Urządzanie wnętrz

Czy można tapetować ścianę nad kominkiem? Co najlepiej się nadaje na ścianę nad kominkiem?

Kominek zwykle jest głównym punktem w salonie. Trzaskający ogień przyciąga uwagę i zaprasza, aby się przed nim wygodnie rozsiąść. Planując kominek w domu, trzeba pamiętać o aranżacji całej przestrzeni za nim i wokół niego. Jakie surowce nadają się na pokrycie ściany za piecykiem? Czy piękna tapeta to dobry pomysł? Rozwiewamy wątpliwości.

Czy można tapetować ścianę nad kominkiem? Co najlepiej się nadaje na ścianę nad kominkiem?
Decydując się na kominek, warto wcześniej pomyśleć o zagospodarowaniu przestrzeni wokół niego. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Ściana nad kominkiem – czym ją najlepiej pokryć?

Współcześnie na kominek mogą pozwolić sobie nie tylko osoby mieszkające w domach jednorodzinnych, ale również właściciele mieszkań w blokach. Na rynku są bowiem dostępne biokominki oraz kominki elektryczne, które nie wymagają podłączenia do przewodów kominowych, ponieważ nie emitują dymu oraz innych szkodliwych substancji. Materiał, którym pokryjesz ścianę nad kominkiem, zależy przede wszystkim od typu urządzenia: czy będzie to piec na drewno, czy jedna ze współczesnych wersji, które opala się ekologicznym paliwem albo podłącza do prądu.

  • Ściana nad kominkiem elektrycznym i biokominkiem

Biokominki oraz kominki elektryczne nie generują żadnych zabrudzeń, dlatego ściana wokół nich może być pokryta właściwie dowolnym materiałem – niekoniecznie takim, który łatwo się czyści. W grę wchodzi:

  1. pomalowanie ściany farbą,

  2. przyklejenie tapety,

  3. położenie płytek, cegły, desek lub kamienia naturalnego (granitu, piaskowca, marmuru).

  • Ściana nad kominkiem tradycyjnym

Nieco rozważniej trzeba wybrać pokrycie ściany wokół kominka tradycyjnego, czyli powietrznego opalanego drewnem. W tym przypadku ogrzewanie pomieszczenia dokonuje się za pomocą konwekcji. Wkład kominkowy podgrzewa powietrze wewnątrz obudowy, a ono następnie wydostaje się przez kratki wentylacyjne do pomieszczenia. Najbardziej zabrudzonym obszarem ściany jest właśnie część najbliżej kratki. Jeśli pobrane do kominka powietrze jest zanieczyszczone (np. pobiera się je z piwnicy lub garażu), wydmuchiwane jest z drobinkami kurzu i brudu, stąd na ścianie ciemne smugi.

Oczywiście nowoczesne kominki są tak zbudowane, że ściana wokół nich nie jest całkowicie osmolona, natomiast i tak jakaś jej część jest narażona na powstanie brudnych plam. Z tego względu przy kominkach na drewno zwraca się szczególną uwagę na to, aby okładzina ściany kominkowej była łatwa w czyszczeniu. Materiały, które sprawdzą się do obudowy ściany nad kominkiem tradycyjnym to:

  1. kamienie naturalne: marmur, wapień, granit, piaskowiec,

  2. beton,

  3. drewno,

  4. cegła,

  5. płyty izolacyjne.

Jeśli chcesz pomalować ścianę nad kominkiem, wybierz farbę, która jest odporna na mycie.

Ścianę nad kominkiem można wyłożyć kamieniem naturalnym. Ścianę nad kominkiem można wyłożyć kamieniem naturalnym. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Czym najlepiej rozpalić w kominku, jakie drewno wybrać? Najczęstsze problemy z rozpaleniem kominka

Czy można tapetować ścianę nad kominkiem?

W przypadku biokominków oraz kominków dekoracyjnych (elektrycznych), w których nie rozpala się ognia, ścianę nad kominkiem można wykończyć dowolnym materiałem. Wówczas tapeta jak najbardziej jest dobrą opcją.

Przy tradycyjnych kominkach sprawa się nieco komplikuje. Wciąż można użyć tapety, ale powinna ona mieć odpowiednie parametry – to kluczowe, aby była bezpieczna, praktyczna i dobrze wyglądała. Czym koniecznie powinna się wyróżniać?

  • Przede wszystkim musi być odporna na mycie, a w zasadzie – szorowanie, czasem nawet przy pomocy silnych detergentów. Delikatna papierowa tapeta będzie więc nieodpowiednia. Dobrym wyborem są tapety winylowe, pokryte folią PVC, dzięki której są niezwykle odporne na zmywanie.

  • Powinna być ognioodporna – może bowiem zdarzyć się tak, że jakaś iskra wydobędzie się z kominka. Nie wszystkie tapety mają ten parametr, dlatego przy wyborze warto się na tym skupić.

Tapeta nad kominkiem musi być ognioodporna. Tapeta nad kominkiem musi być ognioodporna. Fot. CanvaPro

Jak zagospodarować ścianę nad kominkiem?

Kominek sam w sobie jest dekoracyjny, ale ze względu na to, iż często stanowi centralny punkt salonu, warto zadbać również o otaczające go ściany. Najczęściej ozdabia się tę, która znajduje się bezpośrednio nad piecykiem – wówczas palenisko i ściana tworzą jedną całość. Czym się kierować, wybierając dekoracje ścienne nad kominek? Przede wszystkim stylem salonu oraz zabudowy kominka.

  • W salonach glamour i klasycznych często obudowuje się kominek marmurem albo płytkami, które go imitują. Naturalny marmur jest nie tylko piękny, ale i bardzo wytrzymały. Obudowa kominka jest wówczas ozdobna, ma finezyjne kolumienki i górny rant. Można na niej ustawić wazon z kwiatami, świeczki w eleganckim szkle czy też stylizowany zegar. Na ścianie dobrze będzie wyglądać obraz oprawiony w piękną ramę.

  • W salonie w stylu minimalistycznym zwykle nie ma miejsca na dekoracyjne elementy, a kominek nie jest wyposażony w żaden wystający portal. Ściany wokół pokrywa się farbą albo gładkimi płytkami. Często w takiej formie pozostawia się także kominek – bez żadnych ozdób. Jeśli jednak chcesz, by ściana nie była „goła”, powieś na niej lustro w ciekawej formie albo prostą grafikę.

  • W salonie w stylu industrialnym ścianę nad kominkiem można obudować cegłą albo pokryć betonem dekoracyjnym, żeby nadać jej fabrycznego charakteru, specyficznego dla loftowych wnętrz. Na takiej ścianie dobrze sprawdzą się na przykład prosty zegar ścienny albo zielone rośliny w metalowych doniczkach.

Do każdego wnętrza pasuje natomiast powieszenie nad kominkiem telewizora. Często to przed kominkiem znajduje się komplet wypoczynkowy, zatem naturalnie ta część salonu staje się miejscem, gdzie można się zrelaksować. Ściana nad paleniskiem wydaje się więc idealna, aby umieścić na niej telewizor.

W czasie Bożego Narodzenia kominek to doskonałe miejsce na świąteczne dekoracje. Na ozdobnym portalu można ułożyć albo powiesić girlandę z zielonych gałązek, ustawić świece i świąteczne figurki. Na ścianie nad kominkiem pięknie wyglądają natomiast bożonarodzeniowe wieńce.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Czym czyścić wsad do kominka? Sprawdzone sposoby na czysty kominek

Czy ogrzewanie podłogowe jest droższe niż klasyczne kaloryfery?

Dlaczego warto ocieplić ściany od wewnątrz? Czym najlepiej ocieplić ścianę od środka?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.