Forum

Projekty - Wizualizacje

Jaki sprzęt dla projektanta wnętrz?

Dashiki

Jaki sprzęt potrzebny jest projektantowi wnętrz, oprócz dobrego laptopa oraz programu do przygotowania projektu?

sintek

A o jaki sprzęt konkretnie chodzi? Komputer, oprogramowanie etc? Zależy co zamierzasz robić, czy do wizek potrzebujesz? Czy tylko do rysunków techn. Pzdr. Podobno wystarczy ołówek i głowa pełna pomysłów :D

Dashiki

Chodzi mi glownie o sprzet mniej wiecej jakies jakosci laptop oraz czy dalmierz rowniez potrzebny? Przy okazji czy zakladajac dzialalnosc projektanta wnetrz potrzebna mi jest skonczona jakas szkola architektoniczna badz typu podobna uczelnia, czy tez wystarczy sama koncepsja umyslu:)? Czy w przypadku wystawiania faktur przed nazwiskiem musi przyc "arch." Kowalski Jan??

sintek

Witam, no to jedziemy z koksem. 1) SPrzęt komputerowy jest zdecydowanie potrzebny. Laptop. Hm... Konfiguracji CI nie podam bo nie ma to sensu im mocniejszy tym lepiej. A teraz na rynku można naprawdę parę dobrych okazji wyłowić. 2) Dalmierz. My radzimy sobie zwykłymi taśmami. Ale taki bajer jak dalmierz laserowy to jest super. Można sporo czasu zaosczędzić i latania po drabinach :D 3) Co do tytułu. Fakturami to bym się nie martwił. Wystawiasz i cześć :D i kaska płynie (to optymistyczny wariant, pesymistycznego nie podam). Musisz rozróżnić, czy chcesz się zajac samą dekoracją, czy czymś trochę wiekszym. Jeśli odpowiada Ci drugi zakres, to zdecydwoanie szkółka by się przydała. Musisz mieć chociaż ogólne pojecie o architekturze, budowlance, technologii, p.poż. Uwierz, architektura wnętrz i robienie mieszkań to 2 zupełnie różne sprawy. Z czasem zobaczysz, że mieszkania to ciężki kawałek chleba, a na większych projektach lepiej sie zarabia, mniej stresu i problemów. Trochę zagmatwanie to napisałem, jak coś to zapodaj więcej pytań. Później rzucę okiem. Pozdrawiam

Dashiki

Bardzo wyczerpujaca odpowiedz, dzieki wielkie! Od jakiegos czasu bardzo mnie interesuje projektowanie wnętrz, ale niestety moja przyszlosc poszla w kierunku ekonomi a projektowanie chcialbym traktowac jako "hobby" (dodatkowe pieniadze) dlatego też zastanawial mnie fakt czy koniecznie musze miec skonczona odpowiednia szkole aby móc swiadczyć takie uslugi, no i oczywiście wystawiac fakturki :). Niestety nie mam nikogo znajomego w tej branzy dlatego tez jedynym ratunkiem bylo forum :) Jesli chodzi o oprogramowanie to bralem pod uwage CadDecora. Orientujesz sie w opini tego programu?? Pozdrawiam

sintek

Jeśli chcesz jako hobby traktować, ale przy okazji zarabiać, to musisz sobie zarezerwować sporo czasu. Niestety nie znam tego programu, ale poszperaj na forum, coś na 100% znajdziesz :D Pozdrawiam i życzę powodzenia :D

Dashiki

A znasz może jakieś ciekawe portale internetowe które przeglądasz przy współpracy z klientem czy też ciekawe portale które przedstawiają "nowinki" z dziedziny projektowania wnęrz? Pozdrawiam

sintek

no cóż. Zwykle nie opieramy się na portalach, ale na konkretnych firmach, a jeśli chodzi Ci o tzw. "wenę twórczą" to ciężko coś poradzić. Mebelki czasem biorę z e-interiors.com W sieci zasobów jest dużo. Przejdź się do Empiku, obczaj czasopisma, a jest tego trochę. Kiedyś kupowałem architekturę. No i google. ;) Reszta to wyobraźnia i umiejętność sprzedania projektu.

ania1117

Według mnie szkoła jest niezbędna. Sama ukończyłam architekture wnętrz i wiem coś o tym. Projektowanie wnętrz to nie jest taka prosta sprawa. Ludziom się wydaje ze co to za problem dobrać kolory ścian, meble i dodatki-nic bardziej mylnego. Nie należy mylić architekta wnętrz z dekoratorem wnętrz. Jezeli chce się być specjalistą trzeba znać sie na wielu rzeczach-konstrukcje budowlane, projekty instalacji elektrycznych etc. Trzeba mieć naprawde ogromną wiedzę i umiejętności. Czasami moze zdarzyć się klient który poprosi o pokazanie dyplomu. To ze nie trzeba miec odpowidnich uprawnień aby być architektem wnętrz nie znaczy że można kupić sobie komputer, program do projektowania i poszperać w internecie i już się będzie wszystko wiedziało. To tak jakby Twoim hobby było prawo i zostałbyś adwokatem z zamiłowania. Jeżeli już korzystać z usług to z usług profesjonalisty. Wolałbyś iść do dentysty który nie ukończył studiów wyższych w tym kierunku tylko to jest jego hobby czy do dentysty który ma podstawy i wiedze do tego czym się zajmuje? Pozdrawiam.

Izi

Rozumiem twoje rozgoryczenie - człowiek studiuje 5 lat, a potem ktoś "z ulicy" przychodzi i mówi, że zrobi projekt... Tylko jest jedno ale. Są ludzie, którzy mają dar - dosłownie- wchodzą i widzą wnętrze, widzą kolory i przestrzeń. Mało tego opanowali program komputerowy, wizualizacje w 3D i co? Wystarczy, że nie "dotykają" się do konstrukcji, że biorą fachowych wykonawców począwszy od elektryki, skończywszy na stolarce otworowej. I co im zrobisz, skoro klient jest zadowolony i poleca znajomym. Mylisz się porównując do adwokatów. Ludzie remont robią sami, sami wybierają drzwi, podłogi, meble, kafelki. A co jeśli wybrać pomoże osoba mająca pomysły i wizję wnętrza i jeśli jeszcze im to narysuje? Konkurować możesz tylko pomysłami. Możesz być lepsza lub gorsza - i niestety ocenia to klient - a on nie studiował architektury...

Tommy

Mimo ponad siedmioletniego doświadczenia w projektowaniu mebli ( kuchnie itp )dobierając kolory czy kafle, projektując ich układ i rozmieszczenie, nie wiem czy samodzielnie podjąłbym sie zaprojektowania wystroju całego domu, do tego trzeba mieć pewne "pojęcie", więdze zdobytą na odpowiednich studiach.Faktycznie zdarzają się magicy, którzy mają talent i zamiłowanie do tej pracy ale to na pewno nie jest to zajęcie na wolny czas, Ja mając tylko swoją pracę nie mam wolnego czasu. Musisz wiedzieć wszystko o dostępnych materiałach, wykończeniach, nowościach w branży, musisz mieć co zaoferować klientowi, przydadzą się również kontakty z dobrymi wykonawcami ( począwszy od budowlańców a skończywszy na firmach meblarskich ), jeśli uważasz że starczy ci parę godzin, wrzucając parę elementów z biblioteki w programie do projektowania to nie wróże ci sukcesu w branży.

Gosiagd

Zajmuję się projektowaniem kuchni. temacie przerosła moje oczekiwania. Ciężki kawałek chleba.Trzeba być po trochu projektantem , handlowcem, psychologiem. Poza tym trzeba to lubić. Szkoła ok. ale właśnie robiłam kuchnię dziewczynie po architekturze wnętrz. Kompletnie nie wiedziała co jest istotne w projekcie. Wizja to jeszcze nie wszystko. Musisz się dopasować do mediów, parapetów itd. Nie wiem czy szkoły nie uczą takich rzeczy? Widziałam projekt kuchni faceta który nazywał się mgr. architektury wnętrz. Kompletny ignorant. Całkowity brak pojęcia o ergonomii w kuchni. Nie uczą tego na uczelniach?

ania11176

Po pierwsze nie jestem rozgoryczona bo nie mam ku temu powodów. Nie rozumiem twojego ataku w stosunku do mojej osoby. Wyraziłam swoje własne zdanie i chyba mam do tego prawo jak każdy wolny człowiek prawda? Wracając do "człowieka z ulicy" mającego talent i widzącego wnętrze jak tylko do niego wejdzie to uważam że owszem talent jest niezbędny. Ale chyba nie tylko w zawodzie architekta wnętrz. Jezeli chcesz być specjalistą w jakimkolwiek zawodzie to musisz mieć do tego smykałke i WIEDZE. Sam talent nie wystarczy. To jak nie oszlifowany diament nad którym trzeba stale pracować. Przypuszczam ze to ty jesteś osobą z tym wielkim talentem jak twierdzisz. Jeżeli uważasz się za tak uzdolnioną to w czym przeszkadzają Ci studia? Skoro posiadasz takie uzdolnienia to napewno bez problemu dostałabyś się na architekture wnętrz i ukończyła ją z wyróżnieniem prawda? Nadal będe przystawała przy swoim i uważam ze studia są niezbędne ale nie tylko one. Trzeba bardzo dużo pracy własnej-książki, kursy, targi ogólnopolskie i zagraniczne. Dowiadujesz się na temat najnowszych trendów, nowoczesnych technik i rozwiązań. Dla mnie nie sztuką jest być takim architektem jak ty-tak jak to określiłaś "człowiekiem z ulicy". Dla mnie taka osoba nie stanowi żadnej konkurencji. Bo jeżeli piszesz ze ty zapłacisz fachowcą i nie musisz się znać na konstrukcjach budowlanych, nie mieć chociaż odrobiny pojęcia o instalacjach elektrycznych, nie wiedzieć nic na temat systemów suchej zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych, etc. to w pewnym momencie twój klient zapyta sie ciebie na czym ty się znasz. Bo dobranie kolorów ścian, czy tapicerki nie stanowi dużego problemu. Jeżeli coś robić to robić to dobrze i jak najlepiej orientować się w temacie.

ania11176

Jasne przecież ludzie bez szkoły muszą sie jakoś tłumaczyć. Skoro według ciebie szkoły i dyplomy nie są ważne to trzebabyło nie kończyć podstawówki.Skoro masz talent to po co była Ci potrzebna?Sama byś sie nauczyła czytać i pisać.Może ludzie wreszcie przestaną podchodzic do zawodu architekta w ten sposób ze szkoły nie są potrzebne bo można sobie kupic komputer, program i już się wszystko wie-no i talent.A co do architekta i jego projektu łazienki-każdy projektuje tak ja uważa i sa różne gusta.Akurat Państwu spodobał się projekt koleżanki po kursie ale to nie znaczy ze tamten architekt jest do bani tylko dlatego że ma studia.

lemonka

Zależy w czym chcesz projektować i co dokładnie, jeżeli chcesz robić drobne projekty wykończenia wnętrz to wystarczy Ci chociażby darmowy voxbox :)

luba

Studiowanie dziedziny, która dodatkowo jest pasją - to fantastyczna możliwość zdobycia wiedzy, poznania stndardów, wymiany mysli i podpatrywania lepszych od siebie. A to jest nie do przecenienia i niestety, zaden samouk tego nie przeskoczy. Ale oczywiście, są ludzie obdarzeni "kwadratową wyobraźnią" i tacy poradzą sobie z pewnością. W zasadzie, jeżeli chodzi o posiłkowanie się ekspertami w konkretnej dziedzinie - konstrukcje, wentylacja itd. to architekci wnętrz są przecież w tej samej sytuacji :)

caroline312

Cześć wszystkim! Jestem nowa na tym forum i mam jedno pytanie, jakie szkoły należy ukończyć, aby zostać projektantem wnętrz? Blagam odpiszcie mi szybko...

caroline312

Błagam was odpiszcie na moje pytanie........

Helena71

Proszę o pomoc ! Zamierzam kupić CAD decor do łazienek.Dostałam ofertę na laptopa ale niestety nie jestem pewna czy to wystarczy : http://www.allegro.pl/item537614687_dell_studio_1537_2_26ghz_4gb_320gb_ati_hd_kam.html Vista jest w komplecie ,chciałam dopłacić i mieć XP , a może nie warto ?Do tej pory mam XP a o Viscie nie słyszałam wiele dobrego.Bardzo bardzo proszę o opinię. Dzięki

megg

Ostrzegam przed vistą, naprawdę różne dziwne rzeczy się dzieją ... Radzę zainstalować program Cad Decor na XP. Program jest troszkę niedopracowany a może po prostu nie zdaje egzaminów na wszystkich komputerach i systemach, mimo że oficjalnie spełnia wymagania. Proszę się zastanowić jeszcze i zapraszam na forum odnośnie użytkowania programu Cad Decor, forum jest nowe, także wszyscy są mile widziani. Pozdrawiam

Odpowiedz w temacie

Edytuj wypowiedź

Wstaw zdjęcie

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń post

Czy na pewno chcesz usunąć ten post? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja