Forum

Rośliny i ogród - Rośliny

Pielęgnacja storczyków

magdovka

Moj pierwszy storczyk zakupiony zostal w Lidlu..jakies 2 lata temu, kwitl pieknie przez dwa miesiace po czym upadly mu wszystkie kwiaty i myslalam, ze to juz koniec. Podlewalam go bardzo niesumiennie, bo jak mi sie przypomnialo do podstawka i juz myslalam, ze go stracilam, az po jakis moze nawet 9 miesiacach (!!!) zakwitl ponownie, pieknie kwitl przez okres zimowy (przelom listopada/grudnia az do polowy lutego), znowu kwiaty opadly i znow myslalam, ze go stracilam. Po jakims czasie zauwazylam, ze zezolkla mu lodyga, wiec ja obcielam calkowicie. Druga lodyge zostawilam w spokoju. Jakies dwa miesiace temu przenioslam na okno polnocno-zachodnie, zakupilam odzywke do orchidei i po tym czasie zaczely sie cuda dziac:) Moj storczyk oszalal i zaczal rosnac jak szalony! Pojawila sie nowa lodyga, obsypana paczkami, a tazke na ''starej'' mnostwo sie dzieje:) - paczek na paczku. Moja kolezanka Tajka ( a przeciez Tajlandia to ojczyzna storczykow) doradzila mi, zeby je codziennie zraszac delikatnie woda. Cos musi w tym byc!

magdovka

No problem :evilgrin:

songoku

Mojemu storczykowi łodyga ma dziwnie rózowy kolor więc ją obciełam ale dalej sie robi różowa więc myśle żeby ją obciąc ale sie troszku boje że mi umrze;( POMOCY!!!!!

adrianborowiec

ja się za bardzo na storczykach nie znam ale natrafiłem przy okazji na pewne http://nuclearts.pl/kwiaty/cymbidium-doniczkowe-cymbidium-storczyk--uprawa-pielegnacja-podlewanie-/, może się przydadzą. Pozdrawiam

ossaka

Mojemu storczykowi pomogło przestawienie do innego okna, to musi mieć bardzo duzy wpływ bo po kilku miesiącach wypuścił łodyżkę i pięknie kwitnie. Co prawda wcześniej miał dwie łodyżki a odrosła tylko jedna, ale i tak ma dużo dorodnych kwiatków :) Ja podlewam go tak, że jak trochę podeschnie zalewam go na 10 minut po brzegi doniczki wodą i wylewam ją. Nawet nie zraszam,bo ciągle zapominam. Kiedyś był podlewany letnią przegotowaną wodą ale okazuje się, że nie trzeba im aż tak dogadzać.

emu

Hej, ostatnio na temat pielęgnacji storczykow poczytalam na: http://wszystkoowntrzach.blogspot.com/2011/10/storczyk-hodowla-i-pielegnacja.html

karolciaost
ossaka napisał:

Mojemu storczykowi pomogło przestawienie do innego okna, to musi mieć bardzo duzy wpływ bo po kilku miesiącach wypuścił łodyżkę i pięknie kwitnie. Co prawda wcześniej miał dwie łodyżki a odrosła tylko jedna, ale i tak ma dużo dorodnych kwiatków :) Ja podlewam go tak, że jak trochę podeschnie zalewam go na 10 minut po brzegi doniczki wodą i wylewam ją. Nawet nie zraszam,bo ciągle zapominam. Kiedyś był podlewany letnią przegotowaną wodą ale okazuje się, że nie trzeba im aż tak dogadzać.

z tą letnią wodą to pierwsze słyszę, ponieważ z tego co się dowiedziałam woda do podlewania powinna być odstana, niekiedy niektórzy dodawają do wody soku z cytryny ale nie wiem czy i jak to pomaga...

sweetleopard

Moj storczyk nie robi mi żadnych problemów, podlewam kiedy mi sie przypomni, razy myślelismy że umarł i wyniesliśmy go do piwnicy, miał tam okno od wchodu, a on po paru miesiącach wypuscił nowe pączki, do tego był tam podlewany co 2 tyg. Tyle sie mowi, że storczyki sa trudne w utrzymaniu, a ten mój jakoś nie chce umrzeć.. ;p

Gienka34

Grunt to porządna doniczka. Ja długo naszukałam się odpowiedniej doniczki dla mojego storczyka. Nie chciałam go trzymać w "kawałku plastiku". Natomiast szklane doniczki (jak już gdzieś takie znalazłam!) kosztowały fortunę. Na szczęście ostatnio znalazłam w internetowym sklepie fajną szklaną doniczkę za naprawdę małe pieniądze. Polecam Wam tutaj zajrzeć: http://www.sklep.hydroponika.pl/Doniczki/do_storczykow/

ewamalowana

doniczka nie ma nic do tego. najważniejszy jest dobry nawóz, który posłuży do systematycznego nawożenia i odpowiednie podlewanie. wystarczy raz na tydzień zanurzyć kwiatka w wodzie o pokojowej temperaturze. będzie piękny i wytrzymały na wszystkie wstrząsy.

Kasia88

Doniczka ma jednak znaczenie, ale może niekoniecznie ze względu na materiał, z którego została wykonana. Storczyki lubią ciasne pojemniki, a podczas przesadzania trzeba bardzo uważać na ich kruche korzenie. Po przesadzeniu najlepiej wypełnić nową doniczkę w 1/3 żwirkiem, piaskiem albo kamykami.

Anna_Z

a ja chyba sobie dam spokój z tymi storczykami ;/ zawsze mi się psuj;/ poczytam jeszcze Wasz porady i spróbuję (ostatni chyba raz)

Gabriello77

Kup dobrą doniczkę ( tu masz dobry sklep http://www.sklep.hydroponika.pl/Donice/) i do tego dobrą ziemię, to podstawa aby dobrze rosły.

SaraSara

Storczyk to bardzo wdzięczny http://www.kwiatyzraju.pl/do/cat/Rosliny/Rosliny. Ja mojego podlewam tak raz na dwa tygodnie, wlewam mu wodę do doniczki zostawiam na dwie godziny i wylewam, i bardzo ładnie kwitnie w sumie to nawet nie mam jakiejś specjalnej doniczki na storczyki, a kwiatek stoi na parapecie od strony zachodniej więc ma dużo światłą.

marta9200

Storczyki są łatwe w uprawie. Wiem z własnego doświadczenia. Rosną wtedy kiedy mało się koło nich chodzi :) Aby storczyk dobrze się rozwijał należy pamiętać aby go nie przelać. Ja swoje zanurzam w wiaderku z wodą na 15-20 minut raz na tydzień. Potem czekam aż obcieknie. Najlepiej podlewać rano aby do wieczora nadmiar wody zdążył wyparować. Najlepszą wodą do storczyków jest deszczówka. Ja podlewam przegotowaną i odstaną wodą (w tym przypadku trzeba zmieniać mu podłoże co rok) i co 4 podlanie dodaje nawóz do storczyków 3 krotnie lżejszy niż podany na opakowaniu. Powinny być w przeźroczystej doniczce bo ich korzenie potrzebują światła do fotosyntezy. Lecz ja mam jednego w tak zwanej osłonce i też rośnie zdrowo. Najlepszym miejscem dla storczyka jest wschodni lub zachodni parapet. Ja mam storczyki w południowym pokoju więc nie stoi na parapecie (chyba że jest zima) gdyż zostałby poparzony. Optymalną temperaturą dla storczyka jest 15-30 stopni. Nie lubią przeciągów i mrozu.

domana

storczyki są piękne :)

Ludwik1975

Też miałem problem i nie wiedziałem kompletnie jak się za to zabrać. Jednak poświęciłem trochę czasu i poszukałem w necie, no i znalazłem wiele przydatnych informacji na tej stronce, mam nadzieję, że pomoże ;) http://www.kwiatypielegnacja.pl/pielegnacja-storczykow-jak-latwo-zadbac-o-te-kwiaty/

henrykkklech

dokładnie miałem tak samo, dostałem od dziewczyny storczyk, który jak stracił wszytskie pąki nie kwitł przez kilka dobrych m-cy, same liście i chciałem już go wyrzucić, ale mi nie pozwoliła i po 9mcach mi się odwdzięczył dużą ilością pąków. Reasumując - storczyki mają swoje grymasy, raz kwitna pięknie, innym razem miesiącami stoją puste łodygi :)

anomal

Mój storczyk ma 2 lata i teraz ostatnio zauważyłam, że stopniowo po kolei więdną mu liście, jeden po drugim-nie wiecie jaka jest tego przyczyna??

ciapek

Witam, ja tez należę do wielbicieli storczyków, chociaż nie ukrywam, że pierwszego swojego storczyka delikatnie mówiąc utopiłam:( Ale wzięłam sobie to tak do serca, że teraz moje storczyki są okazem piękna:) Jak przekwitną to odstawiam je na ok. 1 miesiąc do ciemniejszego i chłodniejszego pomieszczenia a potem wyciągam na parapet, zasilam nawozem i kwitną jak oszalałe:)

Odpowiedz w temacie

Pielęgnacja storczyków

Edytuj wypowiedź

Pielęgnacja storczyków

Wstaw zdjęcie

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń post

Czy na pewno chcesz usunąć ten post? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja