzeni od sąsiadów? 4: są setki ładniejszych roślin, które w Polsce dopiero wchodzą nieśmiało do ogrodów. można je podziwiać w Europie zachodniej, gdzie od dawna cieszą się powodzeniem. u nas szkółkarze robią żywotniki na miliony, bo innych roślin nie potrafią (taki szkółkarz, to nie szkółkarz) 5: proszę popatrzyć na żywopłoty ze śliwy wiśniowej 'Pissardi', czy chociażby czeremchy zwyczajnej 'Coloratus', lub nawet pęcherznic 'luteus', czy 'diabolo'. te rośliny w sezonie biją na głowę żywotniki, a zimą czy naprawdę muszą być ozdobne? 6: jak ktoś chce zimą, to np dereń biały 'sibirica' o krwistych pędach, klon palmowy 'sangokaku' o jeszcze lepszym efekcie (chociaż to nie bardzo żywopłotowa roślina), kalina bodnanteńska 'Dawn' kwitnąca od listopada do marca 7:według każdej książki od sztuki ogrodowej, roślina iglasta to tzw. szkielet ogrodu. sadzi się je w kilku miejscach, jako element stały, niezmienny w swym charakterze, a do niego dodaje kwitnące upiększacze. nigdy na odwrót. tak więc ogród typu żywotniki dookoła, a w środku trawa, to nie ogród. mogę jeszcze powymieniać, ale chodzi o to, że młode pokolenie ludzi zajmujących się tym tematem (ja jestem szkółkarzem i projektantem zieleni), będzie odchodzić od żywotników. jest to relikt lat 90, kiedy to po tamtym systemie ludzie zaczęli zakładać sobie ogrody. żywotniki, jako rośliny łatwe do rozmnożenia (nie trzeba żadnych umiejętności by rozmnożyć żywotnika), utożsamiane z zachodnim luksusem, sadzone przez nowobogackich, by oddzielić się od pospólstwa.

_lilaa

do roslin w cudzysłowiu "modnych" ostatnio, myślę że można zaliczyć trawy ozdobne: miskanty, trawe pampasową (wkońcu przezimowała mojej znajomej), przepiekne ostnice, kostrzewy owcza czy sina, turzyce i inne. są roślinami stosunkowo malo wymagającymi, stosowanymi przeważnie w nowoczesnych aranżacjach, pośród których znajdziemy odmiany na skarpy (np.kostrzewa) czy lubiące rosnąć w pobliżu oczek wodnych jak np. manna mielec. wysokości takich dekoracyjnych traw siegaja od około 20 cm do powyżej 200 cm. falujące na wietrze idealnie nadaja się do zmiękczenia twardego - urbanistycznego krajobrazu lub wprowadzenia zwiewnego elementu do kompozycji roslinnej z krzewów formowanych lub innych iglaków.

Nutka

Storczyki! Nigdy nie wychodzą z mody, zawsze eleganckie i pięknie sie prezentują, choć nie łatwo jest je utrzymać. Polecam również mniej wymagająca i szybko rosnącą, zawsze zieloną ZAMIĘ :)

LozkaWodne

Sadzę że Dracena Sandera znana bardziej jako Lucky Bamboo. Jest to wyjątkowa roślina, ze względu na kształt jaki może posiadać. Nie wymaga wiele uwagi, wystarczy tylko woda.

grzegorz_ok

Żywotniki to plaga większości ogrodów w mojej okolicy. Niby zimą ma być zielono ale tak jak mówicie - mi też taka zieleń kojarzy się z cmentarzem. Ostatnio byłem na spacerze gdzie jedna cześć osiedla była wybudowana ok 10 lat temu a druga jest sprzed 2-3 lat. Na tym pierwszym straszą iglaki - nawsadzane bez umiaru jako młode rośliny dziś wyglądają koszmarnie. Zacieniają przestrzeń i wyglądają paradoksalnie bardziej smutno niż nagie pędy roślin liściastych..

grzegorz_ok

co do roślin modnych - to na pewno warto zainteresować się trawami, bambusami i turzycami. Natomiast moda w świecie roślin to chyba tylko nowości w odmianach jakie wprowadzają szkółki - np. magnolie o kremowożółtych kwiatach, niebieskie tulipany. Wszystko zależy od kompozycji. Jeśli potrzebujesz projektu ogrodu chętnie Ci pomogę

Odpowiedz w temacie

Najmodniejsze rośliny

Edytuj wypowiedź

Najmodniejsze rośliny

Wstaw zdjęcie

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń post

Czy na pewno chcesz usunąć ten post? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja